סגור
בחירות 2022 גג עמוד דסקטופ
ראש הממשלה נפתלי בנט פורש
ראש הממשלה נפתלי בנט פורש (צילום: עמית שאבי)

בנט הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות; שקד תמונה ליו"ר ימינה

רה"מ היוצא אמר בנאום הפרישה כי "הוכחנו השנה שאנשים עם דעות מאוד שונות יכולים לעבוד יחד". הוא רמז כי "בקרוב יהיו בשורות חשובות הנוגעות לעתידנו", וציין - כשחברי ימינה לצידו - כי שקד תקבל לידיה את הובלת המפלגה. בנט ימשיך לכהן כר"מ חליפי עם מימוש הרוטציה, שצפויה לאחר פיזור הכנסת מחר

ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט הודיע הערב (ד') לחברי סיעת ימינה על כוונתו שלא להתמודד בבחירות הקרובות. מלשכתו נמסר כי בנט יישאר בתפקידו כראש ממשלה חליפי לאחר מימוש הרוטציה. בנט הודה לשותפיו הפוליטיים שלדבריו "עמדו לצדי גם כשהיה קשה", והודיע כי השרה איילת שקד תקבל לידיה את הנהגת מפלגת ימינה.
בהצהרתו אמר בנט כי בכוונתו "לעזור" ליאיר לפיד עם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה, שצפויה מחר. "אעזור לו כמה שיידרש. הצלחתו היא הצלחת המדינה. העברת התפקיד תהיה מקצועית ומסודרת. טובת המדינה, וטובתה בלבד, לנגד עיניי. כך היה, וכך יהיה. אין בכוונתי להתמודד בבחירות הקרובות, אבל אשאר חייל נאמן של הארץ הזו. מדינת ישראל היא אהבת חיי. לשרת את המדינה זה הייעוד שלי", אמר.
בנט הוסיף כי ממשלתו הספיקה בתקופתה הקצרצרה - מעט יותר משנה - להשיג הישגים רבים: "אני מסיים היום מעל שנה בשליחות למענכם כראש הממשלה. אין עבודה קשה מזו אך גם אין זכות גדולה מזו. אני משאיר אחרי מדינה משגשגת, חזקה ובטוחה. הממשלה בראשותי הספיקה לעשות בשנה - מה שממשלות רבות לא עשו בקדנציה שלמה. מדינת ישראל חזרה להיות מנוהלת".
1 צפייה בגלריה
שרת הפנים איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד. תמונה ליו"ר ימינה
(צילום: עמית שאבי)
לדבריו, "הבאנו שקט לדרום, כזה שלא היה שנים, החזרנו מאות אלפי מובטלים לעבודה, התגברנו על שני גלי קורונה ללא סגרים, נלחמנו בנחישות מול גל טרור ויכולנו לו, העלינו את שכר החיילים האהובים שלנו, והבהרנו לאויבנו שמי ששולח מחבלים לתל אביב, ישלם את המחיר בביתו שלו". הוא הוסיף, מבלי לפרט: "בקרוב יהיו בשורות חשובות נוספות בתחומים שנוגעים לעתידנו ולעוצמתנו".
בדבריו התייחס בנט לזעם הרב כלפיו בימין בשל החלטתו להקים ממשלה בשיתוף עם מפלגות השמאל ורע"מ: "דבר אחד צר לי, וזה שהרבה מאוד ישראלים טובים שנציגיהם נותרו באופוזיציה, הרגישו בשנה החולפת שחרב עליהם עולמם. שמעתי את הקולות. אני מכבד אותם. וכשכואב לאזרח ישראלי, כואב לי".
לדבריו, "כל קבוצה בישראל תהיה לפעמים בקואליציה ולפעמים באופוזיציה, אנחנו צריכים ללמוד לקבל את זה. זה הסדר הנכון. אסור שכל אחד מחצאי העם ירגיש באבל כשהחצי השני מקים ממשלה. והכי טוב בעת הזאת – ששני החצאים יקימו יחד ממשלה גדולה וטובה".
בנט הוסיף: "הוכחנו השנה שאנשים עם דעות שונות יכולים לעבוד יחד. אף אחד לא צריך לוותר על עמדותיו, אבל בהחלט אפשר וגם הכרחי להניח בצד, לזמן מה, ויכוחים אידיאולוגיים ולדאוג לכלכלה, לביטחון ולעתיד של אזרחי ישראל. הוכחנו שיש טוב משותף. אני מבקש גם בעת הזו להזכיר לעצמנו: רק ביחד ננצח. אם נהיה מפולגים, פשוט לא נהיה. אם נהיה מאוחדים, אף אחד לא יוכל לנו. בואו נהיה טובים אחד לשני. בואו נקשיב. בוא נלמד להכיר ולכבד במקום לשנוא".
בתום הצהרתו הודה בנט לבני משפחתו, ורמז לאיומים שספגו: "אני מבקש להודות לאשתי גילת ולילדיי יוני, מיכל, אביגיל ודוד – ששילמו מחירים כבדים בשנה החולפת. לאמא שלי, מירנה בנט, שהיא דמות המופת של חיי".
גם לשותפיו הפוליטיים הודה כאמור: "אני מבקש להודות במיוחד לשותפתי לדרך שרת הפנים, איילת שקד, שתקבל לידיה את הנהגת המפלגה, אני בטוח שתצליח להובילה לטובה. אני רוצה גם להודות לשר הדתות הטוב שהיה כאן, מתן כהנא, על חברות של 32 שנה ועל אומץ לב בביצוע רפורמות ועל אופטימיות נצחית.
