$
שוק ההון

בזק מצטרפת להליך המשפטי: דורשת מיורוקום 119 מיליון שקל

בזק הנשלטת בידי יורוקום של שאול אלוביץ' הגישה לבית המשפט עמדה בה היא דורשת מיורוקום את הסכום שגבתה כמקדמה בעסקת בזק - yes; בזק גם טוענת שאלוביץ' הפר את חובת ההגינות כלפי החברה

גולן חזני 11:3324.12.17

חברת בזק הנשלטת בידי יורוקום של שאול אלוביץ' הגישה הבוקר (א') את עמדתה לבית המשפט: בזק מבקשת להיות צד בתביעת הבנקים ודורשת מיורוקום את הסכום שגבתה כמקדמה בעסקת yes - בזק, 119 מיליון שקל, בתוספת הצמדה וריבית. בזק אף יוצאת נגד בעל השליטה אלוביץ' וטוענת שהוא הפר את חובת ההגינות כלפי החברה במסגרת העסקה האמורה.

בזק טוענת כי היא נושה מהותי של יורוקום די.בי.אס מקבוצת יורוקום. הסכום שהיא תובעת נובע ממקדמה שקיבלה יורוקום די.בי.אס בעיסקת מכירת מניות yes לבזק, בסך 119 מיליון שקל. המקדמה שולמה כחלק מהתמורה בעיסקה, חלק שהיה מותנה בעמידת yes ביעדים מסויימים בשנים 2017-2015.

 

על פי ההסכם, זכאית יורוקום די.בי.אס לקבל מקדמות על חשבון התמורה הנוספת השנייה, אותן היא מחויבת להשיב לבזק במקרה שהיעדים שנקבעו בהסכם לא יושגו.

 

 

אלוביץ'
אלוביץ' צילום: אוראל כהן

 

בזק טוענת באמצעות עורכי הדין רונן מטרי, איל גבע ויוסי בן נפתלי, כי לפי הנתונים שבידיה, באופן ודאי היעדים המזכים את יורוקום.די.בי.אס בתמורה הנוספת השנייה, אכן לא יושגו, מה שמחייב את החזר סכום המקדמה או את רובו המכריע. לפי ההסכם, יורוקום די.בי.אס אמורה להחזיר את הסכומים עד סוף 2017, כלומר תוך פחות משבועיים.

 

"בזק פנתה ליורוקום די.בי.אס בעניין זה כבר בחודש אוגוסט האחרון, והתריעה בפניה כי עליה להיערך להשבת המקדמה", נכתב בתביעה. "מתשובות יורוקום די.בי.אס לפניית בזק עולה, כי היא אינה מכחישה את חובתה להשיב לבזק את המקדמה, אולם טוענת כי יכולתה להשיב את המקדמה תלויה בקבוצת יורוקום. בכך, הודתה יורוקום די.בי.אס כי אין באפשרותה לפרוע את החוב באופן עצמאי, וכי היא תלויה לשם כך בבעלי מניותיה מקבוצת יורוקום או בחברות הקשורות אליהם".

 

נתון נוסף שעולה מהתביעה הוא שלאחר ההסכם שיעבדה יורוקום את התמורות שהיא אמורה לקבל בעיסקה לטובת בנק דיסקונט, וכי הסכום שהועבר ליורוקום ע"י בזק שימש כבר כולו לפירעון חובות יורוקום תקשורת לבנקים התובעים.

 

"יורוקום תקשורת, בכובעה כבעלת שליטה, בשרשור, בבזק, עשתה שימוש לצרכיה בכספי מקדמה בת החזר ששילמה בזק ליורוקום די.בי.אס, כשהיא מותירה את חברת הבת ללא יכולת לקיים את התחייבויותיה כלפי בזק ולהשיב לה את הכספים בבוא העת". כך טוענת בזק בהליך נדיר שבו חברה יוצאת נגד בעל השליטה שלה וקובעת כי יורוקום תקשורת תהיה אחראית לכל נזק שייגרם לה מאי השבת המקדמה.

 

"ההתנהלות זו של יורוקום מקימה לבזק עילות חוזיות ונזיקיות כלפי יורוקום תקשורת, כדי הפרת חובותיה של יורוקום תקשורת כבעלת מניות ובעלת שליטה בבזק, ובכלל זה חובת ההתנהגות החלה על בעל מניות בהתאם לסעיף 192 לחוק החברות, התשנ"ט-1999 (להלן: "חוק החברות") וחובת ההגינות החלה על בעל שליטה בהתאם לסעיף 193 לחוק החברות, כמו גם עילות נוספות", מציינת בזק.

 

בזק גם מגלה כי נושא גביית החוב מקבוצת יורוקום מטופל בבזק על ידי ועדת דירקטוריון בלתי תלויה אשר הוקמה על ידי דירקטוריון בזק והוסמכה לטפל בנושא זה, וחברים בה דירקטורים בלתי תלויים שלא כיהנו בבזק בעת אישור העיסקה.

 

אלוביץ' הוא בעל השליטה בבזק באמצעות הפירמידה: יורוקם מחזיקה באינטרנט זהב (61%), אינטרנט זהב מחזיקה בבי-קום (65%), כשזו מחזיקה ב26% ממניות בזק. הבנקים פועלים דיסקונט והבינלאומי דורשים מיורוקום פרעון חוב של 961 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x