סגור

בלעדי
השקעת בכורה לקרן רקיע: תרכוש שליטה במזגני פמילי ליין

הקרן החדשה, שסיימה גיוס של 300 מיליון שקל מתוך 400 מיליון מתוכננים, תשקיע 60 מיליון שקל בחברת יבוא ושיווק המזגנים של משפחת הניג — הרביעית בגודלה בישראל. עם משקיעי העוגן בקרן רקיע נמנים הפניקס, מורי ארקין ודוד פתאל

קרן הפרייבט אקוויטי החדשה רקיע סוגרת עסקה ראשונה. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן, בניהולם של יוסי בן שלום, רביד קימיה וליאור קדרון, רוכשת את השליטה בחברת פמילי ליין ממשפחת הניג תמורת 60 מיליון שקל.


רקיע סיימה סגירה ראשונית לגיוס של 300 מיליון שקל מתוך גיוס כולל של 400 מיליון שקל. בן שלום היה עד לא מזמן שותפו של ברק דותן לחברת ההשקעות DBSI, והוביל אותה לכמה עסקאות מעניינות, ובהן השליטה בחברות כפרית, טלדור, דנאל, פוינטר ותדירגן, שבחלקן היא כבר ביצעה אקזיט.
בן שלום חבר לשני חברים להקמת הקרן החדשה: קימיה, מנהל השקעות מנוסה, שכיהן בכמה חברות בתחום ובהן דיסקונט קפיטל; וקדרון שהיה VP בקרן פימי של ישי דוידי.
רקיע הוקמה לצורך השקעות בחברות ישראליות בינוניות בגודלן (Mid-Cap). מדובר במאגר של אלפי חברות פוטנציאליות להשקעה במגוון תחומים, כמו תעשייה, מסחר ושירותים, שבהן זיהו מנהלי הקרן מגמה של צמצום משמעותי בהיקף ההשקעות. רקיע מכוונת לוואקום זה, שמייצר הזדמנות גדולה להשקעות בהיקף נרחב ובתמחור אטרקטיבי. הקרן תתמקד במימון צמיחה, תוך שהיא תורמת ניהולית ועסקית להשבחת החברות. רקיע תשקיע גם בחברות במצבים מיוחדים.
עם משקיעי העוגן בקרן נמנים חברת הביטוח הפניקס, ארקין אחזקות של מורי ארקין, דוד פתאל, בעל השליטה ברשת מלונות פתאל, וזרוע ההשקעות של בנק לאומי, לאומי פרטנרס.
רקיע ניהלה משא ומתן לרכישת מניותיו של יצחק תשובה (20%) בזכיינית הטלוויזיה קשת, ובינואר 2021 כבר חתמה על עסקה לרכישתן תמורת 50 מיליון שקל. חודשיים לאחר מכן טרפדה החברה המרכזית למשקאות קלים את העסקה, כשהפעילה זכות סירוב לרכישת המניות בעצמה. בסופו של דבר היא רכשה 12% מהמניות, ואילו את 8% הנותרים רכש מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינט. ההערכות באותה עת דיברו על כך שהחברה המרכזית הסתייגה מההשפעה של הקרן, מאופייה ומהשותפים בה לעסקה שהיתה בעיקר פיננסית.
1 צפייה בגלריה
השותפים בקרן רקיע, מימין: רביד קימיה ליאור קדרון ויוסי בן שלום
השותפים בקרן רקיע, מימין: רביד קימיה ליאור קדרון ויוסי בן שלום
השותפים בקרן רקיע, מימין: רביד קימיה, ליאור קדרון ויוסי בן שלום. תשקיע בחברות בגודל בינוני
(צילומים: תמר מצפי, אביב חופי, סיון פרג')
עתה סוגרת רקיע עסקה ראשונה בכיוון אחר לגמרי של תעשייה ישנה. פמילי ליין היא חברת מיזוג האוויר הביתי הרביעית בגודלה בישראל. החברה מתמחה ביבוא, פיתוח, שיווק ושירות של מערכות מיזוג אוויר, תחת המותג פמילי. היא הוקמה לפני יותר מ־20 שנה ונוהלה בידי משפחת הניג, שבנה ערן ימשיך לכהן בה כמנכ"ל. לפמילי ליין יש גם מחלקת שירות בפריסה ארצית. עם השלמת העסקה ימונה קימיה, מהשותפים בקרן, ליו"ר דירקטוריון החברה.
עד היום מכרה החברה מאות אלפי מזגנים בגדלים שונים, וצברה ידע בתחום, אם כי בשנים האחרונות נבלמה מעט צמיחתה. ברקיע ינסו לנצל את הידע שנצבר בפמילי, כדי להוביל אותה, בשיתוף עם משפחת המייסדים, למגמה של שיפור משמעותי בהיקף המכירות.
בכוונת הקרן לסייע לפמילי ליין להרחיב את פעילותה, הן אורגנית והן באמצעות מיזוגים ורכישות. בקרן אמרו כי הם "מאמינים מאוד בשוק מיזוג האוויר בישראל. מדובר בשוק ענק של כ־3 מיליארד שקל, שנהנה מצמיחה עקבית, בשל ההתחממות הגלובלית, ומאופיין בחסמי כניסה משמעותיים. החברה תתמקד ביבוא מוצרים חדשניים ואיכותיים במחיר תחרותי, והתחזקותה תתרום לתחרות בענף".