סגור

בלעדי
דסק"ש מוכרת את מגדל HSBC בניו יורק ב־850 מיליון דולר

החברה בדרך להיפרד מהמגדל הממוקם בשדרה החמישית בניו יורק. המגדל נרכש על ידי נכסים ובניין ב-2009 - בשיא משבר הסאב-פריים - תמורת 330 מיליון דולר. המזומנים שבהם תצטייד דסק"ש אמורים לשמש לרכישת מניותיו של אהרון פרנקל בגב-ים

נכסים ובניין בדרך להיפרד מבניין HSBC בניו יורק. ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע הגיעה החברה לסיכום על מכירת הבניין לחברת Innovo Property Group האמריקאית, תמורת 855 מיליון דולר. מכירתו היא חלק ממסע מימוש נכסים שאינם בליבת העסקים שעורכת החברה־האם דסק"ש.
המזומנים שבהם תצטייד דסק"ש (כיום בעלי המניות הגדולים בה הם האחים זלקינד, צחי נחמיאס ורמי לוי) אמורים לשמש לרכישת מניותיו של אהרון פרנקל בחברה־הבת גב־ים, במסגרת עסקה המתגבשת בין הצדדים. המו"מ בין הצדדים התקדם באחרונה, וכחלק מהתקדמות זו בוטלה בשבוע שעבר האסיפה הכללית של גב־ים, שאמורה היתה לבחור שלושה דירקטורים לחברה, וסוכם כי נכסים ובניין תמנה השבוע דירקטור אחד בלבד, בהסכמה. מכירת מגדל HSBC עשויה להאיץ את השלמת העסקה.
1 צפייה בגלריה
מימין דורון כהן מנכ"ל דסק"ש ו דני ו מייקי זלקינד
מימין דורון כהן מנכ"ל דסק"ש ו דני ו מייקי זלקינד
מימין דורון כהן מנכ"ל דסק"ש ו דני ו מייקי זלקינד
(ישראל הררי ויקיפדיה אוראל כהן)
מגדל HSBC, הכולל שני מבנים צמודים בני 12 ו־29 קומות בשטח בנוי של כ־80 אלף מ"ר באחד המיקומים היקרים במנהטן, נרכש בשיא משבר הסאב־פריים והיה ההשקעה הטובה ביותר של דנקנר בדסק"ש . הוא היווה סמל סטטוס של הקונצרן וגם אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה אחרי דנקנר, סירב למכור אותו כששלט בדסק"ש, אף שקיבל הצעות גבוהות ממיליארד דולר.
מגדל HSBC נרכש ע"י כור ונכסים ובניין בשנת 2009 מבנק HSBC תמורת סכום של 353 מיליון דולר, ע"י נוחי דנקנר ששלט אז בחברה. בשנת 2011 רכשה נכסים ובניין את חלקה של כור. המגדל ממוקם בשדרה החמישית בלב מנהטן, בסמוך לבאיינט פארק ולספריה הציבורית של ניו יורק ומתנשא לגובה של 30 קומות בשטח של כ-80,000 מ"ר ובתפוסה של 99%.
לצורך ביצוע המכירה, התקשרה נכסים ובניין עם Eastdil, בנקאי השקעות נדל"ן, אשר ריכז את הליך שיווק המגדל. מדובר בבנק ההשקעות נדל"ן בינלאומי המתמחה בנדל"ן מסחרי.
הרוכשת כבר הפקידה בידי נאמן סכום בסך של 30 מיליון דולר. מועד השלמת העסקה יחול ביום 1 באפריל 2022. בכפוף להשלמת העסקה, צפוי לחברה תזרים מזומנים נטו בסך של כ- 343 מיליון דולר ארה"ב, (כ-1.1 מיליארד שקל), זאת, לאחר פירעון ההלוואה הבנקאית על הנכס ותשלומים נוספים.
נכסים ובניין דיווחה כי שווי המגדל בספרי החברה ליום 30 בספטמבר 2021 עומד על כ-864 מיליון דולר ובשל העלויות בגין המכירה, היא צפויה לרשום הפסד נטו של כ-45 מיליון דולר. ההכנסות נטו מפעילות המגדל בתקופה שמהיום ועד לסגירה מוערכות בסכום של כ-7 מיליון דולר שייזקפו לטובת נכסים ובניין.
חברת Innovo Property Group (או IPG) מפעילה פלטפורמת השקעות ותפעול בנדל"ן המתמקדת ברכישה וניהול נכסים במטרופולין הגדול של ניו יורק. משרדיה הראשיים של Innovo הם בעיר ניו יורק. החברה הוקמה בשנת 2015 על ידי אנדרו צ'אנג (Andrew Chung), אשר היה שותף במשך 10 שנים בקרן הנדל"ן האמריקאית The Carlyle Group, שימש כראש המשרד בניו יורק עבור קרן הנדל"ן והיה אחראי על השקעת הון של 1.2 מיליארד דולר בנדל"ן בעיר ניו יורק.