$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

תוכנית ההתנתקות של אסם מהשף רפי כהן

סלטי צבר הסירה את שמו ותמונתו של רפי כהן מסדרת הסלטים החדשה שהשיקה, והיא לא צפויה להשיק סלטים חדשים תחת שמו. רפי כהן: "אני ממשיך איתם כרגיל"

נורית קדוש 13:4207.08.14

שיתוף הפעולה בין השף רפי כהן וקבוצת אסם צפוי להסתיים, זאת לאחר חמש שנים שבהן שיווקה הקבוצה את סדרת הסלטים המצוננים הנושאת את שמו ותמונתו של השף.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי לאחר שלפני חודש וחצי הציגה צבר בפני קמעונאים סלטי קטניות שבכוונתה להשיק תחת הסדרה של כהן, השבוע הושקו הסלטים ללא שמו ותמונתו של כהן. הסדרה הנושאת את שמו של כהן עדיין נמצאת על המדפים, אך הצפי הוא שהחברה תפסיק לתמוך בה שיווקית.

 

כהן נבחר בשנת 2009 על ידי חברת סלטי צבר של אסם לפתח קטגוריה חדשה בתחום הסלטים. במסגרת ההסכם בין הצדדים, פיתח כהן סדרת סלטי פרימיום של ירקות שנשאו את שמו, ועל גבי האריזות הופיעו תמונתו וחתימתו. המהלך הקפיץ תוך חודשים ספורים את נתח השוק של אסם בתחום סלטי הירקות מ־28.3% במחצית הראשונה של 2009 ל־33.7% במחצית השנייה של אותה שנה.

 

הסלטים של כהן התאפיינו בכך שנארזו בגביעים שקופים המאפשרים לצרכן לראות את רכיביהם. הסדרה שווקה במקביל לסדרת הסלטים הבסיסית של אסם שמשווקת באריזות מרובעות ירוקות עם מכסה אטום, תחת המותג צבר. בסדרת הסלטים החדשה ששווקה השבוע לרשתות השיווק ניסתה אסם ללכת בין הטיפות: מצד אחד, הסלטים נארזו בגביעים השקופים של הסדרה של כהן, אך מצד שני שמו נגרע מהגביעים ותמונתו המוטבעת על הניילון האוטם את הגביע הוסרה.

 

כהן נקלע בחודשים האחרונים למשבר אישי ונאלץ לסגור באופן זמני את מסעדת רפאל, לאחר שטען כי עובדים במסעדה ביצעו מעילה. המשבר שעמו התמודד העמיד את אסם בפני דילמה, היות שתרומתה של סדרת הסלטים שפיתח לאסם היתה רבה, וזו תופסת כשני שלישים ממכירות סלטי הירקות של אסם. על פי נתוני סטורנקסט, שוק סלטי הירקות גלגל בשנה שעברה 376 מיליון שקל, ונתח השוק של אסם בקטגוריה עמד על 31.9%. מתוך נתח זה, עמד חלקה של סדרת סלטי רפי כהן על 18.8%, וזו תרמה לאסם 71 מיליון שקל בשנה.

 

סלטי צבר סלטי צבר

 

מחיקת המותג בעקבות המצב שאליו נקלע כהן, עלולה להוביל לירידה בנתח השוק של אסם בשוק הסלטים. ניתן להעריך כי באסם ביקשו להימנע מהמשך פיתוח הסדרה של כהן, מבלי להפר הסכם איתו, אולם לא יכלו להקפיא את כל הפעילות, שכן שטראוס המתחרה מתחזקת עם סדרת "סלטי השוק" ומשיקה מוצרים חדשים כל העת. כדי לא לפגר אחרי המתחרים, בחרו באסם לפתח את סדרת הסלטים ללא שמו וחתימתו של כהן.

 

מסלטי צבר נמסר: "אנו משווקים מגוון סדרות של סלטים, ובהן גם סדרת סלטי השף עם רפי כהן. מעת לעת החברה מחדשת עם סלטים נוספים". רפי כהן מסר בתגובה: "אני ממשיך כרגיל בצבר ועובד בכל שבוע במפעל. זו סדרה שלהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x