$
שוק ההון

חודש לאחר שנכנס לתפקידו: קאר שולץ מכריז על מבנה ארגוני חדש בטבע

הפעילות המסחרית של טבע לא תנוהל יותר בשתי קבוצות נפרדות – תרופות גנריות ותרופות ייחודיות – אלא תאוחד לארגון מסחרי אחד; מייק מקללן ימונה לסמנכ"ל הכספים והפרון פרידריקסדוטיר תמונה למנהלת המו"פ הגלובלי

גולן חזני ודרור רייך 16:3227.11.17

קצת פחות מחודש לאחר שנכנס לתפקיד מנכ"ל טבע מכריז היום (ב') קאר שולץ על מבנה ארגוני חדש ושינויים בצוות הנהלת חברת הפארמה הישראלית.

 

 

גמישות, רזון ורווחיות הן שלוש המטרות שהציג שולץ בהודעה שפרסמה החברה. החברה שמה דגש על חזרה להתמקדות בתרופות גנריות וצמצום פעילות התרופות הייחודיות בשני מוצרים מרכזיים שמפותחים כיום.

 

השינוי המרכזי שעליו הודיעה החברה הוא איחוד התרופות הגנריות והייחודיות תחת ארגון אחד שיפעל בשלוש חטיבות מסחריות מרכזיות: אירופה, ארה"ב ושווקים צומחים. כמו כן, הודיעה החברה על ביטול החטיבה הגלובלית המסחרית הגנרית והייחודית.

 

 

 

בנוסף, הודיעה החברה על שינויים דרמטיים בשדרת ההנהלה שלה. שינויים אלה כוללים שורה של גיוסים למשרות בכירות, לצד עזיבה של שלושה נושאי משרה בכירים. הבכירים שיעזבו הם ד"ר מייקל היידן, ששימש כמנהל המו"פ הגלובלי של טבע, ד"ר רוב קורמנס שהיה מנהל חטיבת המוצרים המקוריים והייחודיים ודיפנקר בהאטארג'י, שכיהן כמנהל טבע גנריקה.

 

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי טבע צפויה לפטר כ־1,700 עובדים בישראל, כרבע מעובדיה בארץ, לצד אלפי עובדים בארה"ב. טבע לא ציינה בהודעה שפרסמה אתמול את היקף ממדי ההתייעלות והפיטורים הצפויים, אולם איחוד המבנה הארגוני יעלים מחלקות שלמות - ועמן גם אלפי עובדים. תוכנית הפיטורים עדיין בהכנה והחברה צפויה לפרסם פירוט על היקפה המלא במהלך חודש דצמבר.

 

גורמים בשוק העריכו כי טבע פועלת להתרחק מישראל ולנתק את הקשר למדינה מהזהות שלה. עם זאת, מההודעה עולה כי מטה החברה יישאר לעת עתה בארץ וכן כי לפחות ארבעה מחברי ההנהלה הבכירה יישבו כאן פיזית. מדובר בשולץ, שאשתו החלה בלימודי עברית; במנהל החטיבה המסחרית בשווקים הצומחים ג'יאנפרנקו נאזי; במנהל משאבי האנוש הגלובליים מרק סבג; ובמנהלת מותג גלובלי ותקשורת התאגיד איריס בק־קודנר. שולץ הדגיש בשיחות שקיים כי הוא בעד המחויבות של טבע למדינה וכי גם בחברות שניהל בדמנרק הקפיד על כך שהייצור יישאר בגבולות המדינה.  

 

 

"גמישה, רזה ורווחית יותר"

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

"טבע נוקטת צעדים החלטיים ומידיים להתמודדות עם הלחצים החיצוניים ולשיפור היעילות הפנימית", מסר שולץ בהודעה. "המבנה החדש של החברה יאפשר סנכרון ותיאום הדוקים יותר בין המו"פ, התפעול והיחידות המסחריות. בכך הוא יאפשר לנו להפוך לחברה גמישה, רזה ורווחית יותר".

 

המשמעות של איחוד החטיבות היא שאנשי המכירות באזורים השונים יתנהלו מול רופאים ורוקחים הן במכירת תרופות גנריות והן בתרופות מקור. במבנה הקודם, הרופאים והרוקחים התנהלו מול נציגים שונים לסוגי התרופות השונים.

 

מי שיעמוד בראש חטיבת ארה"ב הוא ברנדון או'גריידי, ששימש עד כה כמנהל הפעילות המסחרית בקבוצת התרופות הייחודיות. ריצ'רד דניאל, ששימש עד כה מנהל הפעילות הגנרית באירופה, ימונה למנהל החטיבה האירופאית. נאזי, שכיהן עד כה בתור מנהל תחום מוצרי הנשימה וסמנכ"ל התפעול בחטיבת התפעול הגלובלית, יעמוד בראש חטיבת השווקים הצומחים. בכך, הופכים השלושה לאנשי מפתח בחברה.

 

האיחוד ישפיע גם על תחום המו"פ, שפעל עד כה בשתי חטיבות נפרדות לגנריקה ולתרופות מקור. לאחר האיחוד תפעיל החברה חטיבת מו"פ אחת שתהיה אחראית לשני התחומים. המשמעות דרמטית: טבע חוזרת להתמקד בגנריקה ותנסה להפוך את המוצרים הגנריים למנוע הצמיחה העיקרית שלה ולהעביר אותם לרווחיות גבוהה.

