סגור
Dun's 100

הסכין שנשכחה בתיק ועלולה לגרור אתכם להליך פלילי – אל תגידו לי זה לא יקרה

מה אם אספר לכם שבספר החוקים הישראלי, בחוק העונשין, מסתתרת עבירה שכנראה כל אחד מאיתנו ביצע, או עלול לבצע, מתישהו בימי חייו? והיא - החזקת סכין למטרה שאינה כשרה. כן, גם סכין מטבח רגילה, ואפילו לא חדה במיוחד, ששכחתם בתיק הטיולים של סוף השבוע, או אולר מקצועי שרכשתם לטיול הגדול, גם הם עלולים לסבך אתכם בהליך פלילי (אם לא תדעו מה לומר "כדי לצאת מזה" בשלום) ואולי להשאיר אתכם עם הרשעה וכתם. אז איך ניתן "לצאת מזה"?

למה זה ואיך ניתן להימנע מכך?
קודם כל וכאמור, חשוב להכיר שבחוק העונשין קיימת עבירה פלילית שאוסרת החזקת סכין מחוץ לבית או מחוץ לחצר מגוריו של אדם, ומי שעובר על האיסור הנ"ל צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר! כלומר, מדובר בעבירה די חמורה, מסוג "פשע", והעונש הקבוע בצידה הוא אף חמור יותר מהעונש הקבוע בגין עבירה של גרימת מוות ברשלנות או מעבירה של פציעת אדם מתוך כוונה, ואפילו יותר מעבירה של מעשה מגונה בקטין מעל גיל 14 תוך ניצול יחסי מרות. מטורף נכון?
ולמה זה מפחיד? כי עבירה שכזו, שיכולה להתבצע בלי משים, לעיתים מתוך שכחה, לעיתים מתוך מחשבה תמימה (ושגויה) שאולר שנמכר בכל חנות לציוד מחנאות, הוא חוקי להחזקה ולנשיאה (גם כשהוא לא) עלולה לסבך בנקל את האדם הנורמטיבי שמחזיק בסכין כמעט על לא עוול בכפו.
בוודאי יהיו מביניכם שיאמרו לעצמם – בצדק! כי סכין היא כלי משחית, הנחשבת גם לכלי נשק קר שסוגל לפצוע ואף לקטול חיי אדם ולכן, ולא בכדי מי שמחזיק בסכין שלא לצורך, כנראה זומם לבצע עבירה באמצעותה ולכן טוב שיש חוק כזה שמרתיע את הציבור.
אבל, מה עם אותם אנשים תמימים, נורמטיביים, סטודנטים, מטיילים, בני נוער שהחזיקו בסכין שלא על מנת לבצע עבירה? למשל ברכב לכל צרה שלא תבוא? או כהגנה עצמית? או שסתם שכחו אותה בתרמילם?
האם גם הם יהפכו לעבריינים בשל כך?
אזהרת ספויילר – כן. אבל ישנה דרך לצאת מזה.
וכדי להתמודד עם השאלה הזו, צריך קודם כל להבין מהי בדיוק סכין, ומה אומר החוק לגבי עבירה של החזקת סכין שלא למטרה כשרה. חשוב גם שכל אדם צעיר ובוגר, יכיר את האלמנטים הייחודיים של עבירת החזקת סכין שלא למטרה כשרה, בוודאי לקראת הקיץ בו אנחנו מסתובבים שעות ארוכות מחוץ לבית, בטיולים, בקניון או סתם בשוטטות ולעיתים גם נוהגים לשאת עימנו סכין לצורך פעילות כזו או אחרת. כאמור, אין להקל ראש באדם שמחזיק סכין מחוץ לביתו ללא סיבה מניחה את הדעת ובשורות הבאות תקבלו מידע חשוב שיסייע לכם להיחלץ מתסבוכת פלילית במקרה שבו בחיפוש חוקי שביצע שוטר, נמצאה סכין באמתחתכם.
אז מהי סכין? ומהי מטרה כשרה?
