סגור

"ריבית דו-ספרתית שמתחילה בספרה שתיים היא כמו לשים מכשול בפני עיוור"

המפקח על הבנקים יאיר אבידן התייחס לתפקיד החדש של שר האוצר משה כחלון בחברת אשראי הגובה ריבית של 26%: "אני לא נותן ציונים, בטח לא לשר האוצר לשעבר". לדבריו, "למרות השיפור במצב המשק, מוקדם מדי להכריז שהמשבר מאחורינו"


המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, אמר היום (ד') כי על אף השיפור במצב המשק, הוא חושב שמוקדם מדי להכריז שהמשבר מאחורינו. אבידן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים לרגל פרסום הדו"ח השנתי של הפיקוח על הבנקים.
בהתייחסו לדוחות הבנקים לרבעון הראשון, שהיו דוחות חזקים, ציין אבידן כי "נכון לנקודה הזו המשבר הריאלי לא השתרשר למשבר הפיננסי, אבל מאד צריך להיזהר פני עתיד, ולא להגיד שהמשבר מאחורנו. צריך להיות עם האצבע על הדופק, ולבדוק שלא מתפתחים סיכונים של פוסט קורונה כמו האינפלציה, או כמו רמת המחירים של הנכסים לאור הריבית הנמוכה. ככל שנראה שההתפתחויות חיוביות, נאפשר חזרה לחלוקת דיבידנד. בתחילה בשמרנות, ובטווח הארוך יותר ברמות שראינו בעבר".
1 צפייה בגלריה
יאיר אבידן המפקח על הבנקים חדש
יאיר אבידן המפקח על הבנקים חדש
יאיר אבידן, המפקח על הבנקים
(צילום: יריב כץ)
אבידן התייחס גם למצב שוק המשכנתאות - על אף שהשוק נמצא בשיא, והיקף המשכנתאות במינוף גבוה גדל, אבידן לא מוטרד: "אנחנו נותנים תשומת לב רבה לתחום המשכנתאות, אבל כרגע זו לא נורה אדומה שמטרידה אותנו. המינוף של הציבור בישראל כמו גם פרמטרים נוספים הם עדיין שמרנים לעומת המקובל בעולם. הפעילות המוגברת במשכנתאות, שהייתה גם בשנת הקורונה נובעת מהיעדר היצע, מהאתוס הישראלי על כך ש'צריך לקנות דירה', ומהיעדר שוק שכירויות מפותח דיו".
אבידן דיבר גם על רפורמת הפריים שהוביל, שאפשרה לנוטלי משכנתאות לקחת עד שני שלישים מהמשכנתא במסלול פריים, שהוא המסלול הזול ביותר. כאשר נכנסה הרפורמה לתוקף, כעסו בבנק ישראל על הבנקים שייקרו את מסלול הפריים כדי שסך הרווחיות של נותן המשכנתא לא תיפגע. היום אמר אבידן: "חשבנו שהירידה במחיר תהיה מהירה יותר, זה לוקח יותר זמן. אנחנו רואים התחלה של ירידה במחיר, לא בהיקף ובשיעור שציפינו, אבל אנחנו נחושים שזה עוד יקרה, ובכוונתנו לקדם עוד צעדים בתחום הנגשת ופישוט המשכנתא, שיאפשרו השוואה נוחה יותר בין ההצעות, ויביאו לכך שהיקף ההוזלה מהגדלת רכיב הפריים יגולגל בהיקפים שכיוונו אליהם"
"אני לא נותן ציונים לשר אוצר לשעבר"
"אני לא נותן ציונים, בטח לא לשר האוצר לשעבר. כל אדם יעשה מה שהוא מבין", כך השיב אבידן כנשאל מה דעתו על השכר של משה כחלון, לשעבר שר האוצר, שצפוי להתמנות ליו"ר חברת האשראי החוץ בנקאי יונט קרדיט ולקבל שכר בעלות של 8.3 מיליון שקל (מרביתה באופציות), רמה הגבוהה משמעותית ממגבלת חוק שכר הבכירים במערכת הפיננסית - חוק שכחלון היה בין יוזמיה. אמנם חברות האשראי החוץ בנקאיות אינן כפופות לחוק שכר הבכירים, אולם השכר שאמור כחלון לקבל עורר ביקורת, על כך שאינו עומד ברוח החוק.
אבידן גם נשאל על עמדתו הערכית על כך שיונט קרדיט גובה בממוצע ריבית של 26%, והאם בעיניו נכון שחברות האשראי החוץ בנקאי יעברו לפיקוח בנק ישראל ואמר: "ערכים זה עניין סובייקטיבי, אבל בעיניים שלי לגבות מלקוח ריבית דו-ספרתית שמתחילה בספרה 2 זה כמו לשים מכשול בפני עיוור. כאשר גובים ריבית גבוהה מרף מסוים, רק מגדילים את ההסתברות לכשל אצל הלווה, ומקטינים את היכולת שלו להחזיר לך את מלוא החוב והריבית", אמר אבידן. יחד עם זאת, הוא ציין כי כל עוד השחקנים החוץ בנקאיים הם בהיקף קטן, הוא לא רוצה סיבה שהפיקוח על הבנקים יטפל בהם.