סגור

משפט נתניהו
סלאלום על דוכן העדים: פגישה, חצי פגישה, אף פגישה

ההגנה בתיק 4000 הוכיחה שלא התקיימה פגישת ההנחיה במועדים שמשרתים את התזה של כתב האישום. עד המדינה שלמה פילבר אישר אבל דבק בתכני הפגישה – והתביעה תצטרך למצוא מסלול חדש שמחבר את נתניהו להטבות הרגולטוריות

1. הדרמה היומית בחקירתו הנגדית של שלמה פילבר המעיד במשפטו של בנימין נתניהו התמקדה בקיומה של פגישת ההנחיה שבה הנחה כביכול שר התקשורת נתניהו את מנכ"ל משרדו דאז פילבר להיטיב עם בזק ועם בעל השליטה שאול אלוביץ'. אתמול התמקד סנגורו של נתניהו עו״ד בועז בן צור בריסוק תוכנה, היום התמקד בריסוק עצם קיומה במועד שמשרת את התזה של כתב האישום.

עיתוי הפגישה הוא קריטי. לפי כתב האישום נתניהו ממנה את פילבר, הממשלה מאשרת את המינוי והוא נכנס לתפקידו ב־7 ביוני 2016. ב־13 וב־14 ביוני נפגש פילבר עם האסטרטג של בזק אלי קמיר ועם אלוביץ'. לכן, אחד מעמודי התיכון של כתב האישום והתביעה הוא למקם את ״פגישת ההנחיה״ לפני כן, בין 7 ל־10 ביוני, כלומר לפני הפגישות עם קמיר ואלוביץ׳.
1 צפייה בגלריה
מימין עד המדינה שלמה פילבר והנאשם בנימין נתניהו
מימין עד המדינה שלמה פילבר והנאשם בנימין נתניהו
מימין עד המדינה שלמה פילבר והנאשם בנימין נתניהו
(יונתן זינדל פלאש90 אמיל סלמן הארץ)
2. ״לא היתה שום פגישה בין נתניהו לבין פילבר בשבוע הראשון לאחר מינויו של פילבר״, הכריז בן צור והציג לפילבר סדרת ראיות, חפציות ונסיבתיות, שבסופה הודה אף פילבר עצמו: ״אם היו מציגים לי את החומרים האלה, הייתי לוקח בחשבון את 15 ביוני כמועד הפגישה הראשונה. זה היה פותח מחדש את כל ה׳שבץ נא׳ הזה עם מי נפגשתי, מתי ועל מה דיברתי״. אבל פילבר ביצע את אחד הסלאלומים המרהיבים שלו ולאחר שזרם עם ההגנה התהפך שוב: ״בתמונת העולם שלי הפגישה עדיין ב־8 או ב־9״. ״הזיכרון שלך שווה לפח״, הטיח בו בן צור, ״הראיות מלמדות שלא היתה שום פגישה בשבוע הראשון״.
3. בתחילת היום התהפך (שוב) פילבר גם לגבי תוכן הפגישה. לאחר שביום שלישי שוחזרה חקירתו ברשות ניירות ערך ממנה נעדרו בזק ואלוביץ' מהנחיית נתניהו שהתמקדה בתחרות ובמחירים וגם במשפט הבא: ״פונים אליי הרבה, אני לא חייב לאף אחד״. אתמול אמר פילבר, שלאחר שישן בלילה וראה את הכותרות בתקשורת הבין שעליו להבהיר את הפער בין הרושם שיצר לבין התוספת במשטרה ובעדות המדינה שנתניהו אכן ציין בהנחייתו את אלוביץ' ובזק. לטענתו, הוא פירשן את דברי נתניהו ש״פונים אליי הרבה״ — הכוונה היא לאלוביץ'.
בשלב זה גם השופטים איבדו אותו לגמרי, לא ממש הבינו מכל התמרונים המורכבים האלה מה באמת נאמר בפגישה, מה השתנה מהעדות ברשות לעדות במשטרה, מתי פילבר מפרשן את נתניהו ומתי הוא מצטט אותו. ובעיקר את מי הוא מבקש לרצות ומתי.
