$
שוק ההון

בעקבות החלטת בג"ץ בעניין חוק מס דירה שלישית: "היכונו לעליית מחירים"

הכלכלן הראשי של אקסלנס סבור כי בג"ץ סינדל את שר האוצר ושהסיכוי לחזרה של הציבור בהמוניו אל שוק הדיור ועליית מחירים מתחדשת עלה - בדומה למה שהיה לאחר גניזת תוכנית 'מע"מ אפס' ופירוק הממשלה

"בג"צ הצליח לסנדל את שר האוצר כחלון. ההערכה שלנו בתחילת השנה היתה לבלימת מחירים השנה ולשינוי מגמה כבר ב-2018, אולם בג"צ שינה היום את התמונה", כך אומר היום (ג') יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, בתגובה להצעת בג"צ להחזיר את הדיון בחוק מס דירה שלישית לוועדת הכספים.

 

"כעת, הסיכוי לחזרה של הציבור בהמוניו אל שוק הדיור ועליית מחירים מתחדשת עלה בחדות, בדומה למה שהיה לאחר גניזת תוכנית 'מע"מ אפס' ופירוק הממשלה", הוסיף. 

 

חברון סבור כי "מס דירה שלישית הוא לא הפתרון למשבר בשוק הדיור אבל הוא הרחיק את המשקיעים משוק הדיור, לפחות לתקופה, העביר את הציבור אל הגדר ונתן לשר האוצר כחלון זמן להמשיך ולעבוד במרץ כדי להגדיל את ההיצע ולשנות את המומנטום בשוק. מגמת עליית המחירים נבלמה מעט, וסיכוי לשינוי אמיתי יכול היה להגיע בתוך מספר רבעונים, אבל כעת, כשבג"צ שלח את החוק לטייל במסדרונות הכנסת (וועדת הכספים), המגמה הזו עשויה להתפוגג בתוך מספר חודשים".

 

בג"ץ קיים היום דיון ראשון בהרכב מורחב של חמישה שופטים בעתירות נגד מיסוי דירה שלישית (מס ריבוי דירות) והפגמים שנפלו באישור החוק בוועדת הכספים. בהשורה התחתונה בג"ץ הציע להשיב את החוק לדיון מחודש בוועדה, ועל המדינה להשיב בעניין עד יום ראשון.

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

במהלך חקיקת חוק ההסדרים האחרון, בחודש נובמבר ודצמבר, נדחו הדיונים בנושא מיסוי דירה שלישית, לדרישת כחלון לרגע האחרון - יום חמישי האחרון לדיונים בשעה 23:00, כאשר לחברי ועדת הכספים והייעוץ המשפטי של הוועדה, לא ניתנה כלל אפשרות ללמוד את השינויים הרבים שהוכנסו לחוק על ידי האוצר שכן קיבלו את הנוסח רק ב-21:00. זה הביא את היועצת המשפטית של הוועדה לטעון כי מדובר ב"הליך מאד בעייתי" וכי צריך לדחות את הדיונים ליום שישי בבוקר או ראשון, מה שהביא את חברי האופוזיציה להחרים את הדיון, לאחר שכחלון לחץ על יו"ר הוועדה משה גפני לקיים את הדיון בכל זאת. היועץ המשפטי לכנסת איל ינון, שבעבר ביקר את ההליך, נאלץ היום להסביר בפני בג"ץ מדוע הבעייתיות בהליך אינה עילה לביטול החוק, אך בהמשך ציין כי יהיה מוכן לשקול דיון מחודש.

 

חוק ריבוי נכסים מתייחס לבעלי שלוש דירות ומעלה ונועד להרחיק משקיעים משוק הנדל"ן במטרה לצנן אותו. החוק קובע כי אם שווי שתי הדירות להשקעה (או יותר) שמחזיק אדם יהיו מתחת גובה של 1.15 מיליון שקל, בעל הדירות לא ימוסה כלל ואם שווי הדירות יחד נע בין 1.155 מיליון שקל ל-1.4 מיליון שקל יהיה מס הדרגתי. מעבר ל-1.4 מיליון שקל תמוסה הדירה השלישית בשיעור של 1% משווי הנכס לשנה, עד לתקרה של 18 אלף שקל.

 

במקביל ניתנים מענקים של עד 75 אלף שקל למי שימכור את דירתו השלישית עד חודש אוקטובר 2017 כפיצוי על מס השבח שישלם על המכירה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x