סגור
תותח 155 מ"מ M109 מלחמת עזה נשק אמריקאי
תותח 155 מ"מ מתוצרת אמריקאית (צילום: Aris Messinis/AFP)

ארה"ב מגבירה את הסיוע לישראל: שולחת תחמושת וטילים על בסיס יומי

מסמכים פנימיים של משרד ההגנה האמריקאי שהגיעו לידי בלומברג חושפים את רשימת כלי הנשק שמבקשת ישראל בנוסף למיירטי כיפת ברזל, ביניהם טילי הלפייר למסוקי אפאצ'י, פצצות להשמדת בונקרים וכלי רכב משוריינים

הפנטגון מגביר את הסיוע הצבאי שהוא שולח לישראל, שכולל לבקשת המדינה עוד טילים מונחים למסוקי האפאצ'י וכן פגזים 155 מ"מ, ציוד לראיית לילה, פצצות להשמדת בונקרים וכלי רכב משוריינים, כך לפי דיווח בסוכנות בלומברג המתבסס על רשימה פנימית של משרד ההגנה האמריקאי.
רשימת כלי הנשק היא בנוסף למיירטים של כיפת ברזל והפצצות החכמות, עליהן כבר דווח שארה"ב מספקת לישראל, והאספקה נמשכת על אף שבממשל ביידן שינו לאחרונה את הטון ומזהירים את ישראל מפגיעה באזרחים בעזה. במסמכים מצוין כי הבקשה לכלי הנשק והציוד התקבלה מצד "בכיר בהנהגה הישראלית" והם מתוארכים לסוף אוקטובר. לפי המסמכים, חלק מהתחמושת כבר נשלחה לישראל ובמשרד ההגנה עובדים כדי לשלוח עוד מהעתודות בארה"ב ובאירופה. כך למשל נכון לסוף אוקטובר, סופקו 36 אלף פגזים לתותחים 30 מ"מ, 1,800 פצצות להשמדת בונקרים וכ-3,500 מכשירים לראיית לילה, זאת בהתאם לבקשות מישראל.
דובר מטעם הפנטגון סירב להגיב על הפרטים הספציפיים, אך ממשרד ההגנה נמסר בהצהרה כי הם "מנצלים מספר ערוצים – מהמלאי הפנימי ועד לתעשייה האמריקאית – כדי להבטיח שלישראל יש את האמצעים להגן על עצמה". עוד הוסיפו בהצהרה כי הסיוע הביטחוני הזה "ממשיך להגיע בבסיס כמעט יומיומי", וכי ארה"ב מספקת במהירות טילים מונחים, פצצות בקוטר קטן, פגזים של 155 מ"מ ותחמושת נוספת, זאת בנוסף למיירטים לכיפת ברזל וציוד רפואי.
לפי הדיווח, התחמושת המסופקת למסוקי האפאצ'י כוללת כ-2,000 טילי הלפייר מונחים המיוצרים על ידי לוקהיד מרטין, חלקם הועברו לישראל מעתודות הנשמרות בגרמניה ובדרום קוריאה.להערכתו של מייקל איזנסטדט, מנהל התוכניות לצבא וביטחון במכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב, חיל האוויר משתמש בטיל ההלפייר נגד כלי רכב או בונקרים המשמשים את החמאס. "ייתכן שהם משתמשים בהלפייר לחיסול בכירים כשההזמנות מגיעה", הוסיף.
בבלומברג דיווחו עוד כי ישראל ביקשה מהפנטגון יותר מ-57 אלף פגזים של 155 מ"מ , 20 אלף רובים, 5,000 מכשירי PVS-14 לראיית לילה, 3,000 רימונים לפיצוץ בונקרים, 400 פגזים 120 מ"מ ו-75 מכלי הרכב הטקטיים החדשים של הצבא האמריקאי, שמחליפים את ההאמרים. לפי המסמכים, ארה"ב העבירה גם את המלאי שלה של 312 מיירטי טמי"ר, ושתי סוללות כיפת ברזל בדרכן לישראל.
משלוחי הנשק כוללים את החזרתם של פגזי 155 מ"מ, זאת לאחר ש-57 אלף נשלחו מהמאגרים האמריקאיים בישראל לאירופה עבור אוקראינה, אך כעת נשלחים חזרה לשימוש נגד החמאס.