סגור

סולגרין תרכוש מתדיראן מערכות לאגירת אנרגיה תמורת כ-130 מיליון דולר

תדיראן עשויה לספק לסולגרין שירותי תחזוקה למערכות האגירה בהיקף של 90 מיליון דולר נוספים למשך 23 שנה. עבור שתי החברות, זהו ההסכם הגדול ביותר שחתמו בכל הקשור לפרויקטי אגירה. ברבעון הראשון של השנה הגיע חלקו של תחום האנרגיה ליותר ממחצית מהכנסותיה של תדיראן, ומימוש ההסכם צפוי להגדיל את חלקו בפעילותה של החברה

סולגרין, המפתחת ומקימה מערכות לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, תרכוש מתדיראן מערכות לאגירת אנרגיה בהספק של מעט פחות מ-600 מגה-ואט-שעה, ובעלות שעשויה להגיע ל-130 מיליון דולר בטווח הקצר ול-220 מיליון דולר בטווח הארוך.
2 צפייה בגלריה
משה ממרוד מנכ"ל ובעל השליטה בתדיראן עבודה ראשונה
משה ממרוד מנכ"ל ובעל השליטה בתדיראן עבודה ראשונה
משה ממרוד, מנכ"ל ובעל השליטה בתדיראן
(צילום: סיון פרג')
הסכם המסגרת בין סולגרין לבין אביאם, חברה-בת של תדיראן הפועלת בתחום מערכות האגירה, מאגד בתוכו שני רכיבים שונים בעסקה לרכישת מערכות האגירה: רכיב אחד בהיקף של כ-105 מיליון דולר לאספקת מערכות בהספק כולל של 472 מגה-ואט-שעה; ורכיב שני הנוגע לאספקת מערכות אגירה בהיקף של כ-25 מיליון דולר ובהספק של 117 מגה-ואט-שעה. מימוש ההסכם ואספקת המערכות (בשני הרכיבים) צפויים להסתיים עד לסוף שנת 2024, כשאספקתן צפויה להתבצע באופן מדורג לאורך תקופה זו, ובהתאם לכך גם התשלום עבורן.
המערכות שתרכוש סולגרין במסגרת הרכיב הראשון בהסכם מיועדות עבור פרויקטים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בשילוב קיבולת אגירה שהחברה עתידה להקים לאחר שזכתה בהליך תחרותי של רשות החשמל לכך. המערכות שסולגרין צפויה לרכוש במסגרת הרכיב השני של ההסכם מיועדות להתקנה בצבר פרויקטים אחרים אותם היא יוזמת להקמה, ניהול ותפעול של מתקני אגירת אנרגיה (Microgrid) אצל לקוחות שונים (מתקני אגירה המוקמים בנפרד ממתקן סולארי).
על פי נוסח ההסכם, סולגרין מחויבת לרכישת המערכות במסגרת הרכיב הראשון, המותקנות כחלק מההליך התחרותי של רשות החשמל, ואילו מימוש החלק השני תלוי בשיקול דעתה, כשביכולתה להשתמש בפתרונות אחרים למימוש הפרויקטים שאותם היא מקימה.
במסגרת ההסכם תספק אביאם גם שירותי אחריות, תחזוקה מונעת ואוגמנטציה (הרחבת יכולות) למערכות שרוכשת סולגרין במשך חמש שנים ממועד ההתקנה והמסירה הסופית שלהן, ללא תשלום נוסף, כשלסולגרין אופציה להאריך את משך קבלת השירותים לתקופה של 18 שנים נוספות, בהיקף כספי שהוערך על ידי תדיראן ב-90 מיליון דולר נוספים.
עבור שתי החברות, זהו ההסכם הגדול ביותר שחתמו בכל הקשור לפרויקטי אגירה, כשנכון לסוף מרץ 2022 דיווחה תדיראן רק על התקשרויות ראשוניות בהיקפים לא מהותיים בפרויקטים מסוג זה. נזכיר כי תדיראן השלימה את רכישתה של אביאם מערכות, הפועלת בתחום האגירה, רק באוקטובר 2021, בעסקה בשווי של כ-30 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
מימין: מנכ"ל סולגרין תום שפרן מנכ"ל תדיראן משה ממרוד יו"ר ג'נריישן קפיטל יוסי זינגר
מימין: מנכ"ל סולגרין תום שפרן מנכ"ל תדיראן משה ממרוד יו"ר ג'נריישן קפיטל יוסי זינגר
מימין: מנכ"ל סולגרין תום שפרן, מנכ"ל תדיראן משה ממרוד ויו"ר ג'נריישן קפיטל יוסי זינגר במעמד החתימה
(צילום: כפיר סיון)
בשיחה עם "כלכליסט" טען רן עבודי, מנכ"ל אביאם מערכות, כי החברה מצויה במגעים בנוגע למספר פרויקטים בסדר גודל דומה. עוד העריך כי תחום האנרגיה בתדיראן צפוי להמשיך ולגדול כחלק מפעילותה הכוללת של הקבוצה, זאת לאחר שהפעילות בתחום זה שיקפה למעלה ממחצית מהיקף פעילותה של תדיראן ברבעון הראשון לשנת 2022 וכ-30% מהיקף הפעילות בשנת 2021.