סגור

"עבאס טרפד הכללת מזרח ירושלים בתוכנית ה-30 מיליארד שקל לפיתוח המגזר הערבי"

ראש עיריית ירושלים משה ליאון חושף, שיו"ר רע"מ עבאס התנגד להכללת מזרח העיר בתוכנית החומש שהשיגה מפלגתו. הסיבות הן כנראה שמזרח העיר בעיניו הוא אזור כבוש והתושבים לא מצביעים לכנסת. התוצאה: הממשלה התחייבה להקצות עוד שני מיליארד לתוכנית נפרדת

תוכנית החומש למגזר הערבי במזרח העיר לא כוללת ברובה את מזרח ירושלים בגלל התנגדות יו"ר רע"מ מנסור עבאס. כך טוען ראש עיריית ירושלים משה ליאון המסביר זאת בכך ש"הוא לא רוצה להעביר תקציב למזרח ירושלים". התוצאה היא שהשר לענייני ירושלים זאב אלקין מתקווה חדשה השיג הסכמה על תוכנית נפרדת למזרח העיר בהיקף של לפחות 2 מיליארד שקל. בכך בעצם גדל היקף התוכנית לפיתוח כלכלי וחברתי של המגזר הערבי ל-32 מיליארד שקל.
בעקבות ההסכם הקואליציוני עם רע"מ הממשלה אישרה לפני שבוע את החלטה 550 שמייעדת 30 מיליארד שקל לפיתוח ככלכלי וחברתי של המגזר הערבי בחמש השנים הבאות. זו תוכנית המשך לתוכנית 922 שבמסגרתה יועדו 11 מיליארד שקל למגזר הערבי בשש השנים האחרונות. בישראל שני מיליון תושבים ערבים. ירושלים היא הריכוז הגדול ביותר שלהם – 330 אלף ערבים שהם שישית מכלל הערבים בישראל אלא שמתברר שרוב התוכנית כלל לא מתייחסת אליהם.

2 צפייה בגלריה
מנסור עבאס העברת תקציב המדינה כנסת
מנסור עבאס העברת תקציב המדינה כנסת
מנסור עבאס
(צילום: AFP)
ראש עיריית ירושלים משה ליאון אמר לפני מספר שבועות בוועידת MUNI EXPO של מרכז השלטון המקומי כי "הנציגים של הערבים בממשלה לא דואגים לתושבי מזרח ירושלים בכלל. כרגע מי שקובע מה יהיה עם ערביי ישראל זה למעשה מנסור עבאס. כשמדברים עכשיו על תמיכה בערביי ישראל, תושבי מזרח ירושלים לא בתוך חלוקת התקציב הזאת". ל"כלכליסט" הסביר ליאון, "אני ציפיתי שחלק מהתקציב יופנה למזרח העיר, אבל התברר לי שעבאס לא מוכן בשום אופן שהכסף ילך למזרח העיר".
שר הבינוי והשר לענייני ירושלים זאב אלקין מתקווה חדשה אמר שבעיה דומה היתה גם לפני שש שנים כשאושרה תוכנית 922. "כחלון ואיימן הביאו את ההחלטה ואיימן עודה וטיבי התנגדו נחרצות להוסיף את מזרח ירושלים. הם אמרו שהם לא מעניינים אותם. זה לא כסף בשבילם. עשיתי בלגאן ובסוף הפשרה היתה שעושים תוכנית נפרדת למזרח ירושלים בהיקף של 2.1 מיליארד ומכניסים את מזרח ירושלים לפרק החינוך".
לדבריו, כשהגיעה התוכנית החדשה "התעוררה איתה בעיה. בהתחלה דחפו את ירושלים לגמרי החוצה. לא רק עבאס התנגד. גם השרה לשוויון חברתי מרב כהן וגם אגף התקציבים. כולם. הם אמרו שהם עובדים עם רשויות ערביות. אף אחד לא היה מוכן לשמוע את הצעקות שלי שזו העיר הערבית הכי גדולה בישראל. עשיתי בלגאן גדול. הסיכום השיג שני דברים - אחד שתהיה עוד תוכנית חומש למזרח ירושלים שזה דבר שלא היה ברור מאליו בכלל ושהגודל שלה יהיה לפחות 2.1 מיליארד, כמו התוכנית הקודמת, וזה נאמר לפרוטוקול הממשלה. השני שמזרח העיר תשולב בפרק החינוך של התוכנית הקיימת (שגודלו כמעט 10 מיליארד. ש"א).

2 צפייה בגלריה
כנס Jerusalem tech משה ליאון
כנס Jerusalem tech משה ליאון
משה ליאון
(צילום: עמית שעל)
ליאון אמר ש"יש פיגור של עשרות שנים בסלילת כבישים ובניית כיתות וכבר סיימנו להוציא בתחומים האלה את הכסף בתוכנית היוצאת. הובטח לי שמיד בתחילת 2022 נדבר על החלטה חדשה למזרח העיר". עם זאת, התוכנית הקיימת מסתיימת רק בסוף 2023 והתוכנית החדשה לא תוכל להתחיל לפניה. כך שיישום ההתחייבות תלוי במידה רבה בכך שהממשלה הזו תשרוד.
השרה לשוויון חברתי מרב כהן מיש עתיד אמרה בתגובה ש"לא התנגדתי. אלקין רצה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם שיהיו תקציבים נפרידם למזרח העיר וגם לקחת תקציבים מהתוכנית הכללית. אמרתי שאם אתם רוצים להביא תקציבים ולהכניס אותם לתוכנית הכללית ולנהל ביחד זה רעיון מצוין. אבל אחרי שנה של עבודה לשנות את התוכניות של כולם ולקחת להם את הכסף כשלמזרח העיר יש תוכנית נפרדת זה לא הוגן". כהן הדגישה ש"מזרח העיר זה לא בקטנה. ב-922 הוציאו אותם החוצה ועשו להם תוכנית נפרדת. אם אתה מסיט לשם תקציבים – זה בסדר גודל ענק".
יו"ר מרצ ירושלים לורה ורטון אמרה ש"ישראל שולטת ואחראית למזרח העיר שבו שוררת הזנחה פושעת כבר עשרות שנים. אני מבינה כמובן את הרצון של רע"ם להפריד בין תקצוב לאזרחים הערבים ותושבים במזרח העיר, אבל העיקר למצוא מימון לאזורים האלה". בכיר אחר בעירייה אמר ש"זה הכל פוליטי. עבאס רוצה לתת לאנשים שמצביעים לו. אין לו קשר לתושבי מזרח ירושלים כי הם לא מצביעים בבחירות".
פניות חוזרות של "כלכליסט" ליו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס ולדובריו לא נענו. עם זאת עבאס צוטט מספר פעמים מתייחס למזרח העיר כאל אזור כבוש.