סגור

בלעדי לכלכליסט
תשובה מוכר את מלון מלכת שבא באילת לרשת אסטרל תמורת 458 מיליון שקל

יצחק תשובה סיכם עם פתאל על מכירת 45% מבית המלון תמורת יותר מ־400 מיליון שקל, אולם ברשות התחרות התנגדו. אשר גבאי ובני זרח ישלמו 458 מיליון שקל עבור מלוא מניות המלון האילתי

אחרי שהעסקה למכירת המלון לדוד פתאל לא קיבלה את אישור רשות התחרות, מוכר יצחק תשובה את מלכת שבא לרשת אסטרל. החתימה נעשתה אתמול במשרדי קבוצת תשובה בהרצליה.
הרשת, בבעלותו של המלונאי האילתי אשר גבאי ושותפו בני זרח, רוכשת את המלון שעל חוף ימה הצפוני של אילת תמורת 458 מיליון שקל. את המכירה מבצעת אלעד מלונות שבבעלת תשובה.
2 צפייה בגלריה
יצחק תשובה בעל השליטה ב דלק 6.7.20
יצחק תשובה בעל השליטה ב דלק 6.7.20
יצחק תשובה
(צילום: אייל טואג)
בתחילת השנה מכר תשובה את המלון לרשת פתאל תמורת יותר מ־400 מיליון שקל. המכירה היתה של 45% ממניות המלון, נתח שנקבע בתקווה להקל על פתאל בקבלת אישור רשות התחרות, לאור ריבוי בתי המלון של הרשת באילת. פתאל מחזיקה תשעה בתי מלון מתוך 48 בתי מלון בעיר הדרומית. יחד עם ישרוטל, שמחזיקה חלק משמעותי מהמלונות בעיר, מדובר בעשרות אחוזים מנתח השוק באילת.
רשות התחרות סירבה לאשר את העסקה והיא התפוצצה. תשובה פנה לחפש רוכש אחר, וזה נמצא בדמות אסטרל. כעת כוללת העסקה את מלוא מניות המלון, וזו הסכימה לשלם 450 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
מלון הילטון מלכת שבא אילת בלילה
מלון הילטון מלכת שבא אילת בלילה
מלון הלכת שבא אילת
אסטרל הוקמה בידי גבאי וזרח, שב־1995 בנו באילת את מלון אסטרל נירוונה המונה 80 חדרים. ב־2001 רכשו מלון נוסף, אסטרל קורל (היום אסטרל נירוונה קלאב, עם 77 חדרים), ושנתיים לאחר מכן רכשו את אסטרל מאריס (לשעבר גלי אילת, הכולל 96 חדרים). ב־2005 רכשה הרשת את מלון בקעת הירח (כיום אסטרל וילג', 182 חדרים), וב־2010 את אסטרל פאלמה לשעבר מרינה קלאב, עם 152 סוויטות. בסוף 2018 רכשה הרשת את מלון אריאה (יו סוויטס לשעבר).
למלכת שבא חוב של 250 מיליון שקל, כך שאסטרל צפויה לשלם 200 מיליון שקל ברכישה, שתהפוך את הנכס למלון הגדול ביותר ברשת. אסטרל צפויה לקבל יחס מקל יותר מרשות התחרות, אם כי גם היא הופכת לשחקן משמעותי בתחום בעיר.
מלון מלכת שבא שוכן על חופה הצפוני של אילת ובו 481 חדרים, שמחציתם נמכרו כיחידות נפש. עד 2017 היו זכויות הניהול שלו בידי הילטון העולמית, אולם תשובה החליט להתנתק מהרשת והזכויות עברו לאלעד מלונות.
הצעד לווה במחאות בעלי יחידות הדיור, שטענו כי הובטח להם שהילטון תנהל את המלון 30 שנה. חלקם מתנגד גם היום להעברת זכויות הניהול לרשת ישראלית. ככל הידוע, גבאי וזרח קרובים להבנות עם הדיירים בנוגע לסוגיה זו.