סגור

פרסום ראשון
פרשת המימד החמישי: שניים מהמייסדים נחקרו בחשד לקבלת דבר במרמה

דורון כהן, ששימש כמנכ"ל חברת הסייבר שבראשה עמד שר הביטחון בני גנץ, ועו"ד יואל נאמן, נחקרו באזהרה ברשות התחרות לפני כמה חודשים בחשד שחברת הסייבר שקרסה הציגה למשטרה מצגי שווא במסגרת מו"מ להטמעת מערכת בינה מלאכותית שפיתחה. כהן ונאמן הם בעלי מניות כיום בחברת אבטחת הסייבר דיפ אינסטינקט שגנץ מחזיק בה מניות בשווי של כ-6 מיליון שקל; שר הביטחון עצמו אינו חשוד בפרשה; עו"ד מיכל רוזן עוזר, באת כוחו של כהן: "הוא נחקר וענה לכל השאלות"

שניים ממייסדי חברת הסייבר המימד החמישי שקרסה - דורון כהן, ששימש בין היתר כמנכ"ל חברת הסייבר שקרסה, ויואל נאמן, אחיינו של שר המשפטים המנוח יעקב נאמן - נחקרו באזהרה ברשות התחרות בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בסוף חודש פברואר. כך נודע לכלכליסט.

בראש המימד החמישי, שהחקירה נגד אנשיה נפתחה בעקבות דו"ח מבקר המדינה לפיו הם הציגו מצגי שווא למשטרה שבגינם היא נהנתה מהתקשרות בפטור ממכרז, עמד בתקופה הרלוונטית לחשדות שר הביטחון כיום, בני גנץ. גנץ אינו חשוד בפרשה.
לפי רשם החברות, כהן, בכיר לשעבר במוסד, ונאמן, עורך דין במקצועו, הם כיום בעלי מניות (11.2% לכהן, ו-8.6% לנאמן) בדיפ אינסטינקט, חברת אבטחת הסייבר באמצעות בינה מלאכותית, שאותה ייסדו, כמו גם את המימד החמישי, עם מנכ"לה כיום – גיא כספי.
כפי שעלה מהסדר ניגוד העניינים המעודכן של גנץ שנחשף בכלכליסט, הוא מחזיק כיום במניות בשיעור של פחות 1% מדיפ אינסטינקט בשווי המוערך כיום בכ-6 מיליון שקלים. המניות מוחזקות בנאמנות עיוורת, מאז מונה גנץ לשר.


2 צפייה בגלריה
בני גנץ יו"ר כחול לבן ליל הבחירות מרץ 2020
בני גנץ יו"ר כחול לבן ליל הבחירות מרץ 2020
בני גנץ
(צילום: רויטרס)


החשד: מצגי שווא למשטרה
דו"ח מבקר המדינה שפורסם במרץ 2019, קבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה התקשרות עם "המימד החמישי". החברה שנוסדה ב-2014 פיתחה מערכת בינה מלאכותית לתחום המודיעין עבור משטרות וגופי אכיפה. בראשה עמד כאמור גנץ, והיא חתמה על התקשרות, בפטור ממכרז, עם המשטרה להטמעת המערכת כאשר העלות הוערכה ב-50 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
גיא כספי מנכ"ל דיפ אינסטינקט
גיא כספי מנכ"ל דיפ אינסטינקט
גיא כספי, מנכ"ל דיפ אינסטינקט
(צילום: אוראל כהן)
בדו"ח המבקר נכתב שהחברה, שלה לא היה כל ניסיון קודם לזכייה במכרז, הציגה מידע כוזב לנציגי המשטרה על יכולותיה. בעקבות הדו"ח החליט מ"מ פרקליט המדינה לשעבר, דן אלדד, לפתוח בחקירה פלילית נגד אנשי החברה. המימד החמישי קרסה באפריל 2019 ומונה לה כונס נכסים.
כהן ונאמן, כך נודע, נחקרו במשרדי רשות התחרות שהופקדה על ניהול החקירה, בסוף חודש פברואר. במקביל נערכו חיפושים בביתו של כהן בפרדס חנה-כרכור, ובביתי של נאמן ברעננה. החוקרים החרימו מחשבים, טלפונים ניידים ומסמכים שונים.
ימים ספורים בטרם נחקר באזהרה, התראיין כהן לאתר ynet, וטען כי גנץ הקפיד לא להיות מעורב בתהליך העסקי בין חברת "המימד החמישי" לבין המשטרה. בנוסף הוא טען בראיון כי התקיימו שתי פגישות עם מפכ"ל המשטרה באותו זמן רוני אלשיך, וגנץ השתתף רק בראשונה. "הסגירה העסקית נעשתה על ידי הנהלת החברה והדירקטוריון לא היה מעורב בה", טען כהן.
עו״ד מיכל רוזן עוזר, באת כוחו של כהן, מסרה: "דורון כהן אכן נחקר, שיתף פעולה באופן מלא וענה לכל השאלות דבר דבור על אופניו. אין לנו ספק כי החקירה תסתיים בלא כלום ויקבע באופן נחרץ שלא נפל פגם במעשיו".
עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את נאמן, מסרה: "נאמן מסר את התייחסותו לנושא בחקירה, ואנו משוכנעים שיתברר שאין בסיס לטענה כלפיו".