סגור

נחשף בכלכליסט
בדרך להשתלטות: ישראל קנדה הגישה הצעת רכש לנורסטאר

ברק רוזן ואסי טוכמאייר מציעים לרכוש את מניות החברה האם של גזית גלוב בעד 1.5 מיליארד שקל - גבוה ב-15% ממחיר השוק; הצעת הרכש גובשה ככל הנראה בשיתוף בעל השליטה בנורסטאר חיים כצמן. כלכליסט חשף הבוקר את דבר העסקה

ישראל קנדה שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר העבירה הצעת רכש לדירקטוריון נורסטאר בהיקף של עד מיליארד וחצי שקל. נורסטאר הציעה לרכוש מהדירקטוריון את 77.4% מניות נורסטאר שבידיהם תמורת 55.55 שקל למניה. מדובר במחיר גבוה ב-15% ממחיר השוק שעומד על 48.2 שקל לפי הנעילה ביום רביעי - יום המסחר האחרון של השבוע שעבר.
ההצעה מאפשרת לבעלי המניות להמיר עד 50% מהמניות שלהם למניות החברה הבת גזית גלוב ביחס של 1.88 מניות גזית גלוב על כל מניית נורסטאר. בנוסף, ישראל קנדה תתחייב לפרוע את שתי סדרות אגרות החוב של נורסטאר, י"א וי"ב, שייתרתן הכוללת היא 889 מיליון שקל. דירקטוריון נורסטאר יתכנס היום לדון בהצעה.
1 צפייה בגלריה
מימין אסי טוכמאייר ו ברק רוזן בעלי השליטה בישראל קנדה ו חיים כצמן בעל השליטה בגזית גלוב
מימין אסי טוכמאייר ו ברק רוזן בעלי השליטה בישראל קנדה ו חיים כצמן בעל השליטה בגזית גלוב
מימין אסי טוכמאייר וברק רוזן, בעלי השליטה בישראל קנדה וחיים כצמן, בעל השליטה בגזית גלוב
(צילום: עמית שעל, אוראל כהן)
חיים כצמן, בעל השליטה בגזית גלוב, היה שותף פסיבי לגיבוש ההצעה בשיחות שקיים במיאמי עם רוזן, מבעלי השליטה בישראל קנדה, ונחשפו בכלכליסט. כצמן דחף למתן האפשרות לבעלי מניות נורסטאר להמיר את מניותיהם למניות גזית ולפי הערכות הוא צפוי לתמוך במהלך היום בישיבת הדירקטוריון.
כצמן צפוי להשתמש באפשרות ההמרה של המניות ולהישאר עם כ-7% ממניות גזית גלוב. מהלך זה היה קורה גם אילו היה מוציא לפועל את האפשרות של חלוקת מניות נורסטאר כדיבידנד בעין.
מחר הוא היום האחרון להחלטת בעלי המניות של נורסטאר אם להשתתף בתהליך חלוקת המניות כדיבידנד, ונראה כי דירקטוריון גזית גלוב שיתכנס היום יבטל את המתווה והמהלך כמו גם את הנפקת הזכויות של החברה.
המהלך שבו ימכור כצמן את מניותיו בנורסטאר יחד עם הציבור יהפוך את החברה לפרטית כך שהיא תימחק מהמסחר בבורסה.
זוהי הדרך הטכנית היחידה של ישראל קנדה להשתלט על גזית גלוב, שכן השארתה של נורסטאר כחברה ציבורית תיצור פירמידה של שלוש שכבות ציבוריות שאסורות על פי חוק הריכוזיות. מהלך כזה דורש הסכמה של כצמן שהוא בעל המניות המרכזי והגדול בנורסטאר, ובעל השליטה בחברה, והסכמה עימו על מחיר, צפויה להביא להסכמה של יתר בעלי המניות.