סגור
מלחמת עזה חיילים בסדיר  קבע ו מילואים שגויסו ללחימה יוכלו לדחות תשלומים
חיילים מסיירים במושבים בעוטף עזה (צילום: JACK GUEZ / AFP)

מהחזר על חופשה שבוטלה ועד תשלום לאינסטלטור: הושקה קרן סיוע למילואימניקים

משרד הביטחון פתח לבקשות קרן סיוע למשרתי מילואים בסך 70 מיליון שקל, שמפצה על פגיעה בשכר בני משפחה ונותנת החזרים על ביטול טיסות, חופשות, קורסים לסטודנטים או תיקונים בבית. עוד עולה, כי היקף המענקים המיוחדים ששולמו למילואימניקים שקיבלו צו 8 עומד על 430 מיליון שקל

היקף המענקים המיוחדים ששולמו למאות אלפי מילואימניקים שקיבלו צו 8 מתחילת המלחמה עומד על 430 מיליון שקל - כך עולה מהנתונים הסופיים של משרד הביטחון.
מדובר בשני סוגי מענקים מיוחדים, מעבר לשכר החודשי שמשלם הביטוח הלאומי למעסיקים - מענקי החזר הוצאות (60% מהסכום), ומענקי משפחות (40% מהסכום) – שאושרו על ידי הממשלה בסמוך לתחילת המלחמה.
המענק הראשון ששולם במלואו עד ה-10.11 הוא מענק אישי בגובה 1,100 שקל על השתתפות בהוצאות אישיות, כגון רכישת ציוד ראשוני. המענק השני ששולם גם הוא עד ה-10.11 הוא מענק משפחתי בגובה 2,000 שקלים על הוצאות כגון בייביסיטר וכלכלת בית למי שיש ילד עד גיל 14, או מענק של 2,000 שקל למשרת מילואים ללא תלות במספר הילדים.
פיצוי מביטול טיסות ועד אינסטלטור
בתוך כך, בימים האחרונים השיק משרד הביטחון את אתר קרן הסיוע למשרתי המילואים שגויסו בצו 8 במסגרת המלחמה, שבה 70 מיליון שקל, אשר ישמשו כרשת ביטחון כלכלית נוספת בסיוע החזרים כספיים (ראו טבלה מצורפת). לצפייה באתר הקרן לחצו כאן.
הקרן תסייע כלכלית במגוון נושאים: מהחזרים על פגיעה בשכר של בן זוג או בן משפחה של מי שגויס, דרך החזרים על טיסות וחופשות שבוטלו, בעלי מקצוע שהוזעקו לתקן תקלות בבית ועד תשלום עתידי לסטודנטים שיאלצו לקחת קורסים מחדש או שיעורים פרטיים. הקרן תפעל לפי האתר במשך חצי שנה, אולם לפי התקנון שלה פעולתה תוכל להיות מאורכת ולינוק תקציבים נוספים ממשרד האוצר.
עוד עולה מאתר הקרן, שנפתחה להגשת בקשות מקוונות, כי יתאפשר פיצוי משלים לעצמאים ובעלי חברות שיוכל להגיע לעד 40,000 שקל (כהשלמה לקרן הפיצויים של רשות המסים). על פי הערכות במשרד הביטחון, הדרישה העיקרית של עצמאים ובעלי חברות לסיוע מהקרן תגיע מאלה שאינם נמצאים במתווה הפיצוי לעסקים של עד 40 ק"מ מהגבול (בצפון ודרום) שאושר השבוע בממשלה.
בנוסף, הקרן תציע פיצוי שכר למשרתי מילואים שלא חיים בישראל ואינם מבוטחים בביטוח לאומי; פיצויים על פגיעה בהשתכרות של בן זוג או בן משפחה (עד 10,000 שקל); פיצוי על ביטול חופשות וטיסות שתוכננו (עד 5,000 שקל); החזרים לסטודנטים על קורסים שיאלצו לבצע מחדש או על שיעורי השלמה (בין 500 ל-2,000 שקלים לפי מפתח ימי מילואים); השתתפות בעלויות תקלות בבית שהוזמן אליהם בעל מקצוע (עד 500 שקלים); או הוצאות אישיות.
על פי לוחות הזמנים שקבעה הקרן, לכל פנייה מקוונת באתר יינתן מענה של עד 7 ימים – לאישור, דחיה, או בקשה למידע ומסמכים נוספים. לאחר אישור המענק, הוא ישולם תוך 14 יום. כלומר שהמטרה היא שכל מי שעומד בקריטריונים של אחד או יותר ממסלולי הקרן, יקבל את המענק בתוך שלושה שבועות. הקרן הקימה ועדת חריגים וכן ועדת ערער על החלטותיה.