סגור

בלעדי
מצא את מותו כשליח, יפוצה לפי שכר של עובד באינטל

בית המשפט קבע כי שכרו העתידי של צעיר שנהרג בהיותו שליח בעת לימודי הנדסאות מכונות, יחושב לפי המשכורת של חבריו לספסל הלימודים שהתקבלו לעבודה בענקית השבבים. המשמעות: הורי המנוח יקבלו 1.8 מיליון שקל

כיצד יש לחשב שכר עתידי של שליח שנהרג בתאונת דרכים בעת שהיה סטודנט – האם לפי שכר המינימום ששולם לו בעת מותו או לפי שכר גבוה שיש סיכוי שהיה מרוויח לו היה מתקבל לעבודה בחברת הייטק?


פסק דין יוצא דופן שניתן החודש בבית משפט השלום בהרצליה קבע, כי שכרו של שליח שנהרג בתאונת דרכים במהלך לימודיו, יחושב על פי המשכורות שמרוויחים חבריו שלמדו איתו וחלקם עובדים כיום בחברת אינטל. המשמעות הינה כי הוריו של המנוח יקבלו בעבור הפסד שכרו לעתיד סך של כ-1.8 מיליון שקל.
המנוח נהרג בתאונת דרכים ב-2017, בגיל 29, כשרכב על אופנוע. שנתיים קודם לכן הוא החל ללמוד לימודי הנדסאות מכונות במגמת אלקטרו אופטיקה, ובערבים עבד כשליח.

2 צפייה בגלריה
משרדי אינטל 1
משרדי אינטל 1
משרדי אינטל
(צילום: אינטל)

עו"ד עמית פוגל, שייצג את הוריו של המנוח בתביעה נגד חברת הביטוח, הזמין לעדות שניים מחבריו לספסל הלימודים, שבינתיים סיימו את לימודיהם והתקבלו לעבודה בחברת אינטל. החברים העידו, כי שכרם באינטל, שנתיים לאחר סיום הלימודים, היה בין 16 ל-20 אלף שקל נטו לחודש. על בסיס עדות זו, טען עו"ד פוגל כי יש לחשב את שכרו של המנוח עבור השנים האבודות לפי השכר הנוכחי של חבריו ולא לפי שכרו כשליח בעת מותו. לדבריו, סטודנטים רבים, בהם חבריו של המנוח, היו בראיונות עבודה כבר לקראת סיום הלימודים, וחלקם אף חתמו בחברות הייטק עוד בטרם סיימו את לימודיהם.

2 צפייה בגלריה
עו"ד עמית פוגל
עו"ד עמית פוגל
עו"ד עמית פוגל
(צילום: קורן קריספיל)
מנגד, טענה חברת הביטוח, כי הגם שהמנוח מצא את מותו חמישה חודשים לפני סיום לימודיו, אין כל ראייה שהיה מתקבל לעבודה בהייטק וכי לא ניתן לחזות את עתידו המקצועי על סמך לימודיו, מה גם שאין שום עדות לכך שזומן לראיון עבודה או הגיש קורות חיים שהתקבלו לחברה מסוימת.
בית המשפט החליט לקבל את עדויותיהם של חבריו ללימודים וקבע, כי יש לחשב את בסיס השכר של המנוח לפי 150% מהשכר הממוצע במשק ב-7 השנים הראשונות שלאחר תום הלימודים, ולאחר מכן בשיעור השווה לכפל השכר הממוצע במשק.
"על פי הראיות שהובאו בפניי, מסתבר כי מקצוע הנדסאי מכונות בתחום אלקטרו אופטיקה הוא מקצוע נדרש, עד כדי כך שהמעביד מחתים את הסטודנט על חוזה עבודה בטרם סיים את לימודיו ובטרם השלים את עבודת הגמר", כתבה השופטת אירית מני גור.
בסופו של דבר, בית המשפט קבע כי הפסד שכרו של המנוח עבור השנים האבודות עד גיל 67 יהיה כ-1.8 מיליון שקל לפי הממוצע של 15,000–20,000 שקל לחודש. כמו כן, פסקה השופטת בגין אובדן שירותי בן, הוצאות קבורה וכאב וסבל פיצוי נוסף בסך כולל של כ-50 אלף שקל .