סגור

נכנסתם לשחות או לדוג במאגר מים של מקורות? הרחפנים ילשינו

שני דייגים חובבים הפכו בשבוע שעבר לעצורים הראשונים של הרחפן האוטונומי שבוחנת מקורות; הוא מזהה פולשים באמצעות ניתוח תמונה דיגיטלי, וחוזר לבד לטעינה בקופסה שלו עד לסיור הבא

רחפן שהפעילה חברת מקורות הביא בשבוע שעבר למעצרם של שני ישראלים שפרצו למאגר מים בדרום הארץ, שלפו חכה וניסו לדוג את הדגים שחיים בו ומשמשים לשמירה על ניקיון המים.
לרוע מזלם של השניים, האירוע התרחש במאגר זוהר שבצפון הנגב, שם בוחנת כעת חברת המים "מקורות" את השימוש ברחפנים אוטונומיים כדי לזהות פולשים, ולדווח עליהם.
1 צפייה בגלריה
נסיון פריצה למאגר מים של מקורות
נסיון פריצה למאגר מים של מקורות
צילום של הרחפן. נסיון פריצה למאגר מים של מקורות
(חברת המים הלאומית מקורות)
הרחפן שבו החלה מקורות להשתמש הוא מתוצרת חברת "ננדו", מסוגל לטוס כשעה, בעודו מצלם את האזור במצלמות יום ולילה, ולאחריה הוא חוזר אוטומטית לקופסה שלו לטעינה של כחצי שעה, לפני שימריא שוב. עשרה ימים מספיקים לו כדי ללמוד את האזור, ולאחריהם הוא מזהה אוטומטית פולשים באמצעות ניתוח תמונה דיגיטלי ומתריע למוקד האבטחה, שיכול להזעיק משטרה, או כוח מג"ב.
"בכל שנה יש מאות מקרים של פריצות למאגרי מים מגודרים, או כניסות אסורות למאגרים שאינם מגודרים", הסביר עלי פלג, קב"ט מקורות. חלק מהמקרים שבהם נכנסים הפורצים לשחייה במאגרים מסתיימים בטביעה ובמוות. במקרים רבים מדובר בבני נוער בחופשה, שמחפשים אתגרים ובילויים לא שגרתיים – אך אסורים ומסוכנים.
"רחפן אוטונומי הוא רעיון שמסתובב אצלנו כבר שנים בגלל הבעיה הזו, ובגלל העלות הגבוהה של הצבת שומרים בכל מאגר", סיפר פלג. "הרחפן מסוגל לזהות לבדו פולשים ולהתריע, המוקד יכול לקבל עליו שליטה מרחוק בעת הצורך, ויש לו מערכת כריזה שדרכה אפשר לפנות לפולשים".
באירוע בשבוע שעבר, לאחר זיהוי הדיג האסור, הוזעקו למקום שוטרים, שעצרו את שני הדייגים אשר כעת עלולים למצוא את עצמם בפני כתב אישום על פריצה. מקורות תסיים בקרוב את הפיילוט ואז תחליט אם תתחיל להציב בקביעות רחפנים שומרים במאגרי המים שלה, ולאורך המוביל הארצי.