סגור
קיבוץ שמיר אופטיקה
קיבוץ שמיר מפעל אופטיקה (צילום: ערן הרדוף)

אקזיט של חצי מיליארד דולר: קיבוץ שמיר מכר את יתרת אחזקותיו בחברת האופטיקה שהקים

שווייה של שמיר אופטיקה קפץ פי ארבעה בתקופה של 11 שנים: ב-2011 מכר הקיבוץ 37% מהמניות לאסילור הצרפתית-איטלקית לפי שווי של 260 מיליון דולר, ועתה מכר לה את יתרת אחזקותיו; על פי ההערכות, 50 מיליון דולר יחולקו בין 450 חברי הקיבוץ

קיבוץ שמיר חתם ביום שני על עיסקת ענק למכירת יתרת מניותיו בחברת האופטיקה שהקים, שמיר אופטיקה, לפי שווי עצום של מיליארד דולר. המניות נמכרו לתאגיד הענק הצרפתי-איטלקי אסילור-לואוקוסטיקה שהחזיק כבר ב-50% מהמניות.
במילים אחרות: הקיבוץ יקבל 500 מיליון דולר עבור אחזקותיו בחברה. ב-2011 מכר הקיבוץ 37% מהמניות לאסילור הצרפתית לפי שווי של 260 מיליון דולר, כך שהשווי קפץ פי 4 במשך 11 שנים.
בקיבוץ 450 חברים כך שהתחשיב הוא יותר ממיליון דולר לכל חבר. עם זאת, מדובר בקיבוץ מופרט כך שרק חלק קטן יחסית מהסכום, 50 מיליון דולר עפ"י הערכות, יחולק בין החברים והיתר ישמש לבניית מודל שיבטיח את עתידו הכלכלי של הקיבוץ.
שמיר הוא קיבוץ מופרט הפועל במודל שיתופי. את העיסקה הוביל מטעם הקיבוץ היו"ר עומרי רותם. רותם מוביל את החברה כיו"ר בשנים האחרונות כשקודם לכן כיהן כיו"ר הוועדה הכלכלית של הקיבוץ.
בין מייסדי המפעל היו גיורא בן זאב ועוזי צור, והם הובילו אותו עד לתחילת העשור הקודם. בהסכם נקבע כי מרכז הפיתוח של החברה ימשיך להיות בקיבוץ.
שמיר אופטיקה מייצרת עדשות אופטיקה איכותיות ומעסיקה 2,500 עובדים ב-23 מדינות באמצעות 18 מעבדות אופטיקה וחברות בנות. הנהלת החברה יושבת בסינגפור.