$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

שינוי מגמה? ירידה של 15% בנטילת המשכנתאות בינואר ל-3.97 מיליארד שקל

כך לפי נתוני בנק ישראל ובהשוואה לחודש דצמבר 2012. עם זאת הנתונים גבוהים מחודש ינואר לפני שנה בו עמד היקף נטילת המשכנתאות על 3.03 מיליארד שקל

שי סלינס 12:0811.02.13
היקף המשכנתאות שנלקחו מהבנקים בחודש ינואר הסתכם ב־3.97 מיליארד שקל, בהשוואה להיקף משכנתאות של 4.66 מיליארד שקל בדצמבר. כך עולה מנתונים שפורסמו היום על ידי בנק ישראל.

 

נתונים אלו מצביעים על ירידה של 15% לעומת היקף המשכנתאות שנלקחו בחודש האחרון של השנה שעברה, שנחשב באופן מסורתי לחודש שבו נרשמים ביקושים ערים יחסית למשכנתאות. עם זאת הנתונים גבוהים מחודש ינואר לפני שנה בו עמד היקף נטילת המשכנתאות על 3.03 מיליארד שקל.

 

 

מבין המשכתנתאות שנלקחו בינואר, כמיליארד שקל נלקחו בריבית קבועה והשאר בריבית משתנה. כמו כן כ-2 מיליארד שקל מהמשכנתאות היו צמודות למדד המחירים לצרכן.

 

החלטת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר על הגבלת שיעור המימון שיוכלו הבנקים להעניק למשכנתאות נכנסה לתוקפה בתחילת נובמבר 2012. ההחלטה מגבילה את המימון הבנקאי לרוכשי דירות להשקעה ל־50% ממחיר הדירה, את המימון לרוכשי דירה ראשונה ל־75% ואת המימון למשפרי דיור ל־70%.

 

ייתכן כי משום כך רוכשי דירות רבים מיהרו להשיג מהבנקים אישור עקרוני למשכנתא טרם כניסת ההוראה לתוקפה. מהלך שאפשר להם לקבע את תנאי האשראי לתקופה של שלושה חודשים.

 

סביר להניח שרבים מנוטלי המשכנתאות כבר ניצלו את זכאותם בדצמבר האחרון ובשבועות הראשונים של ינואר, ומכאן גם נתוני הירידה בביקושים למשכנתאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x