$
פרסום ושיווק

בייבי בום: קרב החיתולים של ויסמן ודנקנר

המהלך של רבוע כחול ליבוא מקביל של חיתולי האגיס הצית מלחמה: חוגלה יצאה אתמול במודעות שמזהירות את הצרכנים מרכישת האגיס "נחותים" במגה, ונערכת לעצירת היבוא המקביל ממפעלה בטורקיה בכל דרך אפשרית. בינתיים, הקפיאה חוגלה עליית מחירים מתוכננת בחיתולים ובמגבונים

גיל קליאן 09:1307.07.11

המהלך של רבוע כחול ליבוא מקביל של חיתולי האגיס הצית מלחמה בין חוגלה של קבוצת אי.די.בי (המחזיקה גם בשופרסל המתחרה) לבין רשת הקמעונאות של דודי ויסמן: לאחר שמגה הודיעה כי תמכור חיתולים ביבוא מקביל מטורקיה, חוגלה נערכת לעצירת אפשרויות היבוא של רשת הקמעונאות - באופן שיאלץ את הרשת להפסיק את מכירת החיתולים מיבוא מקביל.

 

החברה יצאה במודעות שקוראות לצרכנים להיזהר מהחיתולים שביבוא רבוע כחול, שלטענת החברה הם "מאיכות נמוכה". בנוסף, כפי שפורסם ב"כלכליסט" לפני שבועיים, הודיעה החברה רשמית לרשתות השיווק כי היא מקפיאה עליית מחירים של 5%–10% בחיתולי האגיס וטיטולים מתוצרתה, וכן במגבונים לחים לתינוקות במותגים אלה. עליית המחירים היתה אמורה להיכנס לתוקף ב־1 באוגוסט.

 

וורמברנד: אין סכסוך עם חוגלה

 

ככל הנראה יצאה מגה למהלך יבוא החיתולים אחרי רכישת מלאי של גורם ישראלי העוסק ביבוא מקביל של מוצרים שונים. לא ברור עד מתי יספיק המלאי הזה למגה, ואחרי שייגמר היא תהיה תלויה ברכישות חיתולים ממפיצים של חוגלה בטורקיה. המפעל בטורקיה שייך לחוגלה הישראלית, ומוכר את תוצרתו למפיצים בטורקיה; אותם מפיצים הם המקור ליבוא המקביל, היבוא שחוגלה תנסה לעצור. מרבוע כחול נמסר כי הם לא צופים שום בעיה באספקת החיתולים מיבוא מקביל.

  

 

מגה היא לא רשת הקמעונאות הראשונה שמביאה יבוא מקביל של חיתולים; קדמה לה אושר עד, שבחרה למכור חיתולים מיבוא מקביל, ולא למכור מוצרי חוגלה - אך מהלך של הרשת השנייה בגודלה בישראל לא שווה למהלך של רשת בת שישה סניפים. לפי ההערכות בענף, רבוע כחול מחזיקה נתח של כ־18% משוק החיתולים. כך, המעבר שלהם למכירת חיתולים מיבוא מקביל, גם אם מקורם של החיתולים הוא במפעל ששייך לחוגלה, הוא איום לא פשוט עבור חוגלה הישראלית.

 

כמו כן, גורמים רבים בענף מספרים כי שורש הסכסוך הוא בקיזוזי תשלום של רבוע כחול מול חוגלה, בהיקפים המוערכים במיליוני שקלים. הסכסוך הזה עדיין לא תם, וההערכות הן כי גם העובדה שאי.די.בי היא בעלת השליטה בחברה הופכת את חוגלה למטרה לגיטימית עבור מגה. זאב וורמברנד, מנכ"ל רבוע כחול, דחה את הטענות האלה, ואמר כי אין כל סכסוך מסחרי בינו לבין חוגלה, וכי אין כל קשר בין הבעלות בחברה למהלך הנוכחי של הרשת. בחוגלה לא הגיבו לדברים.

 

לדברי וורמברנד, המטרה במהלך היא לסמן את פלח המשפחות הצעירות ולהוריד את מחיר החיתול עבורם ב־25%. אבל מי שחיפש אתמול תחרות עזה על כיסו של הצרכן בחיתולי האגיס היה צריך להגיע דווקא לסניף של רמי לוי. שם נמכרות חבילות חיתולים של האגיס במחיר של 44.9 שקל ללא כל מבצע, ותמורת 38.9 שקל לחברי המועדון.

 

כמה מאות מטרים משם, בסניף מגה בעיר, עוד נמכרו החבילות של האגיס תוצרת הארץ, במחיר לא כל כך מפתה של 69.99 שקל, אך במבצע של 90 שקל לשתי חבילות. כששאלנו אם מדובר במבצעים חדשים שנועדו להיאבק ביוזמת היבוא המקביל של מגה, אמר לוי כי מדובר במחירי המדף שלו כבר שבוע לפחות. עם זאת, לוי בחר לברך את מגה על המהלך, שלדבריו יכול להגביר את התחרות בשוק.

 

ברשתות הקמעונאות השונות קיבלו בחיוך את ההכרזה של רבוע כחול שלשום על פתיחת יבוא מקביל מטורקיה של חיתולי האגיס במאמץ להוריד את המחיר לצרכן. החבילות המיובאות נמכרות כעת בסניפי מגה בול, ובשבועות הקרובים יגיעו גם לסניפי מגה בעיר. הערך הצרכני של המהלך הוגדר על ידי המתחרים כמשהו שנע בין "בלוף" ל"חארטה"; נראה שאם מישהו ירוויח מהמהלך תהיה זו רבוע כחול עצמה, ולא צרכן החיתולים הממוצע. השורה התחתונה היא המחיר לצרכן: במגה הבטיחו מחיר מחירון של 50 שקל שיופחת במבצעים שונים. לא מדובר במחיר שמביא בשורה צרכנית, בינתיים.

 

הרשתות: הנאמנות לחוגלה תשתלם

 

לדברי ריצ'י האנטר, מנהל העסקים הראשי של שופרסל, "שופרסל מייבאת יותר מ־800 מוצרים באופן שיטתי, ומוזילה את המחיר בכל המוצרים המובילים בין 20% ל־%60. בנוגע לחיתולים, המחיר שעליו דובר יקר יותר מהמחיר בשופרסל דיל כיום".

 

חוסר היכולת של מגה, נכון לעכשיו, להוריד מחירים באופן משמעותי, לא מפתיע את הקמעונאים האחרים: כמעט כולם מספרים שבחנו גם יבוא מקביל והגיעו למסקנה שמדובר במהלך לא כדאי כלכלית. כמו כן, הכניסה של מגה ליבוא מקביל מורידה עוד יותר את הכדאיות של כניסה ליבוא מקביל גם מצד רשתות נוספות - זאת מתוך ציפייה כי חוגלה תגיב למהלך באמצעות הנחות לקמעונאים שיבחרו לעבוד איתה. כך למשל אייל רביד, מנכ"ל רשת ויקטורי, אמר אתמול: "חוגלה הוא ספק מוביל, ואני מאמין שהוא ישמור על הקמעונאים שמאמינים בו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x