סגור

היציאה מהקורונה פגעה בהכנסות של אילקס מדיקל

חברת הציוד הרפואי הציגה צמיחה ברווח הודות לירידה חדה בעלויות המכר. אילקס, שמספקת בין היתר בדיקות קורונה ובדיקות נוגדנים, נהנתה מצמיחה בביקוש במהלך משבר הקורונה, אך מאז ינואר לא דיווחה על הזמנות ציוד לבדיקות ולמעבדות נוספות

חברת אילקס מדיקל סבלה ברבעון הראשון של 2022 מירידה של 11% בהכנסות, אך נהנתה מעלייה של 13% ברווח התפעולי וברווח המיוחס לבעלי המניות.
החברה, הפועלת בתחום הציוד הרפואי ומספקת, בין השאר, ערכות בדיקה וציוד למעבדות קורונה, סיכמה את שלושת החודשים הראשונים של השנה עם הכנסות של 254.3 מיליון שקל.
הרווח התפעולי גדל ב-13% ל-66.6 מיליון שקל, בעיקר הודות לירידה של 25% בעלויות המכר של החברה שהסתכמו ב-151 מיליון שקל.
גם הרווח המיוחס לבעלי המניות עלה ב-13% ועמד על 44.7 מיליון שקל.
הקבוצה פועלת בתחום הציוד הרפואי בעיקר בישראל אך גם בחו"ל (בעיקר בדרום אפריקה), ועוסקת בשלושה תחומי פעילות מרכזיים: דיאגנוסטיקה ושיווק מכשור מעבדתי רפואי; שיווק ציוד רפואי באמצעות חברת מדטכניקה; ופיתוח ייצור ושיווק מכשירי הנשמה באמצעות חברת פלייט (חברה-בת של מדטכניקה).
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 6.1.22 תמר גלילי ו משה בן שאול אילקס מדיקל
מוסף שבועי 6.1.22 תמר גלילי ו משה בן שאול אילקס מדיקל
מנכ"לית אילקס מדיקל תמר גלילי ואביה משה בן שאול, יו"ר החברה
(צילום: יובל חן)
המכירות בישראל היו אחראיות ל-83% מהכנסות החברה ברבעון הראשון ב-2022, בדומה לתקופה המקבילה ב-2021.
הפעילות בתחום המכשור המעבדתי רפואי וחומרי דיאגנוסטיקה היתה אחראית ל-69% מהכנסות החברה ברבעון, שיווק הציוד הרפואי היה אחראי ל-29% מההכנסות, והפעילות בתחום מכשירי הנשימה תרמה 1% מהכנסותיה הרבעוניות של אילקס.
בשיא תקופת ההתמודדות עם מגפת הקורונה נהנתה אילקס מצמיחה בהכנסות, בעיקר בפעילות המכשור המעבדתי רפואי וחומרי הדיאגנוסטיקה. החברה והחברות-הבנות שלה מספקות חלק מהבדיקות לאבחון הקורונה בישראל ובדרום אפריקה. החברה סיפקה בשנים 2020 ו-2021 למשרד הביטחון ערכות לביצוע בדיקות דם סרולוגיות לנוכחות נוגדנים נגד נגיף הקורונה, והקימה מעבדה לבדיקות קורונה באיירפורט סיטי, אשר החלה לפעול בתחילת נובמבר 2020 ומספקת שירותי מעבדה למשרד הבריאות ולגורמים פרטיים.
אף כי בחודשים האחרונים ישנה ירידה בהתייחסות למגפה בישראל, החברה לא התייחסה בדו"ח לאפשרות של ירידה בביקוש למוצריה. זאת אף שלאחר שבמהלך 2021 קיבלה אילקס שורה של הזמנות ממשרדי הבריאות והביטחון, מאז ינואר 2022 היא לא דיווחה על הזמנות נוספות.
אילקס מדיקל נסחרת כיום לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד שקל. מנייתה הניבה מתחילת השנה תשואת חסר כשירדה עד כה ב-19% לעומת מדד ת"א 90 שירד ב-3.5%.
יו"ר החברה הוא משה בן שאול, המייסד ובעל השליטה בה. מנכ"לית החברה היא תמר גלילי, בתו של בן שאול. שניהם קיבלו ב-2021 שכר ומענקים בשווי 2.5 מיליון שקל ו-2.3 מיליון שקל בהתאמה. בנוסף לבן שאול ולבני משפחתו, המחזיקים ב-62% מהמניות, חברת הביטוח הפניקס מחזיקה ב-9% נוספים.
בסוף הרבעון הראשון לשנת 2022 החזיקה החברה במזומנים ושווי מזומנים ובפיקדונות לזמן קצר כ-195 מיליון שקל. באפריל האחרון חילקה דיבידנד בהיקף של 60 מיליון שקל לבעלי מניותיה, סכום דומה לזה שעליו הוחלט ברבעון המקביל אשתקד.