סגור

צ'רלי מאנגר: "לדור הצעיר יהיה קשה בהרבה להתעשר ולהישאר עשירים"

סגן יו"ר ברקשייר אמר בין היתר כי העלייה במחירי הנדל"ן בעשורים האחרונים היא אחד הגורמים שמקשים על הדור הצעיר - ושגם אסטרטגיית ההשקעות השתנתה: "איני חושב שהעתיד יאפשר להעניק למי שמסיים השנה את הלימודים באוניברסיטה הזדמנויות השקעה פשוטות"

צ'רלי מאנגר מנהל השקעות כבר הרבה מאד שנים, ולהערכתו קשה יותר היום מאי פעם לצעירים להרוויח כסף ולשמור עליו. ושותפו הוותיק של וורן באפט, כסגן יו"ר ברקשייר האת'ווי, אמר בפברואר בכנס השנתי של חברת ההוצאה לאור Daily Journal Corporation כי בעשורים האחרונים נהייה הרבה יותר קשה לנווט בהצלחה בעולם ההשקעות.

הוא ציין עוד כי יוקר המחייה בחלקים נרחבים בארה"ב עלה משמעותית לעומת שנים קודמות. "לדור שמסיים עכשיו את הלימודים באוניברסיטה יהיה קשה בהרבה להתעשר ולהישאר עשירים", אמר מאנגר (98). "זכרו כמה עלה לקנות בית בשכונה נחשקת בערים כמו לוס אנג'לס". בשבוע שעבר פרש מאנגר מתפקידו כיו"ר דיילי ג'ורנל, המוחזקת ע"י ברקשייר. הוא נותר דירקטור של החברה וכמובן נשאר בתפקיד יד ימינו של באפט בברקשייר.
ב-1980, שנתיים לאחר שמונה לתפקיד סגן יו"ר ברקשייר, המחיר החציוני של בית בקליפורניה עמד על 80,055 דולר. בהתאמה לאינפלציה מדובר על שווי של 275,600 דולר היום, כך לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי. בשנה שעברה עלה המחיר החציוני של בית בקליפורניה מעל לסף 800 אלף דולר לראשונה אי פעם, לפי נתוני איגוד המתווכים של קליפורניה.
1 צפייה בגלריה
צ'רלי מאנגר צ'רלי מנגר ברקשייר האתוויי
צ'רלי מאנגר צ'רלי מנגר ברקשייר האתוויי
צ'רלי מאנגר סגן יו"ר ברקשייר האתוויי
(צילום: בלומברג)

הפער הזה טען מאנגר לא כלכך מאפשר להעניק לצעירים היום עצות השקעה כלליות בסגנון "נוסחה אחת שתואמת לכל". במשך עשורים העצה הבסיסית שלו הייתה "תחזיקו בתיק השקעות מגוון של מניות רגילות", זו הייתה אסטרטגיה שלדבריו הייתה מעניקה למשקיעים אינטליגנטיים החזר של סביבות 10%. אך מאנגר מודה כי זו כבר לא טקטיקה חסינה, במיוחד בהתחשב במורכבות המתלווה כיום להשקעות. "איני חושב שהעתיד יאפשר להעניק למי שמסיים השנה את הלימודים באוניברסיטה הזדמנויות השקעה פשוטות מסוג זה", הסביר.
עם זאת, אין זה אומר שצעירים לא יכולים להרוויח יותר מביצוע השקעות נבונות, אלא שעליהם להתאזר יותר בסבלנות. כך למשל, באפט הציע בפגישת בעלי המניות השנתית של ברקשייר ב-2020 להימנע ממניות בודדות לטובות השקעה במדד S&P 500. זו אסטרטגיית השקעה פסיבית יותר שמפחיתה את הסיכונים הנלווים לבעלות על מניות אינדיבידואליות, שיכולות לצנוח בצורה לא צפויה.
מאנגר ציין בכנס של דיילי ג'ורנל כי רצוי גם לקבל עצות מותאמות ספציפית. "אני חושב שכדאי להבין מה מידת הכישורים שיש לכל אחד ומה מידת הכישורים של היועץ", אמר. "כל מי שחושב שאקלים ההשקעות הנוכחי הוא קשה ומסובך ואפילו מבלבל, אני רק אומר: ברוכים הבאים לעולם המבוגרים".