"אני מודה גם לחברי הכנסת אביר קארה ושירלי פינטו שעמדו לצדי גם כשהיה קשה. מעל לכל - אני מודה לקדוש ברוך הוא. גם כשהלכתי בגיא צלמוות לא ראיתי רע, כי ה' היה עימדי", הוסיף בנט.
קודם להכרזה על ההחלטה שלו לפרוש שוחח הבוקר בנט עם שקד, והיא הבינה את הכיוון שאליו הוא פונה. הם שוחחו פעם נוספת בצהריים, ולאחר מכן פורסמה הערב ההחלטה. שקד אמרה למקורביה: "הפרישה שלו היא אבידה גדולה למדינת ישראל". אף שבנט מעביר את שרביט הנהגת מפלגת ימינה לשקד, זו לא החליטה עדיין לאן פניה מועדות, ואם תתמודד בעצמה בבחירות. עם זאת, בהמשך הערב צייצה שקד בטוויטר: "יוצאים לדרך".
הודעתו הערב של בנט שמה סוף לספקולציות באשר לעתידו הפוליטי, שהתעוררו מאז שהודיע רק בשבוע שעבר על החלטתו לפרק את הקואליציה שהקים יחד עם יאיר לפיד, אחרי שלדבריו "מוצו" הניסיונות לייצב אותה. מאז אותה החלטה להקדים את הבחירות סירב בנט להתייחס לעתידו הפוליטי, וטען כי הוא מקדיש את עיקר מרצו לעשייה השלטונית ולהכנת לפיד לכניסה לתפקיד ראש הממשלה, מהלך שצפוי להתממש מיד עם פיזור הכנסת - ייתכן שכבר הערב, אם החקיקה שנדרשת לשם כך לא תעוכב.
ממש כאשר סיים בנט את הצהרתו פרסם לפיד הודעת פרידה תמציתית בטוויטר: "נפתלי אחי, תודה בשמי ובשם כל עם ישראל". נשיא המדינה יצחק הרצוג היה הראשון הערב להיפרד מבנט, ובירך אותו בציוץ בטוויטר: "הודיתי היום לראש הממשלה נפתלי בנט על שיתוף הפעולה ההדוק בינינו למען מדינת ישראל ובטחונה ועל שפעל כשטובת הציבור והמדינה לנגד עיניו. עבודתנו המשותפת הייתה באווירה טובה, חברות והערכה הדדית ואני מאחל לו בהצלחה בהמשך דרכו".
יו"ר מרצ ניצן הורוביץ שיבח גם הוא את בנט: "בשנה האחרונה עבדתי צמוד מאוד לראש הממשלה בנט. בשני גלי קורונה, כל יום, כמה פעמים ביום. חילוקי דעות ופוליטיקה יש, אבל גיליתי אדם חרוץ וענייני שבאמת אכפת לו מהציבור. עמדותיו לא עמדותיי וזה ברור, אבל יש לי הערכה גדולה אליו. ישראל הרוויחה שנה של ממשלה טובה, הרבה בזכותו. יישר כוח".
גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הרעיף שבחים על בנט, וכינה אותו "פטריוט ישראלי". בציוץ בטוויטר הוסיף סער: "הוא היה ראש ממשלה טוב שמילא את התפקיד באופן ממלכתי. עבדנו בשיתוף פעולה מלא למען ישראל ואזרחיה. אני משוכנע שהוא עוד יחזור לשרת את המדינה בעתיד. נפתלי, תודה ובהצלחה!".
מנגד, באופוזיציה מיהרו לתקוף את בנט. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' - שבעבר אמנם רץ יחד עם בנט אולם מאז הפכו השניים ליריבים פוליטיים מרים - אמר: "ההחלטה לפרוש מהחיים הפוליטיים אינה שלו, אלא של הציבור שמאס בו והקיא אותו מתוכו".
בנט, בן 50, מכהן כחבר כנסת ברציפות מאז כניסתו לפוליטיקה ב-2013, עם הפסקה קצרה בשנת 2019, אחרי שמפלגת "הימין החדש", גלגולה הקודם של "ימינה", לא עברה את אחוז החסימה במערכת הבחירות לכנסת ה-21.
בדרכו בפוליטיקה עבר התמנות מסוימת לכיוון המרכז, במיוחד בשנים האחרונות, ועורר עליו את זעמם של רבים בימין כאשר הכריע בשנה שעברה לטובת הקמת ממשלת החילופים עם לפיד, תוך הסתמכות על סיעת רע"מ - בניגוד להבטחתו בבחירות. בהצהרה שנשא לאחר החלטתו להקדים את הבחירות אמר כי "המהלך שעשינו היה לא קל לעיכול. אבל דעו שעשיתי זאת לשם שמיים. האמנתי, והיום אני בטוח שזה היה נכון לישראל לחלץ את כולנו מהבור".
בישיבת הממשלה האחרונה שניהל, ביום ראשון האחרון, סיכם בנט את כהונת ממשלתו הקצרה - מעט יותר משנה - ואמר כי היא השלימה בתקופה הזו "הישגים אדירים". לדבריו, "זו הייתה ממשלה מצוינת שנשענה על קואליציה מורכבת, ופה בחדר יש קבוצת אנשים שידעה להניח בצד מחלוקות אידאולוגיות, להתעלות ולפעול למען ישראל. יש ממשלות ארוכות שנים עם הישגים דלים מאוד, אנחנו ממשלה קצרת שנים עם הישגים אדירים. ממשלת ביחד למען האזרח, ממשלה ביצועיסטית".