$
שוק ההון

זעזוע במגוריט: יעל אנדורן ואייל גבאי פורשים מתפקידם

הסיבה: חילוקי דעות עם הנהלת קרן הריט לגבי מינויו לדירקטור חיצוני של יצחק בורבא - אחד החשודים בפרשת השחיתות "ישראל ביתנו"

אורן פרוינד 14:5809.11.17

שני הבכירים בקרן הריט מגוריט עוזבים את הקרן: יו"ר הדירקטוריון אייל גבאי ויו"ר ועדת האסטרטגיה יעל אנדורן הודיעו היום (ה') להנהלת הקרן על רצונם לפרוש מהקרן בימים הקרובים. הודעה רשמית צפויה לצאת בקרוב.

 

 

 

הפרישה של שני המנהלים הבכירים מגיעה בעקבות אי הסכמות עם הנהלת החברה על מספר דברים. בין היתר, על רקע הרצון של ההנהלה למנות לדירקטור חיצוני את יצחק בורבא - אחד החשודים בפרשת השחיתות "ישראל ביתנו".

 

 

יצחק בורבא יצחק בורבא צילום: בן לם

 

לפני שבועיים, פרסמה הנהלת מגוריט על רצונה למנות בורבא לדירקטור חיצוני בחברה. יצחק בורבא, יו"ר איגוד התאגידים הארגוניים ברשויות המקומיות, נעצר בסוף שנת 2014 ביחד עם איש העסקים ציון זוארץ במסגרת פרשת השחיתות הגדולה של מפלגת ישראל ביתנו, שבגינה הוגשו לאחרונה כתבי אישום - בין השאר נגד סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום.

 

השניים חשודים באחת הפרשיות העוסקת במועצה האזורית תמר. לפי החשד, השניים קשרו קשר ביחד עם אחרים לקבל כספים מתקציב המדינה במרמה. במסגרת הקשר ולקידומו, כך לפי החשד, נתן ראש מועצת תמר שוחד במספר הזדמנויות לסגנית השר פאינה קירשנבאום ואחרים בתמורה לקבלת תקציבים. בורבא וזוארץ, טוענים במשטרה, תיווכו בחלק מהמקרים בין הצדדים.

 

קרן הריט מגוריט החלה לפעול בשנה האחרונה בישראל כחברה ראשונה שעוסקת בתחום של מגורים להשכרה בישראל. מגוריט הוקמה על רקע הטבות מיסוי חדשות שהעניק משרד האוצר כדי לעודד השקעות בדיור להשכרה לטווח ארוך בניסיון לשנות את המצב הקיים בשוק. על פי התקנות החדשות, קרנות ריט שיתמקדו בתחום המגורים להשכרה בישראל, יוכלו לרכוש דירות במס רכישה מופחת בשיעור של 0.5%, בהשוואה למס רכישה בשיעור של 8% שמשלמים משקיעים הרוכשים דירות.

 

הקרן הודיעה כי תרכוש לפחות 20 יחידות דיור בכל פרויקט בפריסה גיאוגרפית או מקבצי דיור שיוצעו למכירה על ידי המדינה. הקרן תשכיר ותחזיק את הדירות לפרקי זמן ארוכים. על פי החוק, מחויבת הקרן לחלק באופן קבוע מדי שנה לפחות 90% מרווחיה, שינבעו מדמי השכירות שיניבו הדירות, כדיבידנד לבעלי מניותיה.

 

עד היום ביצעה מגוריט שלוש עסקאות. הראשונה בינואר 2017 כשרכשה 34 דירות במחיר של 71 מיליון שקל בפרויקט מידטאון בתל אביב; השנייה בפברואר 2017 כשרכשה מגדל מגורים של 84 דירות תמורת 123 מיליון שקל; והשלישית במרץ 2017 כשרכשה 23 יח"ד תמות 47 מיליון שקל. עדיין מוקדם לשפוט את הביצועים של מגוריט, אבל אם להסתכל על ביצועי המניה שלה בשוק שירדה ב-12 החודשים האחרונים ב-10%, נראה שהשוק אינו צופה גדולות לחברה.

 

עלות שכרו השנתית של אייל גבאי כיור הדירקטוריון עומדת על 96 אלף שקל בעבור 20% משרה. עלות שכרה של יעל אנדורן כיור וועדת האסטרטגיה עומדת על 80 אלף שקל בשנה.

 

מימין אייל גבאי ויעל אנדורן מימין אייל גבאי ויעל אנדורן צילום: אלכס קולומויסקי , עומר מסינגר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x