סגור
Dun's 100

האם מחירי הדירות בישראל יעלו לנצח?

זה כבר הפך לריטואל קבוע . כבר שנים רבות שמומחים מנבאים שמחירי הדירות יעלו והם אכן עולים. יש שנים בהן מחירי הדירות עולים בחדות ויש שנים שמדובר בעליה קלה אבל בסך הכל המגמה היא מגמה של עליה נמשכת ועיקבית לאורך שנים רבות.
האם זה יימשך? ואם כן עד מתי זה יימשך?
נתחיל מהסוף -העליות יימשכו בשנים הבאות ובצורה משמעותית!
איך אפשר להיות כל כך בטוחים שהם אכן יימשכו?
יש לכך לא מעט סיבות ואביא בקצרה את הסיבות העיקריות:

בצד ההיצע-

1. יש מחסור בדירות בישראל – כל כך פשוט. לממשלות ישראל אין באמת רצון/חשק/דרך/כח פוליטי וכו' להגדיל את היצע הדירות בישראל. לכן שר אוצר כזה או אחר מציעים פתרונות זמניים שלא יכולים להחזיק מעמד לטווח ארוך ומקסימום יכולים להביא זמנית להאטת עליית המחירים.
2. אין מספיק התחלות בניה כדי להגדיל את היצע הדירות – הסיבות לכך הן רבות -מחסור בקרקעות זמינות לבניה, הליך הוצאת היתר בניה הוא ארוך ומתיש, הבירוקרטיה בועדות הבניה המחוזית והמקומית ארוכה מאוד ( לפעמים כמה שנים),מתישה ולא צפויה ... , לא ניתן לתכנן לטווח ארוך כאשר לוחות הזמנים ארוכים כל כך ולא ידועים.

בצד הביקוש-

3. יש גידול דמוגרפי חיובי בישראל מידי שנה ( מעל 3 ילדים למשפחה בממוצע( ,תופעה ברוכה זו מגדילה את הביקוש לדירות מידי שנה.
4. גידול משמעותי בהיקף הגרושין בישראל – בני זוג בעלי דירה אחת צריכים שתי דירות לאחר הגרושין... כך שהביקוש גדל גם מהסיבה הזו.

1 צפייה בגלריה
אבי דויטש חדש דן אנד ברדסטריט
אבי דויטש חדש דן אנד ברדסטריט
אבי דויטש
(צילום: יח"צ)
הקורונה-
5. הידעתם שמאז פרוץ הקורונה עלו מחירי הדיור בצורה משמעותית ברוב מדינות המערב? ותתפלאו ,בישראל שיעור העליה הוא פחות מהממוצע בעולם! הקורונה גורמת לאנשים לרצות לגור בבית משלהם ולכן מגבירה את הביקוש לדירות בבעלות .
6. מגמה עולמית נוספת היא עלייה ניכרת במחיר חומרי הגלם לבניה- ברזל ,מלט וכו' ,קיימת בעיה עולמית בשינוע של סחורות ועלית מחירים עצומה במחיר התובלה הימית וגם ממחסור במוצרים שונים לבניה מאז פרוץ הקורונה וכל זה מביא להאטה בזמן הבניה, התמשכות זמן הבניה ומשפיע על עלית מחירי הדירות.
7. עלית המחירים ,המחסור במוצרים ואי הודאות מביאה לעלית אינפלציה בכל העולם ועלית מדד תשומות הבניה ולייקור מחירי הדירות.

הלוואות קלות להשגה

8. יש היום בעולם בכלל ובישראל בפרט המון כסף לבנקים למשכנתאות , לחברות אשראי חוץ בנקאיות, חברות ביטוח ועוד והם מעונינים להלוות אותו לרוכשי הדירות ,כך שיחסית קל היום להשיג כסף לרכישת דירה ובנוסף הריבית בישראל נמוכה מאוד וכדאי לקנות דירה עם משכנתא בשיעור מימון גבוה בריבית נמוכה לאורך עשרות שנים.

כללי-

9. יש הרבה כסף בישראל ואנשים קונים דירות – בשנתיים האחרונות יש בישראל אלפי ואולי עשרות אלפי מתעשרי הייטק/סייבר /גיימינג וכו' שהנפיקו את החברות שלהם בנסדאק והתעשרו בבת אחת . יש להם הרבה כסף והם קונים דירות כאשר אין להם בעיה לשלם על כל דירה שהם רוצים ולכן זה גם מעלה את מחירי הדירות.
10. ישראל הופכת להיות למרכז עולמי של פיתוח של מוצרים רבים – סייבר ,הייטק, חדשנות ועוד ולכן נפתחים כאן משרדים רבים של חברות גדולות בעולם ,דבר המגדיל את הביקוש לשכירת דירות או לרכישתן לטובת מנהלים ועובדים של חברות אלו המגיעים לישראל מחו"ל.

אז מה עושים?

ראשית צריך להבין שהמגמה הזו של עלית מחירי הדירות בישראל (ואולי גם במדינות אחרות בעולם) צפויה להימשך בשנים הבאות.
אל תחכו לעצירת מחירים או לישועה שתבוא מצד הממשלה או משהו אחר... זה לא יקרה.
כל מי שחיכה עד היום רק הפסיד והפסדו הלך וגדל לאורך השנים.
לכן אם יש לכם מספיק כסף לרכישת דירה ואתם יכולים לעמוד במחיר הדירה ובתשלומי המשכנתא כדאי למהר ולקנות. תחשבו על כל אותם "אנשים אחראיים" שאמרו לכם לחכות בעבר ולא לקנות דירה . מה היה קורה אם הייתם כבר קונים דירה....
נכון להיום,אין לי פיתרון לבעית היצע הדיור. הצעתי מספר הצעות רלוונטיות בעבר שלצערי לא בוצעו ,אבל אם נחזור לסעיף 1 לעייל ניתן להבין שגם אם אפשר לנסות דרכים אפקטיביות להגדלת היצע הדירות זה ככל הנראה לא יביא גורמים ממשלתיים רלוונטיים לביצוע צעדים אלו .
לכן , כדאי להתכונן לבאות בדרכים שאנו יכולים להתכונן אליהם ולקוות לרצון אמיתי מצד ממשלה כזו או אחרת להגדלת היצע הדירות בישראל.
רו"ח אבי דויטש, מנכ"ל קרן אקספו (קרן למתן אשראי ליזמים וקבוצות רכישה כנגד בטחונות נדל"ן בישראל)