סגור

פרשנות
הפטור מהשבת בונוסים לבכירי הפועלים: מותה של הוועדה הבלתי תלויה

אם גם כשמוצאים הפרה של חובת הזהירות זה נגמר בלי סנקציות על המנהלים, אפשר מראש לוותר על המנגנון

מסקנות הדו"ח שבחן את השבת הבונוסים של בכירי בנק הפועלים לשעבר, בעקבות התנהלותם בפרשת העלמות המס שנחקרה בארה"ב והסתיימה בקנס עתק של כ-900 מיליון דולר, הן אולי המסמר אחרון בארון הקבורה של החיה המשפטית המוזרה - "ועדה בלתי תלויה".
יש פער בלתי נתפס בין הממצאים להשלכות. אם נושא משרה חטא, צריך לבוא איתו חשבון. אם לא – בשביל מה המילים הגבוהות והמסקנות הנחרצות? איך זה יהפוך את הממשל התאגידי בחברות הציבוריות לטוב יותר? אלא אם כל מטרת הקמת הוועדות היא רק ליישר קו עם הביטוח ולמצוא הסבר למה הוא צריך לשלם, ואז באמת חבל על הזמן והכסף. אפשר לשלוח עורך דין למו"מ. זה גם יהיה קצר יותר, וגם יהיה זול יותר.
עשרות עמודים יש בדו"ח של הפועלים ואלה מפרטים בין היתר איך בכירי הבנק לשעבר, בהם המנכ"ל ציון קינן והיו"ר יאיר סרוסי, הפרו חובת זהירות. שזה, לצורך הדוגמא, כמו שהמציל בבריכה יתעסק בנייד או יקרא ספר בזמן שמישהו טובע. אשמים אולי יש, סנקציות אין. ואיך המשפטנים מסבירים את זה? מבחינתם אי אפשר להוכיח נזק. מי שטבע לא בהכרח מת, או נפצע או הפך נכה בגלל שהמציל לא עשה את מה שמוטל עליו.

2 צפייה בגלריה
ציון קינן יאיר סרוסי בתקופת כהונתם בבנק הפועלים
ציון קינן יאיר סרוסי בתקופת כהונתם בבנק הפועלים
ציון קינן ויאיר סרוסי בתקופת כהונתם בבנק הפועלים
(אוראל כהן)
אם להתאים את הדוגמא למקרה של הפועלים, הוועדה בראשות שופט העליון לשעבר יורם דנציגר, טוענת שהחלטת המנהלים ונושאי המשרה לא להעמיק חקר, לא למנות גוף חיצוני שיבדוק, לא לדון במדינות ובהתנהלות מול רשויות האכיפה, ופשוט לדבוק באסטרטגיה "נחכה ונראה", לא בהכרח גרמה נזק לבנק. כלומר ש-900 מיליון דולר אולי היו משולמים בכל מקרה. אולי כן. אבל גם אולי לא. מישהו יודע להגיד אם חתירה להסדר באופן מיידי לא הייתה חוסכת כסף בקנס הסופי?
2 צפייה בגלריה
 שופט העליון לשעבר יורם דנציגר
 שופט העליון לשעבר יורם דנציגר
שופט העליון לשעבר יורם דנציגר
(אוהד צויגנברג)
ולכן מבחינת המשקיעים אפשר הרי לטעון הפוך. אם המנהלים אמרו "נחכה ונראה" לגבי תוצאות והשלכות החקירה, למה שמעכשיו המשקיעים לא יגידו גם "נחכה ונראה" מה קורה עם הבונוסים למנהלים כשנפתחת חקירה? יש חשדות קשים? אתם נושאי המשרה אולי אחראיים? נקפיא בינתיים את התגמול מבוסס ביצועים. אם הכל יגמר לשביעות רצוננו תקבלו את הכסף בסוף. בינתיים תאלצו להסתפק "רק" במשכורת.
זה כמובן לא יקרה, אף אחד לא תמים. אבל ממחיש שכל טענה משפטית אפשר גם להפוך על הראש של הצד השני. ולכן את ציבור המשקיעים כל הפסטיבל הזה לא צריך לעניין. אם מישהו מנושאי המשרה חטא, והוועדה לא מטילה עליו איזושהי סנקציה, הכל זה רק הצגה. דירקטורים ימשיכו לחמם את הכיסא ברגעי משבר. אפשר לקפל את מודל הוועדה הבלתי תלויה, גוף חיצוני לכאורה שבודק אם יש עילות תביעה נגד נושאי משרה.