● סכין על פי החוק היא כל כלי "בעל להב" או כלי אחר "שסוגל לדקור או לחתוך". כלומר כל סכין, ללא קשר לאורך הלהב שבה, או צורתה היא סכין לצורך חוק זה. כך למשל: סכין מטבח, סכין יפנית, סכין טפטים וכו. למעשה קובע המחוקק שמרגע שנמצאת אצל אדם סכין מחוץ לביתו או חצר ביתו הוא מבצע עבירה, והנטל עובר כעת אל אותו אדם להראות שהוא מחזיק בסכין מחוץ לביתו ל"מטרה כשרה".
● ומה היא "מטרה כשרה?" מטרה כשרה היא כל פעילות לגיטימית וחוקית שמצדיקה החזקת סכין. כך למשל לצרכי עבודה למשל, אך גם לצורך נקודתי כמו חיתוך פירות, ירקות או בשר (נניח שיצאתם לפיקניק בחיק הטבע). הגנה עצמית לעומת זאת, אינה נחשבת מטרה כשרה, וגם "צורך כללי" ערטילאי שאינו מוגדר אינו מהווה מטרה כשרה.
1 צפייה בגלריה
עו"ד עידית רייכרט
עו"ד עידית רייכרט
עו"ד עידית רייכרט
(צילום: יח"צ)
כלומר, אם יש ברשותכם סכין מחוץ לבית חשוב שתדעו מדוע אתם מחזיקים אותה. וחשוב להבהיר בעניין הזה, המטרה הכשרה צריכה להיות מטרה אקטואלית, כלומר אם החזקתם בתרמיל הטיולים שלכם בסכין כדי לחתוך ירקות, והשארתם אותה בתיק מתוך מודעות וכוונה "כדי שתהיה לכל למטרה" והמשכתם להסתובב עם התרמיל והסכין שבתוכו, ללא מטרה אקטואלית ומוגדרת לסיטואציה בה נתפסתם, אז דעו לכם כי החזקת הסכין בתרמילכם אינה חוקית.
אז בואו נעצור לרגע לצורך סיכום ביניים, זכרו– אם אדם מחזיק ברשותו סכין מחוץ לביתו או לחצרו, הרי הוא מבצע עבירת פשע חמורה שנאכפת באופן תדיר כמעט בכל חיפוש שמבוצע על ידי שוטר אשר מתורגל לחפש לא רק סמים אלא גם סכינים. כך למשל, אם אדם מחזיק סכין באוטו באופן בולט, ייתכן בהחלט ששוטר שמעכב את הנהג לבדיקת רישיונות שגרתית, או אפילו עובר בסמוך לרכב ומבחין בסכין, עשוי בהחלט לעכב את הנוכחים כדי לברר את מהות ההחזקה ואף לעכבם לתחנה לשם ביצוע חקירה פלילית. סכין גם יכולה להימצא במצבים אחרים, למשל בחיפוש בתיקים בכניסה למקומות ציבוריים, ואז אם תימצא סכין, ייתכן בהחלט שיוזמן שוטר למקום שימשיך בהליך האכיפה כלפי המחזיק וככל שהאדם שהחזיק סכין לא הסביר לאיזו מטרה כשרה הוא מחזיק בסכין הוא צפוי לעמוד בפני הליך פלילי.
האם כל עבירת החזקת סכין חייבת באישום פלילי?
מביני עניין בתחום הפלילי יישאלו בשלב הזה: "אבל למה לאכוף מצב כזה באמצעות הגשת כתב אישום כשיש אפשרות רכה כיום לסגור תיקים בהסדר מותנה?". מבלי להיכנס יותר מדי לעובי הקורה בעניין סגירת תיק בהסדר מותנה, אסביר על קצה המזלג כי הסדר מותנה הוא בעצם הליך אשר במסגרתו ניתן להציע לאנשים ללא עבר פלילי ושאין בעניינם תיקים פתוחים, בעבירות קלות שאינן מסוג פשע, לסגור את התיק שנפתח נגדם תוך קיום תנאים מעין עונשיים במטרה למנוע מהם רישום פלילי הכרוך בהרשעתם. אלא שבשל העובדה כי עבירה של החזקת סכין הינה עבירת פשע, כאמור, לא ניתן להציע כלל סגירת תיק בהסדר בביצוע עבירה שכזו.
