סגור

העלייה במחירי חומרי הגלם בעולם ממשיכה לשחוק את רווחיות סנו

השאיפה בחברה היתה להתמודד עם התייקרות חומרי הגלם על ידי העלאת מחירים בדצמבר, אך ביטול התוכנית שחק את הרווחיות הגולמית ברבעון ל-37% מהמכירות לעומת 40% ברבעון המקביל; על כן גם נרשמה צניחה של 27.4% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-50 מיליון שקל

יצרנית חומרי הניקוי ומוצרי הנייר, סנו, העלתה בדצמבר מחירים לקמעונאים, ובינואר חזרה בה והורידה מחירים בשל הלחץ הציבורי והמכתבים משרי האוצר והכלכלה. מאז לא ביצעה החברה העלאת מחירים רוחבית, ומנסה להתמודד עם התייקרות חומרי הגלם באמצעות התייעלות לוגיסטית.
סנו בונה מחסן לוגיסטי אוטומטי חדש בהוד השרון, שאמור להיות מוכן באמצע 2023, וישפר את יכולת ההובלה והאחסון. בנוסף משפרת החברה את הפעילות בקווי הייצור באמצעות רובוטים חדשים, כדי להתמודד עם הקושי בגיוס כוח אדם, מחסור במלקטים ועלויות גבוהות של שכר העובדים.

1 צפייה בגלריה
סנו ג'ל חיטוי
סנו ג'ל חיטוי
סנו, ג'ל חיטוי
(צילום: שופרסל)

מכירות הקבוצה עלו ברבעון הראשון של שנת 2022 בכ-1.7% והסתכמו ב-488.5 מיליון שקל. החברה הציגה עלייה במכירות של מגזר מוצרים אחרים שבו היא מוכרת בעיקר מוצרים מוגמרים כגון כפפות, נייר נצמד ורדידי אלומיניום, במגזר מוצרי הנייר ומגזר מוצרי הניקוי. מנגד ירד היקף המכירות של מגזר מוצרי הטואלטיקה והקוסמטיקה בשל ירידה בביקוש למוצרים אלה ומחסור בדיילות שחזרו לעבודה מלאה רק בחודש פברואר.
גם המלחמה באוקראינה משפיעה על סנו, אם כי בצורה מינורית. לסנו פעילות לא מהותית באוקראינה באמצעות חברה-בת שמתמודדת עם פגיעה בתשתיות וסנקציות כלכליות בשל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה שפרצה בפברואר 2022. בהשפעת המלחמה ירדו ב-1% המכירות בחו"ל, והסתכמו בכ-50.8 מיליון שקל. הפעילות של סנו בחו"ל מהווה כ-10% מכלל פעילות הקבוצה.
השאיפה בחברה היתה להתמודד עם התייקרות חומרי הגלם על ידי העלאת מחירים בדצמבר, אך ביטול התוכנית שחק את הרווחיות הגולמית ברבעון ל-37% מהמכירות לעומת 40% ברבעון מקביל. הרווח הגולמי ירד ל-180.5 ממיליון שקל, לעומת רווח של 192.4 מיליון שקל ברבעון המקביל.
במקביל להתייקרות חומרי הגלם, גדלו הוצאות השכר והפרסום של החברה, והעלו את שורת הוצאות המכירה והשיווק ב-3.4%.
השחיקה בפעילות החברה, למעט מגזר אחרים, הובילה לירידה של 22% ברווח התפעולי הרבעוני ל-65 מיליון שקל, וזאת בהשוואה לרווח תפעולי של כ-83 מיליון שקל ברבעון המקביל. לאור זאת ירד גם היקף המסים ששילמה סנו למדינה בכ-5 מיליון שקל ועמד על 14 מיליון שקל.
בשורה תחתונה חתמה החברה את הרבעון עם צניחה של 27.4% ברווח הנקי ל-50 מיליון שקל, שמיוחסת לשחיקה ברווחיות הגולמית ועלייה בהוצאות התפעול, לצד עלייה בהוצאות מימון בשל הירידות בבורסה, ששחקו את ההשקעות שביצעה החברה בניירות ערך.