סגור
הרב שמואל רבינוביץ הרב הראשי יצחק יוסף הרב הראשי דוד לאו ברכת כהנים הכותל המערבי חול המועד פסח
מימין: הרב שמואל רבינוביץ, הרב הראשי יצחק יוסף והרב הראשי דוד לאו (ארכיון) (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

הרב הראשי לשר הפנים: "תתנה תקציבים בהקמת בתי כנסת. זה לא חוקי, אז תעשה בחוכמה"

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף אמר את הדברים בשיעורו השבועי המשודר. בדבריו, שכוונו לשר הפנים משה ארבל מש"ס, שרק נכנס לתפקיד, הציע לו "לא לומר את הדברים במפורש". יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קרא לפטר את הרב יוסף בעקבות התבטאויותיו

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף קורא לשר הפנים והבריאות הנכנס משה ארבל מש"ס להתנות מתן תקציבים לרשויות מקומיות בכך שיבנו בתי כנסת וישיבות, אף שלדבריו זה לא חוקי. הרב יוסף אמר את הדברים אמש (מוצ"ש) בשיעורו השבועי המשודר. יוסף מכהן מתוקף תפקידו גם כדיין בבית הדין הרבני הגדול, והיה נשיא בית הדין הרבני הגדול. הוא בנו של מנהיג ש"ס לשעבר והרב הראשי לשעבר עובדיה יוסף.


ארבל, לשעבר ראש המטה של דרעי, מונה ביום רביעי לתפקיד בשל העיכוב בהעברת חוק דרעי 2 שאמור לאפשר ליו"ר ש"ס לכהן בשני התפקידים. בקדנציה הזו כיהן עד עכשיו כסגן שר הפנים וסגן שר הבריאות. מועצת החכמים של ש"ס הודיעה שהוא יכהן בממשלה עד שיעבור החוק שיאפשר לדרעי לחזור, ואז יחזור לתפקידי סגן שר. יוסף הגדיר את המינוי בשיעור "זמני" ובירך אותו.
הרב יוסף אמר, "אתה יכול לעזור הרבה לעם ישראל. גם לתת למועצות כל מיני תקציבים בתנאי שיעשו בית כנסת. ייתנו כסף לישיבה. אל תגיד את זה במפורש זה לא חוקי. תעשה את זה בצורה חכמה". בפועל כמובן גם להתנות דברים במרומז עלול להיות לא חוקי, וסביר שארבל, שהוא עורך דין במקצועו, מכיר היטב את החוקים. יוסף צפוי לסיים את כהונתו בעוד כחצי שנה, ועל פי חלק מההערכות ימונה אחר כך לנשיא מועצת החכמים של ש"ס.
בעקבות הדברים קרא יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לפטר את הרב הראשי יצחק יוסף. "הגיע העת לעצור את הטירוף של שוד הקופה הציבורית על ידי קומבינות ודילים של העסקונה החרדית בכנסת ובמוסדות המדינה הרשמיים. הפרדה בין דת ומדינה זה צו השעה", כתב ליברמן בחשבונו בטוויטר.


מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר: "הרבנות הראשית צריכה לשמש כמודל למוסריות והגינות. כל אירוע שמערער על תפיסתה ככזאת מרחיק את הציבור עוד יותר ממוסד הרבנות ומהחלטותיו".
שר העבודה יואב בן צור מש"ס אמר: "ליברמן בוחר שוב פעם להתיר את חרצובות לשונו ולטנף את פיו בחוצפה ועזות מצח נגד גדולי ישראל. מרן הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט״א ממשיך בדרכו של אביו ללא מורא וללא חת עומד על משמר היהדות, המסורת והזהות היהודית. מול פוליטיקאים חולפים, הנהגתו ופסיקתו של מרן שליט״א תנווט אותנו לדורי דורות".