סגור
מלגה ספרד
העיר מלאגה בספרד (צילום: שאטרסטוק)

בלעדי
מור מגייס 100 מיליון יורו לקרן השקעות בנדל"ן בספרד

בית ההשקעות יבצע את הגיוס באמצעות מור קרנות השקעה פרטיות. הקרן שתפעל בעיקר באזור מלאגה תנוהל בשותפות עם היזמים של רשת האירוח סלינה. שליש מהנכסים כבר נרכשו והיא מחזיקה בחוזים לרכישת 40% מההשקעות העתידיות

מור קרנות השקעה פרטיות רוצה לקחת את המשקיעים הכשירים שלה לספרד. זרוע ההשקעות ללקוחות כשירים של בית ההשקעות מקימה קרן השקעות נדל"ן בעיקר מלאגה, בירת חבל אנדלוסיה בדרום ספרד. הקרן - White Malaga Dekel & MORE - מחזיקה בחוזים לרכישה של 40% מההשקעות העתידיות.
הקרן מנוהלת בשיתוף עם קבוצת דקל שבבעלות היזמים של סלינה, רשת האירוח והנופש הבינלאומית שתהיה אמונה על ייזום ותפעול הנכסים, ו־White Spain, קבוצת ייזום ובנייה במלאגה. תמהיל ההשקעות מגוון ומורכב מנדל"ן מסחרי, מגורים משותפים (Co-living), מלונאות, חדרי אירוח, הוסטלים ודירות להשכרה לטווח קצר, בינוני וארוך. הקרן צפויה להשקיע באופן ישיר בנדל"ן בפריים לוקיישן במרכז העיר, וכן בשכונת יעד סמוכה בסביבת מרכז העיר. שליש מנכסי הקרן כבר נרכשו, בהם 30 אלף מ"ר בעיר העתיקה במלאגה.
הקמת קרן השקעה בנדל"ן אירופי מהווה שינוי בקרנות ההשקעה של המוסדיים שהוקמו בשנים האחרונות. המוסדיים הישראליים העדיפו בעיקר להשקיע בנדל"ן בארה"ב ובישראל. על כן, מבחינה שיווקית, מצפה למור אתגר בכל הנוגע ליעד הגיוס לקרן שנקבע על 100 מיליון יורו. במור צפויים להסתמך על עזרתם של סוכני הביטוח וההשקעות שעזרו לחברת הגמל של בית ההשקעות לצמוח לנכסים בשווי של יותר מ־40 מיליארד שקל בתוך פחות
ספרד היתה מבין המדינות האירופיות שהתקשו להתמודד עם מגפת הקורונה שבה איבדו את חייהם כמעט 120 אלף אזרחים. במור מציינים כי הזדמנות ההשקעה בנדל"ן ספרדי נובעת מהשלכות הקורונה במדינה - כאשר מאז משבר הקורונה, קטן האשראי הבנקאי בספרד למימון נדל"ן. "עצירת הפרויקטים גררה מחסור בדירות למגורים בעקבות ההגירה החיובית הגוברת במלאגה - זו השנה השנייה ברציפות. בנוסף קיים מחסור בחדרי אירוח שהורגש כבר ב־2019 שהיתה שנת שיא בתיירות עם 1.4 מיליון תיירים. מלאגה חוזרת ליהנות מהצמיחה שהורגשה טרם הקורונה, ולהערכתנו, מגמת ההתאוששות תימשך" אמרה ענבר פינטל, סמנכ"לית במור קרנות השקעה פרטיות.
מה שיכול לקלקל את התוכניות של מור להשקיע במלאגה וליהנות מהצפת ערך הוא משבר האקלים. מחוז מלאגה רווי בחורש טבעי ויערות, ובעקבות ההתחממות הגלובלית בשנתיים האחרונות בחודשי הקיץ פורצות שריפות ביערות שמסביב למחוז מלאגה. ביולי האחרון, שריפה בסמוך לעיירת הנופש מיחאס הביאה לפינוי מאות תיירים מבתי הנופש שלהם. הקרן הספרדית של מור היא הקרן השלישית שבית ההשקעות מקים דרך מור קרנות השקעה פרטיות שכבר מנהלת 370 מיליון שקל. הקרן הראשונה, מור קו אינווסט, הוקמה בדצמבר 2020 ומשקיעה בהנפקות הון ציבוריות ופרטיות ובסטארט־אפים בשלבים מוקדמים. הקרן, More 1L INVESTMENTS, משקיעה בחוב בכיר של חברות אמריקאיות.
על פי הגדרת רשות ני"ע, משקיעים כשירים הם מי שמחזיקים בנכסים נזילים בשווי של 8 מיליון שקל, בעלי הכנסה אישית של כ־1.2 מיליון שקל בשנה או הכנסה משפחתית של כ־1.8 מיליון שקל בשנה, בשנתיים האחרונות.