סגור
מנכ"ל רשות הדואר דוד לרון
מנכ"ל הדואר דוד לרון (צילום: אוראל כהן )

מנכ"ל הדואר: "אם ההפרטה לא תושלם בקרוב, נגיע לחדלות פירעון"

לדברי דוד לרון בדיון בוועדת הכספים, "מצב החברה רגיש, עדין ולא המשכי, היא לא בת קיימא"; על הטענות לסגירת סניפים בפריפריה: "סגרנו בעיקר בערים הגדולות". שר התקשורת שלמה קרעי התלונן על איכות השירות וקרא לקדם את ההפרטה: "משקיע שמוכן להשקיע הרבה כסף בדואר יהפוך אותו לשירותי ויעיל"

"אם הפרטת הדואר לא תושלם בחודשים הקרובים, החברה תגיע שוב לחדלות פירעון" - כך הזהיר היום (ג') מנכ"ל הדואר דוד לרון בדיון בוועדת הכספים שעסק בהפרטת דואר ישראל. "מצב החברה רגיש, עדין ולא המשכי, היא לא בת קיימא", הוסיף.
בימים אלה מתקדמת הפרטת הדואר, שצפויה להסתיים עד הרבעון השני של השנה הנוכחית. הסיבה המרכזית להפרטה הייתה ההפסדים החריגים של החברה לאורך השנים – שהפסידה בין 2022-2020 1.9 מיליארד שקל. לכן, החלה תוכנית ההבראה שנועדה להפוך את החברה לרווחית, ובמסגרתה צומצם כוח האדם בחברה בכ-20% ונסגרו סניפים.
לרון התייחס בדיון לטענות על סגירת סניפים בפריפריה: "בפריפריה, הדואר סגר בשנה האחרונה כ-40 סניפים ומחזיק 400 סניפים. לצד אלה, פתחנו סניפים במקומות גם שלא נדרשנו על פי הרגולציה. פתחנו ברהט ובבני ברק. מכון המחקר של הכנסת בדק את השאלה האם סגרנו יותר בפריפריה, הוצג נתון אמפירי שמראה שסגרנו בעיקר בערים הגדולות ולא בפריפריה - ונשמור על זה. עיקר האוכלוסייה של הדואר היא הפריפריה. ההפרטה היא זו שתפתור את השירות לציבור".
יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), תקף: "אל תגיד לי שפתחתם סניף בבני ברק כי אני גר שם, סניפים נסגרו. בני ברק היא עיר שתושביה משתמשים הרבה בשירותי הדואר, אנו לא שבעי רצון".
עוד תקף גפני את האוצר על העיכוב בהליך ההפרטה: "אתם מדברים על זה המון זמן, למה הגעתם רק עכשיו לוועדת הכספים? למה לא באתם קודם? השאלה מופנית לאוצר, אתם מביאים דברים ברגע האחרון". סגן החשב הכללי במשרד האוצר, אורי שאשא, השיב: "הייתה פניה ראשונה באוקטובר, הייתה התקדמות משמעותית בשיתוף משרד התקשורת, השר אמסלם, רשות החברות והאוצר, ולכן אנו כאן".
סגן מנהל רשות החברות, יובל יעקבי, הסביר כי "בהליך ההפרטה הנוכחי אנו מוכרים 100% מהמניות, הייתה עבודת מטה בממשלה ועובדי הדואר שותפים להחלטה ותומכים בה. אנו צופים את הצעות המחיר בפסח הקרוב ולאחר מכן נכריז על הזוכה המועדף, שיצטרך להביא את אישורי הרגולטורים. כיום נשארו 9 פונים שנמצאו בחדרי המידע שעמדו בתנאי הסף והפקידו ערבות".
שר התקשורת שלמה קרעי התלונן על איכות השירות של הדואר: "יספרו לכם סיפורים שאחוז התלונות ירד ב-6% לעומת 2022, אך לא יספרו לכם ששיעור הלקוחות ירדו ב-25% ב-2023 לעומת 2022 בגלל השירות הגרוע. לאנשים נמאס. מציגים כאילו יש רווחים בדואר אבל לא מציגים את ירידת הפעילות במחזור של דואר וחבילות. לכן ההפרטה חשובה - למשקיע יהיה אכפת להשקיע בדואר, לדאוג לשירות. לכן ההפרטה חשובה וחשוב שיהיה מהר. הרישיון של הדואר ממשיך להיות בתוקף. אנו מטילים עיצומים ונתנו עדיפות לפריפריה ברישיון כל עוד זו חברה ממשלתית. אני מאמין בשוק הפרטי והחופשי, שמשקיע שמוכן להשקיע הרבה כסף בדואר יהפוך אותו לשירותי ויעיל ולא עם אנשים שמחכים בתור".
לרון התייחס לטענות על איכות השירות הירודה של הדואר ואמר כי "השירות לציבור נפגע כתוצאה מכך שלחברה לא רק שבקושי היה כסף לשלם משכורות, ודאי שלא היה כסף להחליף מסכי מחשב מיושנים ולא לשנות פעילות שלא מתאימה למאה ה-21. את הדברים האלה פותרת כרגע תוכנית ההבראה. הפעולות יתנו רמת שירות גבוהה יותר".