סגור

מדפסת הכסף: ברקשייר של באפט נכנסת ל-HP תמורת 4.2 מיליארד דולר

מניית חברת המדפסות והמחשבים מזנקת בטרום בוול סטריט, אחרי שנחשף ברויטרס כי ברקשייר האת'ווי רכשה 21 מיליון ממניותיה, ומחזיקה עתה ב-11.4%; מ-HP ומברקשייר לא התקבלה תגובה לדיווח

ברקשייר האת'וויי, חברת ההשקעות של וורן באפט, חשפה השבוע כי רכשה קרוב ל-21 מיליון מניות של HP, המהלך האחרון עד כה בשורה של השקעות גדולות מצד החברה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס.


ההשקעה מעניקה לברקשייר אחזקה של 11.4% ב-HP, בשווי 4.2 מיליארד דולר בהתבסס על מחיר הסגירה אמש של מניית חברת ייצור המחשבים האישיים והמדפסות - 34.91 דולר.

1 צפייה בגלריה
איל ההון וורן באפט HP
איל ההון וורן באפט HP
וורן באפט; לוגו HP
(צילום: EPA, רויטרס)

מניית HP מזנקת בטרום מסחר ב-11% למחיר של 38.38 דולר לאחר חשיפת האחזקה של באפט במסמכים שהוגשו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC). מ-HP ומברקשייר לא התקבלה תגובה לדיווח. מתחילת השנה נחתכת המניה ב-7%, אך כאמור היא צפויה לזנק סביב 11% בפתיחה ולעבור לפלוס שנתי.
האחזקה ב-HP היא ההשקעה השלישית בגודלה שמבצעת ברקשייר מאז 26 בפברואר, אז מסר באפט במכתבו השנתי לבעלי המניות כי "הזדמנויות פנימיות מספקות החזרים טובים בהרבה מאשר רכישות", והוסיף כי "מעטים הדברים שמרגשים אותנו" בשוקי המניות.
ב-21 במרץ הודיעה ברקשייר כי בכוונתה לרכוש את חברת הביטוח Alleghany עבור 11.6 מיליארד דולר בעסקת מזומן. לברקשייר אחזקות בחברות ביטוח נוספות, ובהן גייקו. מוקדם יותר באותו החודש חשפה ברקשייר אחזקה של 14.6% באוקסידנטל פטרוליום,שעלתה לה מעל 6 מיליארד דולר.
עברו שש שנים מהרכישה הגדולה האחרונה של באפט ועד לרכישת Alleghany, כך שברקשייר ישבה על ערימת מזומנים של 146.7 מיליארד דולר. באפט התחייב לשמור כל העת על תזרים מזומנים של לפחות 30 מיליארד דולר.
מברקשייר לא נמסר אם באפט או מנהלי ההשקעות שלו טוד קומבס וטד ווסלר הם האחראים לרכישת האחזקה ב-HP, אף שבאפט לרוב מנהל את ההשקעות הגדולות. באפט הוא שאחראי לאחזקה של ברקשייר באפל, ואף כינה את יצרנית האייפון כאחת מארבע החברות הגדולות המייצגות חלק נכבד מהשווי של ברקשייר. שלוש החברות האחרות הן חברות הביטוח של ברקשייר, חברת הרכבות BNSF וברקשייר האת'וויי אנרג'י.