סגור

40 דקות מעל בזל: מסלול המילוט של טדי שגיא שניצל מניסיון התנקשות

זה מסלול הבריחה? מטוס המיליארדר הישראלי שניצל מניסיון חיסול בקפריסין המריא יומיים לפני מעצר אזרח אזרבייג'ן שברשותו היו אקדח ומשתיק קול. המטוס, שנקרא M-YULI על שם בתו של שגיא, המשיך לניס שבריביירה, ללונדון, משם לשווייץ, ואחרי טיסה קצרה - שוב ללונדון. דוברו של שגיא: "טרור איראני"

זה מסלול הבריחה של המיליארדר הישראלי מקפריסין ללונדון? לאחר שאתמול נחשף כי טדי שגיא (48) עזב את האי השכן על רקע דיווחים בכלי התקשורת בקפריסין על מעצר של רוצח שכיר שתכנן לחסל אנשי עסקים ישראלים, כעת נחשף מסלול מטוסו הפרטי בימים האחרונים של שגיא, שניצל מאותו ניסיון חיסול. המטוס - M-YULI מדגם איירבוס 319 - ונקרא על שם בתו הבכורה של טדי שגיא, יולי.
המטוס, מדגם איירבוס A319, המריא מנמל התעופה בלרנקה, קפריסין, ב-25 בספטמבר, ולא מן הנמנע שהוא היה עליו. הוא המריא יומיים לפני המעצר בניקוסיה של אזרח אזרבייג'ן כשברשותו אקדח ומשתיק קול, ייתכן לאחר שהרשויות בקפריסין הזהירו אותו מראש על הכוונה להתנקש בחייו.
יעד הטיסה היה העיר ניס שבריביירה הצרפתית. יומיים לאחר מכן, ב-27 בספטמבר, אז לפי הדיווחים נעצר החשוד האזרי, המריא מטוסו של שגיא מניס לנמל התעופה לוטון שליד לונדון, וכעבור כשעה על הקרקע המשיך לנמל התעופה בזל-מולהאוז-פרייבורג שבגבול צרפת, שווייץ וגרמניה.

2 צפייה בגלריה
מטוס פרטי של טדי שגיא
מטוס פרטי של טדי שגיא
המטוס הפרטי של טדי שגיא
(צילום: מוני שפיר)

ברישומי המטוס מופיעה טיסה נוספת שהתרחשה ב-28 בספטמבר, אז המטוס המריא מנמל התעופה שליד בזל לטיסה בת 40 דקות, ובסופה הוא שוב נחת בנמל התעופה שבמשולש הגבולות. הוא עזב את המקום ב-29 בספטמבר ושב ללונדון. מאז לא תועדו עוד המראות של המטוס.
לא ידוע מהו הפן הביטחוני באירוע, אך במשך שעות אסרה הצנזורה הצבאית לפרסם את זהותו של שגיא. לאחר לחץ שהופעל עליה מכלי התקשורת לבסוף אושר הפרסום. בקבוצת טדי שגיא מסרו כי בתגובה כי "מדובר באירוע טרור איראני".
לפי דיווחים בקפריסין, האזרי בן ה-38 נשא עמו דרכון רוסי. הוא נעצר ביום שני אחר הצהריים בשבוע שעבר, זמן קצר לאחר שחצה את מעבר הגבול בבירה ניקוסיה מחלקה הצפוני שנשלט בידי השלטונות הקפריסאים-טורקיים אל חלקה הדרומי, זה שנשלט בידי השלטון הקפריסאי-יווני המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית.
במכוניתו השכורה, כך דווח, מצאו השוטרים אקדח, קליעים ומשתיק הקול. לפי הדיווח הוא חשוד בעבירה של תכנון פשע - הוצאה לפועל של "חוזה חיסול". לפי הדיווחים, במשטרה הקפריסאית חשדו שהאיש חבר במאפיה הרוסית, וכי תכנן להוציא לפועל חמישה "חוזי חיסול" בסך הכול. הוא נעצר בתום מעקב שערכה אחריו המשטרה, שהחלה גם במצוד אחר שותפים אפשריים שלו.
2 צפייה בגלריה
טדי שגיא 1
טדי שגיא 1
טדי שגיא
(צילום: אוראל כהן )
לפי הדיווחים, האזרי שנעצר נחת בנמל התעופה הבינלאומי בלרנקה כמעט שלושה שבועות לפני מעצרו, והנחנה את מכוניתו השכורה סמוך למקום שבו התגוררו ועבדו הישראלים שהיו לכאורה יעד חיסול - באזור הפרבר אנגומי של ניקוסיה. בבירה הוא שכר קורקינט חשמלי, וחצה לפי הדיווח כמה פעמים את הגבול בין החלק הדרומי לחלק הצפוני של העיר.
הוא ניסה לפי הדיווחים לשמור על פרופיל נמוך, אולם המעבר התכוף בגבול עורר כנראה את חשדן של הרשויות. עם זאת, לפי חלק מהפרסומים, שירות המודיעין הקפריסאי כבר בחן דיווחים על מזימה כלשהי לפגוע בחייהם של זרים במדינה.
טדי שגיא מדורג במקום השישי ברשימת הישראלים העשירים של "פורבס" והונו מוערך בכ-5 מיליארד דולרים. עסקיו מתפרשים על תחומי הנדל"ן, היי־טק, פינטק, פיננסים ומסחר אלקטרוני. שגיא הוא מייסד חברת "פלייטק", שמפתחת מערכות טכנולוגיות לאתרי הימורים, וחברת "סייף צ'ארג’", המפתחת מערכת תשלומים לבנקים. כמו כן הוא בעליו של הקמדן מרקט בלונדון.
המטוס הפרטי שלו נקרא על שמו של יולי, בתו ממערכת היחסים שלו עם לימור בהט, אמה של הדוגמנית קורל סימנוביץ'. שגיא נודע לפני כן גם בזכות מערכת יחסים מתוקשרת שלו עם הדוגמנית בר רפאלי. בת זוגו הנוכחית היא הדוגמנית יעל נזרי, ולהם חמישה ילדים.
דוברו של טדי שגיא בישראל הכחיש אתמול שמועות לפיהן מדובר באירוע על רקע סכסוך עסקי ואמר שמדובר באירוע ביטחוני שסוכל על ידי המוסד ושהיה מכוון כלפי אנשי עסקים ישראלים שפועלים מבניין משרדים בניקוסיה, שבו שוכנים משרדיו של טדי שגיא. לדבריו, שגיא עצמו לא היה בבניין.
"מצער שכל כך קל לפגוע בשמו של אדם ולפרסם סיפור שקרי", מסרו אתמול אנשי שגיא. "כפי שיובהר בהמשך, האירוע המדובר הוא אירוע ביטחוני ומעורבים בו גופי הביטחון הרשמיים. כל רמיזה אחרת - שקרית".