 

בתחום תרופות המקור, החברה תעבור להתמקד בשתי תרופות עיקריות: Austedo (אוסטדו), תרופה לטיפול בדיסקינזיה מאוחרת, ותרופה למיגרנה בשם Fremanezumab. מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) אישר את שיווקה של אוסטדו באוגוסט השנה. נכון לעכשיו התרופה מכניסה רק עשרות מיליוני דולרים בודדים בשנה. בשיא, היא צפויה להכניס 600‑700 מיליון דולר בשנה. התרופה למיגרנה ממתינה לאישור לשיווק, שככל הנראה יינתן בשנה הבאה.

 

במקביל הודיע שולץ כאמור על מספר מינויים חדשים בצמרת החברה. המינוי החדש הבכיר ביותר שלו הוא מייק מקללן סמנכ"ל הכספים הזמני, לסמנכ"ל בכיר, מנהל כספים ראשי ואחראי על חטיבת הכספים, הפיתוח העסקי, קשרי המשקיעים וטכנולוגיית המידע (IT). מדובר בתפקיד אותו מילא לאחרונה אייל דשא, עם סמכויות מורחבות. בעבר שימש מקללן כמנהל הכספים הראשי של Sanofi בארה"ב.

 

ד"ר הפרון פרידריקסדוטיר תמונה לסמנכ"לית בכירה, מנהלת המו"פ הגלובלי, כשעד היום שימשה כנשיאת המו"פ הגנרי הגלובלי. ברנדן או'גריידי ימונה לסמנכ"ל בכיר, מנהל החטיבה המסחרית בצפון אמריקה. ריצ'רד דניאל ימונה לסמנכ"ל בכיר, מנהל החטיבה המסחרית באירופה. בתפקידו הקודם שימש כנשיא ומנכ"ל של העסק הגנרי באירופה.

 

במסגרת המבנה החדש, החברה תשים דגש מיוחד על בחירת תרופות לפורטפוליו הגנריקה שלה. החברה תיבחן את התרופות בעיקר לפי פוטנציאל רווחיות וגודל שוק, כשהבחירה תיעשה בתיאום בין המו"פ לתפעול. בנוסף, תוקם חטיבה חדשה לשיווק ופורטפוליו גלובליים, שתנהל את הממשק בין האזורים לאורך השלבים השונים בחיי המוצר.

 

 

כבר לא סופרים את פטרבורג

 

בתוך כך, סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה היום כי טבע לא תמכור את חטיבת האונקולוגיה והכאב האירופית, בהוראת המנכ"ל שולץ. בכך, הוא הופך את החלטתו של פרופ' יצחק פטרבורג, מי ששימש כמנכ"ל טבע הזמני עד למינויו של שולץ.

 

לפי גורמים המקורבים לחברה, שולץ מעדיף להמשיך להחזיק בחטיבה לעת עתה, משום שהתקבלו עבורה הצעות מחיר נמוכות מהצפוי. הגורמים, שביקשו לשמור על עילום שם, הסבירו כי טבע תוכל לנסות למכור את החטיבה בעתיד, בהתאם להתפתחויות בתוכנית ההבראה.

 

מכירת החטיבה, שהיתה מניבה לחברה כמיליארד דולר, עוררה עניין בקרב קרנות השקעה כמו סרברוס קפיטל מנג'מנט ובקרב יצרניות תרופות ובהן אינטס ההודית. ביטול המכירה עשוי לפגוע ביכולת של טבע להוריד במהירות את עלויות החוב שלה. החברה מסרה החודש למשקיעים כי תפרע חוב בגובה של 3.5‑4 מיליארד דולר השנה, פחות מהיעד הקודם. נכון לסוף הרבעון השלישי מסתכמים חובות טבע ב־34.7 מיליארד דולר.

 

"טבע תהיה חברת גנריקה"

 

"ההודעה של טבע לא קשורה להתייעלות באמצעות פיטורים אלא בשינוי המבנה ארגוני", אמר האנליסט סטיבן טפר מבית ההשקעות IBI. "אפשר לראות שהמנכ"ל החדש מתחיל לעבוד ולא מבזבז זמן - והוא מתחיל מלמעלה. המבנה החדש מבטל את ההבחנה בין תרופות ייחודיות לגנריות".

 

לדברי טפר, חברת התרופות מיילן עשתה מהלך דומה באחרונה. "השאלה הגדולה היא מה יקרה לתרופות הייחודיות? בטווח הקצר ברור שטבע לא הולכת לפתח תרופות חדשות כדי לחסוך בעלויות, אבל מה עושים עם התרופות הקיימות?".

 

"בשורה התחתונה, טבע לא תהיה חברה דו־ראשית יותר, אלא רק חברת תרופות גנרית", סיכם טפר. "זה מהלך למכירת התרופות הייחודיות כדי להציל חברה גנרית עם חוב יותר קטן. השאלה היא רק בכמה הם ימכרו ואם זה מצדיק להקריב עכשיו את ההווה לטובת החלטות עתידיות".

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x