סגור
שר התקשורת שלמה קרעי 12.2.24 מליאת הכנסת
שר התקשורת שלמה קרעי במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)

חברות התקשורת נגד משרד התקשורת: רוצה לחייב אותנו במיליוני שקלים עבור תדרים לא רלוונטיים

בחברות התקשורת נשמעת ביקורת נגד כוונת משרד התקשורת לחייב אותן לשלם אגרות בסך של מיליוני שקלים בשנה עבור תדרים של גלים מילימטרים - אף שנכון להיום אין שימוש רלוונטי לטכנולוגיה בישראל

במשרד התקשורת מתכוונים לחייב את חברות התקשורת לשלם עבור אגרות תדרים של גלים מילימטריים - למרות שנכון להיום אין שימוש רלוונטי לטכנולוגיה בישראל. בחברות התקשורת נשמעת ביקורת כנגד המשרד על ההחלטה, שכן אלו יחויבו לשלם כמה מיליוני שקלים בשנה עבור אחזקה בתדר שיוותר ללא שימוש.
בקיץ של השנה שעברה יצא משרד התקשורת למכרז להקצאת התדרים, אך בחברות התקשורת ביקשו לדחות את המכרז מכיוון שהטכנולוגיה טרם התבססה. מכיוון שמכרז מסוג זה מקצה תדרים לכל חברה למשך 5-10 שנים, החברות לא יכלו שלא להשתתף במכרז. אחרת, כשיהיה שימוש בתדרים, החברה שלא תזכה תישאר מאחור ולא תוכל להציע שירות מקביל למתחרות.
במשרד יצאו למכרז בכל זאת, אך הסכימו לדחות את הקצאת התדרים – ואיתה את התשלום עבור האגרות. כעת, המשרד דורש להקצות לחברות את התדרים בהן זכו תוך העברת התשלום עד סוף החודש הנוכחי.
הגלים המילימטריים מאפשרים העברה מהירה של כמות גדולה של נתונים – אך לטווח קצר. למעשה, יכולות העברת הנתונים של הגלים המילימטריים כל כך גדולה עד שהטכנולוגיה יכולה לשמש גם כתחליף לסיב אופטי באזורים בהם הפרישה אינה אפשרית מסיבות טכניות. בישראל כאמור, אין צורך בכך. מלבד זאת, הגלים המילימטריים מאפשרים אספקת שירותים מתקדמים במיוחד בדור ה-5, אך לצורך כך נדרשים גם מכשירים תומכים. מבדיקה בחלק מיצרניות מכשירי הסלולר, נראה שכלל אין כוונה להשיק מכשירים תומכים בישראל בשנה הקרובה ואף מעבר לכך.
היציאה המוקדמת למכרז של משרד התקשורת בעייתית: קודם כל, מכיוון שהמכרז יצא בשלב מוקדם כל כך, החברות השתתפו בו בלי לדעת את הערך והשווי האמיתי של התדרים – שכן הטכנולוגיה לא הבשילה. הדבר הוביל לכך שהחברות זכו בתדרים בסכום נמוך במיוחד, קרוב למינימום שהוצע במכרז במטרה לזכות בתדר ואולי להשתמש בו בעתיד.
תדרים הם משאב ציבורי מוגבל, ומשרד התקשורת מקצה אותו לחברות בתמורה לתשלום שנתי. כאשר המשרד יוצא למכרז מוקדם מדי – התמורה האמיתית של המשאב הציבורי לא משתקפת באגרות התדרים. לחילופין, התשלום עבור האגרות בשלב זה עלול לבוא על חשבון השקעה בתשתיות בשלות יותר כיום, כמו למשל אנטנות דור 5.
כעת לא רק שהמשרד יקבל תשלום נמוך עבור מה שהתדרים שווים מכיוון שיצא מוקדם מדי למכרז, אלא גם החברות ייאלצו להשקיע כמה מיליוני שקלים עבור "שימוש" במשאב ציבורי שהן אינן משתמשות בו.
במילים אחרות, במשרד התקשורת מנסים לתקן את הטעות שביצעו בשנה שעברה עם היציאה למכרז, על חשבון החברות. החברות מצידן, עלולות להסיט כספים שמיועדים להשקעה בתשתיות יותר רלוונטיות כגון דור 5 (שאינם בטווח התדרים של הגלים המילימטריים) או סיבים אופטיים.
ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "התדרים משמשים לאספקת שירותי סלולר מתקדמים בדור 5 על פי מטרות המכרז שהוגדרו, ולא רק כתחליף לסיבים אופטיים כפי שנטען".