4. יהיה קשה עד בלתי אפשרי לבסס על עדותו של פילבר ממצאים עובדתיים מובהקים — לא לגבי עצם הפגישה ובוודאי שלא לגבי תוכנה. קל וחומר להרשיע בשוחד ולשלוח למאסר על בסיס הזיכרון המתעתע והמבלבל של העד הזה. גם התביעה כבר מבינה את זה. אבל לתביעה יש עדויות נוספות. למשל, שיחות של פילבר עם יפעת חי שגב ממועצת הכבלים והלוויין. אם אכן ״איבדה״ התביעה את עד המפתח המרכזי שלה באישום השוחד, היא תתקשה להיבנות מעדויות בשוליים, מעדויות שמיעה. פילבר היה הצינור לנתניהו, והצינור הזה ניתק אתמול מהברז המרכזי שנועד להזרים את אחת העדויות החשובות ביותר בתיק.
5. ומהו ה"שבץ נא" שעליו מדבר פילבר: הניסיון למקם את מועד פגישת ההנחיה. פגישה שאין לה תיעוד וזכר. לא בתכתובות, לא ביומנים, לא באיכונים. היא מוקמה ל־8 או 9 ביוני בגלל הצורך להתאימה לתזה של כתב האישום: לפני הפגישות עם קמיר ואלוביץ'. המסלול לריסוק קיום הפגישה במועדי כתב האישום הוא היומנים. הפגישה הידועה כפגישת ההנחיה או פגישת הכורסאות התקיימה בלשכת ראש הממשלה שתוארה כ״פגישה מסודרת עם רה"מ ושר התקשורת שזומנתי בידי ראש הלשכה״. והנה, אין זכר לפגישה, לא ביומן של פילבר ולא ביומן של נתניהו. יתרה מזו, יומן ראש הממשלה לא היה כלל בחומר החקירה. הפגישה הראשונה שפילבר ונתניהו שותפים לה היא ב־15 ביוני. לעומת היעדר התיעוד הזה, הופק כחומר חקירה מסמך מסודר שבוחן את כל האיכונים וההתקשרויות של אלוביץ׳ עם נתניהו.
6. וכאן השאלה למנסחי כתב האישום: איך זה שאירוע כה משמעותי בתזת השוחד, פגישת ההנחייה שבה מנחה נתניהו את פילבר, לא מתועדת באף יומן ועל השופטים לקבוע את קיומה על סמך תרגילי ה׳שבץ נא׳ של פילבר והחוקרים ש״חייבים״ למקמה בחלון זמנים מסויים שמתאים לתזה — לפני המפגשים עם קמיר ואלוביץ. השבוע הראשון לכניסתו ללשכת המנכ״ל ב־7 ליוני. פילבר, החוקרים והפרקליטות ננעלו על ה־8 או ה־9 ביוני.
ה־8 ביוני היה יום חגיגי בחייה של משפחת פילבר: בת מצווה של בתו של האח עמיחי. בן צור הציג ברכות משפחתיות בווטסאפ להוכחת האירוע ומועדו, ופילבר נאלץ להסכים שה־8 ביוני איננו היום שבו פגש את נתניהו. נותר ה־9 לחודש. האיכונים שהזמינה ההגנה איתרו את פילבר ביום הזה בתל אביב. פילבר מאשר: ״לא הייתי בירושלים באותו היום״. הרשלנות המשותפת של פילבר, החוקרים והפרקליטות זועקת לשמים. לאחר שהיומנים הועלמו, הם התמקדו ב־8 וב־9 לחודש. ההגנה הפריכה היום את שני המועדים האלה.
ועכשיו התביעה תצטרך לחשב מסלול מחדש: איך מחברים את נתניהו להטבות הרגולטוריות ללא פגישת ההנחייה עם פילבר. פילבר עדיין מספק להגנה את תוכן הפגישה הנעלמה: ״הבנתי שאלוביץ הוא מאנשינו, הוא מתומכי ראש הממשלה. הבנתי שנתניהו מעוניין שאטפל בו כדי שלא יחזור להתלונן אצלו״, אמר אתמול בסיום עדותו.
אבל, התביעה תצטרך לחבר את ההבנה הזו לנתניהו כי על סמך הפרשנויות של פילבר קשה יהיה לכונן הרשעה.