סגור

אי.די.בי: צפויה הסכמה על שכרו של נאור - המחזיקים יקיימו הצבעה רגילה

מחזיקי אג"ח סדרה ט' קיימו היום אספה ובה דנו בהחלטה להעניק שכר טרחה של 12 מיליון שקל למפרק אי.די.בי; בעד - קרנות הגידור אלפא וברוש, שמהוות את רוב המחזיקים; נגד - המוסדיים מגדל שוקי הון ומיטב דש, ששוקלים לפנות לבית המשפט; האחרונים אף דרשו לחלק את המחזיקים לשתי אספות שיצביעו בנפרד - אך לבסוף הוסכם על הצבעה רגילה


שכרו של המפרק אופיר נאור לקראת אישור. נאמן אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי, דן אבנון מהרמטיק, העדיף בסופו של דבר לקיים הצבעה רגילה ולא אספות סוג, ונראה כי הדרך לאישור השכר של נאור ברוב של שתי קרנות הגידור, ברוש ואלפא, סלולה.
מוקדם יותר התקיימה אספה סוערת של מחזיקי אג"ח אי.די.בי סדרה ט', שאף הופסקה היום שלוש שעות לאחר שהחלה. זאת אחרי שהנאמן דן אבנון ביקש לצאת להפסקה ולחדש את האספה בשעה 16:00. האספה אכן חודשה, ושכר הטרחה של נאור, בסכום של 12 מיליון שקל, צפוי להתקבל ברוב של מחזיקים.


מחזיקים מוסדיים ופרטיים, בראשם מיטב דש ומגדל שוקי הון, יצאו בחלק הראשון של האספה נגד השכר שעליו סיכם עו"ד אופיר נאור עם הנציגות ובכירי המחזיקים, קרן ברוש שמנוהלת בידי אמיר אפרתי.

1 צפייה בגלריה
אופיר נאור עורך דין
אופיר נאור עורך דין
אופיר נאור, מפרק אי.די.בי
(צילום: עמית שעל)

אפרתי סיכם עם נאור על שכר טרחה של 12 מיליון שקל, לאחר שהשתכנע שנאור יכול לקבל שלא במסגרת הסדר, מבית המשפט, לפי תקנות הסדרי החוב, סכום גבוה בהרבה של 30-20 מיליון שקל ואולי אף יותר.
כדי לאשר את ההחלטה נדרש רוב של מחזיקי האג"ח. מתוך 677 מיליון ערך נקוב של אג"ח, קרן ברוש, המנוהלת בידי אמיר אפרתי, מחזיקה לצד קרן אלפא (המנוהלת בידי גבי דישי) 190 מיליון ערך נקוב, שצפויים להיות רוב המחזיקים של כ-320 מיליון ערך נקוב שמשתתפים באספה. אלפא וברוש תומכות במתן השכר לנאור.
אבל ערן סטפק ממיטב דש, אודי קושל ממגדל שוקי הון ושרון חינקיס כמחזיק פרטי יצאו בחריפות נגד השכר ודרשו לחלק את ההצבעה לאספות סוג, כלומר להפריד את ברוש ואלפא לאספה אחת, ואת המחזיקים האחרים לאספה והצבעה נפרדות. זאת בנימוק שהאינטרסים של אלפא וברוש שונים משל יתר המחזיקים.
"למה אופיר נאור צריך לקבל 3% מהתמורה על מכירת מניות דסק"ש, כשהוא אחראי למכירה של 164 מיליון שקל, וגם זה בספק, ואילו רענן קליר (שהיה הכונס של סדרה י"ד), שמכר מניות ב-950 מיליון שקל של דסק"ש, מקבל 0.2%? אתם יכולים להצביע על מהלך מיוחד שלו? תרומה מיוחדת שמצדיקה לשלם לו את הסכום הזה?" שאל סטפק.
עו"ד שי צוקרמן, שנשכר בידי המחזיקים לנהל את המו"מ מול נאור, השיב כי אכן התקנות מעניקות לנאור אפשרות לקבל סכומים גבוהים בהרבה, אם כי לא המליץ לאשר את ההסכם.
יצוין כי חלק מהמחזיקים, גם כאלה שהתנגדו לשכר, שיבחו את נאור על תרומתו להסדר ועל העבודה שלו. אבל נראה כי מלבד שתי קרנות הגידור לא ניכרת תמיכה בשכר. נאור עצמו סקר את פעילותו וטען כי ויתר על חלק מהסכומים שהיה יכול לדרוש, כמו עודפים ממימוש מניות דסק"ש שייכנסו לקופת החברה אחרי המימוש של מניות דסק"ש לסדרה י"ד, שכר של בעלי תפקידים אחרים בתיק, וויתור על חוב אי.די.בי לישראייר.
בקרב המחזיקים שמתנגדים למתן שכר לנאור קיימת הערכה כי נאור עצמו מעדיף הסכם פשרה ולא לחזור לבית המשפט לדרוש את השכר. השופט שיצטרך להכריע בעניין במקרה כזה יהיה חגי ברנר, שמינה את נאור ובאחרונה מינה כמפרק בתיק מיכאל בן ארי את ליאור דגן אף שאיננו מופיע במאגר של הכנ"ר.
אספת ההמשך תתקיים כאמור ב-16:00, כשחלק מהמוסדיים שוקלים לפנות ביוזמתם לבית המשפט נגד הסכם הפשרה עם נאור.
נאור סיפר עוד באספה כי בקופת אי.די.בי 300 מיליון שקל שמימש בנכסים שונים וכי הוא מעריך כי יוכל לממש עוד כ-150 מיליון שקל, כך שההחזר למחזיקים צפוי לעמוד על יותר מ-50%.
זאת ועוד, ל"כלכליסט" נודע כי נאור מכין את הקרקע לתביעות נגד אי.די.בי ובעל השליטה היוצא אדוארדו אלשטיין. נאור אף זימן ארבעה בעלי תפקידים, ובראשם המנכ"ל אהרון קאופמן, ששימש גם יועץ משפטי לחקירה.