סגור
שיגור לווין אופק 13
שיגור לווין אופק 13 (משרד הביטחון)

ישראל שיגרה לחלל את הלוויין אופק 13 - "המתקדם בעולם"

לוויין התצפית המכמ"י שמאפשר לצלם בתנאי חושך ועננות, שוגר הלילה בהצלחה ממרכז הארץ. תע"א יצרה את אופק בשיתוף משרד הביטחון, את מנועיו ייצרו החברות הממשלתיות תומר ורפאל

ישראל שיגרה הלילה (ד') את לוויין התצפית אופק 13 ובשעות האחרונות התקבלו ממנו אותות כי מערכותיו פועלות כשורה וכי השיגור עבר בהצלחה.
הלוויין פותח ויוצר במפעל חלל של התעשייה האווירית, בליווי מנהלת החלל של משרד הביטחון ועם תחילת פעילותו יימסר להפעלה שוטפת של יחידת הלוויינים 9900 של אמ"ן וחיל האוויר.
הוא שוגר ממרכז הארץ באמצעות טיל שביט של התע"א ואת מנועיו ייצרו החברות הממשלתיות תומר ורפאל. את שיגור הלוויין ליווה שר הביטחון, יואב גלנט שפוטר מתפקידו בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו מוקדם יותר השבוע בשל אזהרות שהשמיע מהשפעת החקיקה לשינוי מערכת המשפט על ביטחון המדינה. פיטוריו של גלנט הוציאו לרחובות ישראל מאות אלפי מפגינים שכפו על נתניהו להצהיר על הקפאת החקיקה בשלב זה. חרף פיטוריו של גלנט, נתניהו לא מסר לו מכתב פיטורים – מה שמאפשר לו להמשיך בתפקידו, לפחות לעת עתה.
אחרי שבועות של כאוס חסר תקדים בישראל, בכירים במערכת הביטחון אמרו כי לשיגור המוצלח של הלוויין משמעות מיוחדת: "מי שנזקק להוכחה נוספת לחדשנות הטכנולוגית פורצת הדרך המאפיינת את מערכת הביטחון הישראלית קיבל אותה היום באופן מובהק. שיגורו המוצלח של הלוויין מהווה הישג חשוב מאין כמוהו", אמר גלנט.
מנכ"ל התע"א, בועז לוי, אמר כי עם שיגור אופק 13 ישראל מוסיפה לעצמה יכולות מודיעיניות פורצות דרך: "מדובר בלוויין התצפית המתקדם מסוגו בעולם, בעל יכולת תצפית מכ"מית ייחודית שתאפשר קבלת תוצרת בכל מזג אוויר ובכל תנאי ראות לשיפור נוסף ביכולת המודיעין האסטרטגית".

1 צפייה בגלריה
שיגור לווין אופק 13
שיגור לווין אופק 13
שיגור לווין אופק 13
(משרד הביטחון)

לוויין תצפית מכ"מי כמו זה ששוגר הלילה מאפשר לצלם גם בתנאי חושך או עננות וזאת באמצעות קרינה אלקטרו אופטית שהוא מקרין על אזור הצילום שלו ובכך אינו נעזר באור השמש או באור ממקור אחר. זאת, בשונה מלווייני תצפית אופטיים שמצלמים מטרות ונקודות עניין באמצעות מקור אור חיצוני. ישראל מפעילה בחלל שורה של לווייני תצפית למטרות ריגול, חלקם אופטיים וחלקם מבוססי מכ"ם באופן שמאפשר קבלת תוצרים המשלימים אלה את אלה לכדי תמונה סדורה ומקיפה שמחדדת ומבהירה את תוצריהם.
כך, בתדרוך לכתבים שנערך הבוקר במשרד הביטחון נאמר עוד כי בכוחו של הלוויין החדש גם "לחדור" במקרים מסוימים שכבות של חומר, מה שאומר כי הוא מסוגל לצלם גם במקומות התרחשות שנמצאים בתוך מבנים מסוימים.