סגור
מלחמת עזה שדרות פינוי תושבים אוטובוס מפונים חרבות ברזל  15.10.23
פינוי תושבים (צילום: JACK GUEZ / AFP)

עם פינוי תושבי קריית שמונה, המלונות המיועדים לכך יהיו כמעט מלאים לגמרי

לאחר פינויים של 23 אלף תושבי העיר הצפונית יגיע מספר המפונים הכללי בעקבות המלחמה ליותר מ-100 אלף; כמות החדרים באזורים שיכולים לקלוט אותם עומד על כ-40 אלף; עם זאת, עדיין אין צורך במימוש התוכנית לשכן אזרחים במוסדות ציבור

לאחר השלמת הפינוי שהחל הבוקר (ו') של 23 אלף תושבי העיר קריית שמונה, מלאי המלונות ובתי ההארחה שאמורים לקלוט את כל המתפנים מיישובי עוטף עזה וקו העימות בצפון יהיה קרוב למצוי מלא. כל עולה מרשות החירום הלאומית (רח"ל).
לאחר הפעלת שלב זה של התוכנית, ישנם כרגע למעלה מ-100 אלף אזרחים שעליהם חלות תוכניות הפינוי של רח"ל. כמות החדרים בבתי המלון ובבתי הארחה באזורים שיכולים לקלוט אותם ואינם נמצאים בעצמם באזור לחימה או סיכון עומד על כ-40 אלף.
מי שהתפנה או יכול להתפנות לבתי מלון ובתי הארחה הוא אחד מאלה: 15 אלף תושבי עוטף עזה ממרחק של עד ארבעה ק"מ מהגדר שפונו בדחיפות - על ידי המועצות המקומיות או פיקוד העורף - בימים הראשונים למלחמה. במהלך סוף השבוע הראשון למלחמה, נוספו כמתפנים עצמאית תושבי העוטף במרחק 7-4 ק"מ מהגדר והעיר שדרות, שיכולים לשהות במלונות ובתי הארחה עד שבוע במחיר מסובסד של 320 שקל לאדם. מדובר בעוד 23 אלף תושבי העוטף ועוד כ-30 אלף תושבים משדרות שיכולים גם הם להצטרף לתוכנית.
בתחילת השבוע השני למלחמה, לאור התחממות הגזרה בצפון, הוחלט גם על פינוי של חלק מישובים בצפון המרוחקים מגדר לבנון עד 2 ק"מ, 28 ישובים, לבתי מלון ובתי הארחה. שם מדובר בכ-27 אלף בני אדם. הבוקר הצטרפו אליהם כאמור תושבי קריית שמונה.
בשלב פינוי קריית שמונה, ועל אף שמספר המתפנים הפוטנציאלים בתוכניות השונות עולה כאמור על 100 אלףא יש, עוד אין צורך במימוש תוכנית עתידית: פינוי אזרחים למתקני ציבור (דוגמת בתי ספר) בשל מחסור בחדרים. כאמור אחרי השלמת הפינוי ברח"ל יהיו קרובים למיצוי מלאי המלונות ובתי ההארחה בישראל.
עם זאת חשוב לציין כי מלאי החדרים הינו דינמי ומשתנה על בסיס יומיומי. כלומר גם במלונות ובתי הארחה ישנם למשל תושבים שמחליטים לעזוב ולעבור להתגורר עם משפחה או קרובים.
משרד התיירות והתאחדות המלונות בישראל הקימו חמ"ל, שבאמצעותו הישובים יכולים לקבל תמונת מצב עדכנית על כמות החדרים הפנויים.