$
פרסום ושיווק

מסעדנים נגד הממשלה: "לא נסגור בסופ"ש; נילחם על העסקים שלנו - גם אם נהפוך לעבריינים"

למרות החלטת הממשלה שלפיה המסעדות ייסגרו החל מהיום - מלבד משלוחים - חלק מהן צפויות להישאר פתוחות; מנכ"ל עמותת מסעדנים חזקים יחד: "לא נזרוק את כל הההכנות וחומרי הגלם שכבר עשינו לקראת הסופ"ש"; מנכ"ל איגוד המסעדות: "שוב אנחנו עדים להתנהלות קפריזית וחסרת אחריות של הממשלה"; שף דייוויד פרנקל: "קיבלתי בכל התקופה הזו 7,500 שקל, לא מכסה לי אפילו את המע"מ"

אורנה יפת ורעות ברנע 12:4117.07.20

תגובות נזעמות בענף המסעדות להחלטת הממשלה מהלילה שלפיה ייאסר על ישיבה במסעדות ובתי אוכל, ויתאפשרו רק איסוף עצמי ומשלוחים. כעת נראה כי חלק מהמסעדות צפויות להשאר פתוחות בסופ"ש, על אף האיסור.

 

תומר מור מנכ"ל עמותת מסעדנים חזקים יחד, ממובילי מחאת המסעדנים, מסר בתגובה להחלטה: "זו פקודה בלתי חוקית בעליל. חובתנו להילחם על העסקים שלנו, גם אם נהפוך לעבריינים בעל כורחנו; לא נזרוק את כל הההכנות וחומרי הגלם שכבר עשינו לקראת הסופ"ש, לא נשנה את התנהלותנו לפני שיוצג בפנינו צו חתום של הגבלות החדשות . אנחנו קוראים לציבור לבוא ולתמוך בנו , להזמין מתוך התפריט ולקחת את האוכל . מי שירצה לשבת , זאת בחירה שלו, נקבל אותו בחיוך ובאהבה. אם למנהיגים יש בעיה עם זה , שישלמו מראש את מלא הפיצוי על כך".

 

תומר מור תומר מור צילום: יריב כץ

  

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, אמר: "שוב אנחנו עדים להתנהלות קפריזית וחסרת אחריות של הממשלה, שאיבדה את הדרך. לא ניתן לצפות מאיתנו, לסגור את העסקים בהתראה של מס שעות. סופי שבוע הם הימים בהם תנועת הלקוחות שלנו מוגברת, בעלי העסקים הצטיידו בחומרי גלם ותיגבור של כח אדם לקראת סופ"ש.

 

"איננו יכולים לעמוד בנזקים נוספים שכרוכים בזריקת חומרי גלם או תרומתם. אנחנו בהחלט מבינים את המסעדות הרבות, שהודיעו כי הם מתכוונות להישאר פתוחות במהלך הסופ״ש וקוראים לממשלת ישראל לשנות את החלטתה מלפנות בוקר ולהחיל את ההגבלות משבוע הבא. החלטת ממשלת ישראל לפנות בוקר, הופכות אותנו אזרחים שומרי חוק, שתורמים לכלכלה ולתדמית של מדינת ישראל, לפורעי חוק".

 

 

שי ברמן שי ברמן צילום: דנה קופל

 

שף דייוויד פרנקל, בעל מסעדת פרונטו: "גרמו לנו לקחת הלוואות, שעכשיו אין לנו איך להחזיר אותן. העובדים שלנו במצב לא פחות גרוע מאיתנו, כי כל שכיר כזה שמקבל במקרה הטוב 70% בחל"ת, מאיפה הם ישלמו שכר דירה? בתור עצמאי לא ראיתי שקל כמעט מהמדינה. קיבלתי בכל התקופה הזו 7,500 שקל, לא מכסה לי אפילו את המע"מ. איפה הם חיים? הם חיים בסרט האנשים האלה". 

 

"לא תקבלו החלטה באמצע הלילה ותצפו שנעבור לדום אחרי 12 שעות. תנו התרעה סבירה, אנחנו והעובדים שלנו לא מריונטות", מסרו קבוצת R2M בבעלות רותי ומתי ברודו שמפעילה שורה של מסעדות, בהן הרצל 16, הוטל מונטיפיורי והקופי בר - שיישארו פתוחות בסוף השבוע הקרוב.

 

"עם כל הכבוד לממשלת ישראל (ואין לי הרבה ממנו) אין ביכולתנו שוב לזרוק סחורה של עשרות אלפי שקלים בשלוש מסעדות", כתב בחשבון האינסטגרם שלו השף מושיקו גמליאלי, הבעלים של שתי מסעדות בירושלים - מונא ואנה, ומסעדה אחת בת"א - בר 51. "לכן בסופ"ש הקרוב המסעדות יהיו פתוחות. נסגור אותן בהיגיון ושפיות ביום ראשון".

 

גם המסעדות אייבי והאחים של האחים אסף ויותם דוקטור הודיעו שיישארו פתוחות הערב, וכך גם מסעדת משייה של קבוצת ברקה האוס, מסעדת אואזיס של השפית רימה אולברה, מסעדת TYO, שישקו, ביצ'קילטה, הטרקלין, שאפה בר ואחרות. גם מסעדות מחוץ תל אביב מצטרפות למחאה, בהן מסעדות כמו עלמא באשדוד, והרשימה הולכת ומתעדכנת מדי רגע.

 

מסעדות נוספות שהודיעו כי יעבדו היום: קאב קם, קפה פופולאר של השף אבי ביטון, כל מסעדות רשת ג'ירף, גרינברג, גרקו, אוזריה, לה שוק - כל אלה בתל אביב; וחמארה תלפיות בחיפה, המטבח של רמה בהרי ירושלים, וסוהו בראשון לציון.

 

 

 

במקביל, פרסמו מסעדות אחרות באמצעות הרשתות החברתיות הזמנה לבוא ולסיים את הסחורה המיועדת לסוף השבוע עד השעה 17:00, במחירים מיוחדים, בהן מסעדת לוקס בחיפה של השף עלאא מוסא ומסעדת סנטה קתרינה בת"א של השף תומר אגאי.

 

רונן נמני, בעלי קבוצת קפה קפה, המונה כ–15 רשתות ו–300 סניפים: "מרבית בתי הקפה והמסעדות שמפעילה הקבוצה לא יוכלו לעבוד תחת המגבלות החדשות. אלו לא הגבולות זה פשוט כסת״ח של הממשלה המחורבנת הזאת. במרבית המסעדות ובתי הקפה של הקבוצה אין אפשרות לטיוק אווי ומשלוחים. אנו נאלץ לסגור מעל 200 מקומות ולשלוח עשרות אלפי עובדים למעגל האבטלה, ומאות זכיינים שמאבדים בשנית את העסק ואת הפרנסה. זהו כנראה המסמר האחרון בארון הקבורה של ענף המסעדנות בישראל. כל הכבוד לממשלת נתניהו שהצליחה למוטט את המעסיק הכי גדול במשק - ענף ההסעדה".

 

x