$
פרסום ושיווק

אנדמול תובעת את ערוץ 10: הפרה את הזכויות של "האח הגדול" בתוכנית "24/7 הדור הבא"

בעלת הזכויות בפורמט הריאליטי העולמי הגישה תביעה בסך 3 מיליון שקל נגד ערוץ 10 ומפיקי התוכנית "הדור הבא 24/7" בטענה כי העתיקה אלמנטים מהותיים של הפורמט "האח הגדול". ערוץ 10: טענות חסרות בסיס

מארק שון 11:4625.12.11

צרות בצרורות לערוץ 10: חברת אנדמול ההולנדית, בעלת הזכויות בפורמט הריאליטי "האח הגדול", הגישה היום לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה תביעה בגובה 3 מיליון שקל נגד ערוץ 10 ומפיקי התוכנית "הדור הבא 24/7", אבוט רייף המאירי, בטענה להפרת זכויות הפורמט "האח הגדול". התביעה הוגשה על

ידי עו"ד אבי אורדו ממשרד ש. הורוביץ.

 

אנדומל טוענת, כי מדובר בהעתקה של אלמנטים מהותיים של הפורמט, ביניהם, עיסוק בחיי יום-יום של קבוצת אנשים שנבחרו על ידי ההפקה להתגורר באולפן סגור, המדמה בית מגורים. "הדיירים מתגוררים בבית למשך שלושה חודשים, במהלכם הם מבצעים משימות שונות שהוגדרו על-ידי ההפקה והם מתחרים ביניהם על הפרס הסופי, תוך ניסיון לשרוד את ההדחות השבועיות", נכתב בתביעה.

 

אלמנטים נוספים המוזכרים הם תהליך הדחה שנפרש לאורך התוכנית כולה, המבוסס על מעורבות אקטיבית של הצופים ושל הדיירים, עשרות מצלמות הפזורות ברחבי הבית, וחדר מיוחד בו חושפים המתמודדים בפרטיות את רגשותיהם, המכונה בתוכנית המקורית "חדר האח הגדול".

 

החברה טוענת עוד, כי בהפקת התוכנית "הדור הבא" הועסקו אנשי מקצוע רבים שהיו מעורבים, מרביתם בעמדות מפתח, בהפקת האח הגדול בישראל. כך, למשל, התפקיד של "עורך תורן" ב"דור הבא", אויש כולו ע"י ארבעה אנשי מקצוע שהיו מעורבים בעבר בהפקת האח הגדול.

 

אנדמול דורשת מבית המשפט צו המצהיר כי מדובר בפורמט שמפר את זכויות היוצרים שלה, ודורשת צו מניעה שיאסור על שידור והפצה של התכנית. בנוסף דורשת החברה גילוי של ההכנסות והרווחים שצמחו לערוץ 10 בגין השידורים.

 

קבוצת אנדמול היא גוף הפקות הטלוויזיה העצמאי הגדול בעולם ואחד הגופים המובילים בתחום תוכניות הבידור. לשם המחשה צויין בתביעה כי מחזור ההכנסות של הקבוצה ב-2010 הסתכם בכ-1.246 מיליארד יורו. הקבוצה מפיקה בממוצע בשנה כ-10 אלף שעות תוכן, ופיתחה עד כה למעלה מ-3,000 פורמטים. בין הידועים שבהם בנוסף ל"אח הגדול" גם "אחד נגד מאה", "אל תפיל את המיליון" ו-"וייפאאוט".

 

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "התוכנית הדור הבא 24/7 הינה תוכנית מקורית של ישראל 10 בשיתוף עם חברת ההפקה אבוט רייף המאירי. ערוץ 10 פועל בכל הפקותיו תוך שמירה קפדנית של כל הוראות הדין, ובכלל זה דיני הקניין הרוחני, וכך נעשה גם בהפקה זו. כפי שהובהר לאנדמול בהתכתבות שקדמה להגשת התביעה, טענותיה הינן חסרות בסיס. מדובר בתביעה שהוגשה לצרכים טקטיים, ובכוונת ערוץ 10 לתבוע מאנדמול את הנזקים שייגרמו לערוץ 10 עקב התנהלותה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x