סגור
BP תחנת דלק
תחנת דלק של BP. הרוויחה בגדול מהמלחמה באוקראינה (גטי)

מרוויחים מהמלחמה באוקראינה: הרווח של BP יותר מהוכפל ברבעון השלישי – ל-8.2 מיליארד דולר

ענקית הנפט הבריטית הרוויחה מהזינוקים במחיר הנפט שיצרה המלחמה, והודיעה כי תשלם מס חד-פעמי בגובה 800 מיליון דולר על הרווחים שעשתה. את הרעיון הציג ראש הממשלה סונאק בהיותו שר אוצר, והוא צפוי להיות מוטל על חברות אנרגיה נוספות

בריטיש פטרוליום (BP) דיווחה על רווח ענק בתקופה שבין יולי לספטמבר בשל עליית מחירי הנפט שהוחרפה בעקבות מלחמתה של רוסיה באוקראינה.
ענקית הנפט הרוויחה 8.2 מיליארד דולר בתקופה זו, יותר מפי שניים מאותה תקופה אשתקד. היא אמרה שתשלם 800 מיליון דולר במסים על הרווחים החד-פעמיים שעשתה השנה.
הרווחים הגדולים של חברות נפט צפויים להוביל לקריאות נוספות להגדלת המסים על קפיצות גדולות ברווחיהן. "מס הרווח יוצא הדופן" (windfall tax) הוצג בעבר על ידי רישי סונאק, ראש ממשלת בריטניה הנכנס, כאשר שימש כשר האוצר של בריטניה, ולדבריו המס – שכונה גם מס רווחי האנרגיה – יכניס למדינה 5 מיליארד פאונד בשנתו הראשונה. אלוק שארמה, נשיא COP בבריטניה, צייץ: "עלינו להכניס יותר כסף ממסים על רווחים חד-פעמיים של חברות אנרגיה, ולעודד אותן באופן אקטיבי להשקיע באנרגיה מתחדשת".
מקורות במשרד האוצר הבריטי רמזו על קיומם של דיונים בנוגע להארכת המס, לקראת ההצהרה שצפויה ב-17 בנובמבר, בה יפורטו התוכניות להעלאות מסים וקיצוצי הוצאות, בעוד הממשלה מנסה לסתום "חור שחור" בתקציבה. המס יכלול העלאה של שיעור המס שעל חברות נפט וגז לשלם על רווחים יוצאי דופן, ולהאריך את פרק הזמן שיהיה בתוקף או להרחיב אותו כך שיכלול גם חברות חשמל.
משרד האוצר הזהיר שעל כולם יהיה לשלם יותר מסים בשנים הקרובות, בעוד ראש הממשלה סונאק מנסה לסתום את החור בתקציב. בשבוע שעבר חשפה יריבתה של PB, של, שלא שילמה מסים על רווחיה יוצאי הדופן בבריטניה כיוון שהשקיעה מיליוני פאונד במדינה, אך שהיא מצפה להתחיל לשלם את המס בשנה הבאה. בעוד BP צפויה לשלם מס וינדפול מסוים, היא גם מתכוונת להעלות לבעלי המניות שלה את תשלומי הדיבידנד ב-10%, ולהוציא 2.5 מיליארד פאונד ברכישה חוזרת של מניות.
כל חברות הנפט הגדולות, כולל טוטאל ואקסון מוביל, הודיעו על קפיצה ברווחים בשבוע האחרון. חברת הנפט הסעודית הלאומית ארמקו אמרה שרשמה רווח של 42.4 מיליארד דולר בתוך שלושה חודשים בלבד הודות לעליות המחירים.