$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

בזמן החקירות: שיכון ובינוי לקראת גיוס פרטי של חצי מיליארד שקל

בעקבות החשדות לשוחד ומעצר הבית של המנכ"ל לשעבר, בחרה החברה לא לבצע את גיוס החוב בהליך הרגיל הפתוח לציבור; לכלכליסט נודע כי כדי למשוך משקיעים החברה תעניק הנחה של 5% למשקיעים על הגיוס

אורן פרוינד 18:2407.03.18

בזמן שהמנכ"ל לשעבר של שיכון ובינוי, עופר קוטלר, נמצא עדיין במעצר בית בחשד לפרשת שוחד חמורה באפריקה, החברה מקדמת בימים אלו גיוס חוב ענק של חצי מיליארד שקל בתל אביב.

בעקבות הפרשה והסנטימנט השלילי, החברה בחרה לבצע את הגיוס באופן פרטי הרחק מעין הציבור ולא באמצעות ההליך הרגיל של גיוס חוב ציבורי שפתוח לציבור. בנוסף, לכלכליסט נודע כי על מנת למשוך משקיעים בעיתוי הבעייתי החברה תעניק הנחה של 5% למשקיעים על הגיוס, הנחה גבוהה מאוד ביחס למה שמקובל בשוק בגיוסים פרטים חסומים שברך כלל נעה בין 1% ל-2%.

גשר שבנתה שיכון ובינוי באפריקה גשר שבנתה שיכון ובינוי באפריקה צילום: יוטיוב

 

 

שיכון ובינוי נמצאת בימים אלו תחת חקירה של יאח"ה בחשד למתן שוחד לעובד ציבור זר באפריקה. שלשום פשטו שוב החוקרים על המשרדים של החברה באיירפורט סיטי וביקשו לחקור עובדים נוספים. עד כה עוכבו לחקירה מספר בכירים בחברה בהם המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ורואה החשבון המבקר ממשרד BDO זיו האפט רובי לזרוב, שאף נעצרו לכמה ימים לפני ששוחררו למעצר בית, ויו"ר הדירקטוריון לשעבר רוית ברניב, שהועברה למעצר בית.

 

שיכון ובינוי מעוניינת לגייס את הכסף לצורך מחזור חוב, ולא ברור מדוע בחרה לבצע את הגיוס בעיתוי זה. את הכסף היא מתכננת לגייס באמצעות הרחבה של סדרה 8 של החברה שנסחרת בתשואה לפדיון של 3.5% לאחר שרשמה בשבוע האחרון ירידת שערים חדה של 3.2%.

 

הגיוס צפוי להיות לגופים מוסדיים ויהיה חסום כמקובל בגיוסים פרטיים לתקופה של חצי שנה שבה אסור יהיה למשקיעים לסחור בנייר. בעקות ההנחה המפנקת, כל הגופים המוסדיים מתעניינים בסחורה החמה בשוק. זו הסיבה שאגרות החוב של החברה רשמו ירידות שערים של עד 4% בשבוע האחרון בתל אביב, ביחד עם הסנטימנט השלילי שנוצר כתוצאה מהחקירה והחשדות לשחיתות.

 

עוד נודע לכלכליסט כי בין החברה לבין המשקיעים המוסדיים מתנהל מו"מ לגבי איסור פעולות בכל ניירות הערך של החברה (שאר סדרות האג"ח והמניה). מכיוון שהגיוס נעשה בסמוך לפרסום הדוחות הכספיים המשקיעים עלולים להיחשף למידע פנים. לשם כך, החברה מבקשת להחתים את המוסדיים על איסור פעולה בניירות הערך של החברה עד לפרסום הדוחות הכספיים לקראת סוף חודש מרץ.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x