אז איך בכל זאת אפשר להתמודד עם מצב של החזקת סכין מחוץ לבית?
"נקודת אור" אחת שהציע המחוקק, היא החזקת "אולר" במקום סכין. המחוקק קבע שהחזקה של "אולר" היא כשרה וחוקית ובלבד שהאולר יעמוד בהגדרות קשיחות מאד אשר רק אם יתקיימו כולן ייחשב האולר ל"אולר" ולא לסכין.
אז מה נחשב לאולר המותר להחזקה ולנשיאה?
אולר הוא חוקי להחזקה אם הוא לא סכין. כלומר כל עוד האולר הוא בעל להב מתקפלת, שאורכה קטן מ-10 ס"מ ושאין בו מנגנון נעילה ללהב (כזה שמקבע את הלהב בפתיחתו) האולר אינו סכין, והוא חוקי לנשיאה.
אבל, זכרו, התנאים הללו חייבים להיות תנאים מצטברים ולכן די, אם אחד מהתנאים הנ"ל אינו מתקיים כדי שהאולר יהפוך לסכין על כל ההשלכות המשפטיות שבנשיאתו.
בעבר היו "אולרים שוויצריים" שמזכירים באופיים את המאפיינים הללו. אלא שכיום, ה"אולר" הפופולרי הוא "לדרמן" וברוב הדגמים המקובלים הסכינים שבו מתקבעות. לכן, חשוב לדעת שהחזקת אולר מסוג "לדרמן" או דומיו מחוץ לבית, ללא שיש מטרה כשרה "אקטואלית" מהווה גם כן עבירה של החזקת סכין.
החזקתי בסכין – איך בכל זאת ניתן לצאת מזה בלי כתב אישום?
נקודה חיובית נוספת שיש לקחת בחשבון היא שעל המדינה הנטל להראות שהמחזיק היה בעל מודעות להחזקת הסכין. ולכן, אם מדובר בסכין שנשכחה בתיק, ייתכן וניתן להיחלץ מהליך פלילי אך לשם כך חשוב להראות מהרגע הראשון שמחזיק הסכין לא היה מודע לקיומה בתיק, או במכונית וראוי שיאמר זאת בכל הזדמנות, בוודאי בפני מי שביצע את החיפוש אך גם בתגובה הנדרשת לעיכובו וגם בחקירה. גרסה סתמית לפיה "הסכין תמיד שם" או "אני אוהב שיש לי סכין כדי לפתוח בקבוק בירה או להבריג בורג משוחרר" אינה מהווה מטרה כשרה ומעידה בהכרח על מודעות לקיומה של הסכין ולא תפטור את המחזיק התמים, אף שלא היתה בכוונתו לבצע פשע, מאישום פלילי.
לסיכום, עבירה של החזקת סכין מחוץ לבית נחשבת לעבירה חמורה ומרגע שנמצאה סכין ברשותו של אדם מחוץ לבית ישנו קושי רב להשתחרר מהאחריות הפלילית הנובעת מכך והוא עלול למצוא עצמו מתמודד עם כתב אישום בבית המשפט. לכן, לשם התמודדות עם מצב שכזה, היו מודעים היטב לסכינים, כולל לגבי סכינים מתקפלות למיניהן, כולל לגבי להבים בתוך אולרים לגיטימיים, שאתם מחזיקים בתיקים או ברכב. דעו מה להשיב לעניין השימוש שלכם בסכין שנמצאת ברשותכם שהינה לצורך מטרה כשרה, אקטואלית ומוגדרת והיו עקביים בתשובתכם. וזכרו -ככל שלא הייתם מודעים לקיומה של הסכין, דאגו שהדבר יקבל ביטוי בכמה שיותר מקומות בהם נדרשת התייחסותכם והיו עקביים בעמדה זו - זה המוצא האחרון שיוכל לחלץ אתכם מתסבוכת פלילית.
קיץ נעים ובטוח לכולם.
על הכותבת:
עו"ד עידית רייכרט, בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומאז 2012 סנגורית מובילה, בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי וצווארון לבן המתמחה בניהול משברים בהליך הפלילי, ליטיגציה פלילית, ליווי וייעוץ לעוברי חוק נורמטיביים.
d&b – לדעת להחליט