סגור
טנק צה"ל חיילים צבא מלחמת עזה 8.11.2023
טנק של צה"ל (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

מתחילת המלחמה - 10,000 שיגורים מעזה; כמה יירוטים באזור אילת

לפי דובר צה"ל, בארבע השעות הראשונות של המלחמה היו 3,000 שיגורים מעזה לעבר ישראל; גלנט: "המחבלים בשיפא שומעים היטב את הטנקים והדחפורים - ורועדים מפחד"; ארה"ב החזירה לישראל עשרות אלפי פגזים שהעבירה לאוקראינה; השליח האמריקאי למזה"ת: "העתיד של הפלסטינים בעזה, אך חמאס לא יישאר בשלטון"

היום ה-34 למלחמה: צה"ל ממשיך להתקדם ברצועה, בעוד הגזרה הצפונית ממשיכה להתחמם. כלכליסט מעדכן
23:45 - בתגובה לשיגורים לעבר ישראל: צה"ל תקף תשתיות חיזבאללה בלבנון
מטוסי קרב תקפו תשתיות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון, בתגובה לשיגורים לעבר ישראל ביממה האחרונה. בנוסף, כוחות צה"ל תקפו בירי ארטילרי ובאמצעי הלחימה "עוקץ פלדה". כך מסר דובר צה"ל.

22:26 - צהל אישר: "מטרה חשודה יורטה בדרום באמצעות מערכת פטריוט"
דובר צה"ל עדכן כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו מטרה חשודה במרחב הערבה בדרום הארץ באמצעות מערכת פטריוט. "המטרה לא חצתה לשטח ישראל", נמסר.
22:05 - מטרה יורטה ליד אילת לפני שחדרה לישראל - ככל הנראה כטב"מ
מטרה חשודה יורטה סמוך לאילת לפני שחדרה לישראל. ככל הנראה מדובר בכלי טיס בלתי מאויש.
בתוך כך, דובר הצבא החות'י בתימן לקח אחריות על הירי לעבר ישראל, ומסר כי "כוחותינו ירו מספר טילים בליסטיים לעבר יעדים שונים ורגישים בדרום ישראל, בהם מטרות באילת".
ראש העיר אילת אלי לנקרי קיים הערכת מצב עם גורמי הביטחון בעקבות פגיעת הכטב"מ בבית ספר בעיר, והחליט לא לקיים מחר לימודים בכל מוסדות החינוך באילת, כולל בגני ילדים והחינוך המיוחד.
20:23 - גלנט: "המחבלים בשיפא שומעים היטב את הטנקים והדחפורים - ורועדים מפחד"
שר הביטחון יואב גלנט נשא הצהרה לתקשורת בבסיס הקריה בתל אביב, ואמר כי "מאז החלה הפעולה הקרקעית החמאס מוכה מכות קשות. הלוחמים שלנו הולכים ומתקדמים, מבצעים משימות בהצלחה רבה - ונמצאים בלב העיר עזה. המחבלים במרתפים מתחת לבית החולים שיפא שבעזה שומעים היטב את רעש הטנקים והדחפורים - ורועדים מפחד". הוא הוסיף: "לא נעצור את הלחימה עד שנשיב את החטופים. בשעה זו נמצאים ברצועת עזה עשרות ילדים, חלקם ראו את הוריהם מתים מולם - לא נעצור עד שנשיב את הילדים שלנו הביתה". (סיון חילאי)
19:55 - ארה"ב החזירה לישראל עשרות אלפי פגזים שהעבירה לאוקראינה
ארצות הברית החזירה את עשרות אלפי פגזי הארטילריה שהוציאה מישראל לטובת המלחמה באוקראינה. ל-ynet נודע כי אונייה אמריקנית השלימה היום את פריקת עשרות אלפי פגזי 155 מ"מ, והם מיועדים ללחימה בעזה וגם בלבנון שם משתמש חיל התותחנים בירי לעבר מקורות שיגור, בעיקר לאחר תקיפות טילי הנ"ט. עם קבלת הפגזים, משרד הביטחון וצה"ל השלימו את פריקת אוניית המטען שנשאה כ-2,500 טונות של ציוד צבאי עבור צה"ל, בכ-170 מכולות. הציוד הועמס על מאות משאיות והועבר ליחידות הלוחמות. (יוסי יהושוע)
19:49 - דובר צה"ל: חץ יירט טיל ששוגר לכיוון אילת
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס לאזעקות שהופעלו באילת, ואמר כי "טיל חץ יירט טיל קרקע-קרקע ששוגר לעברנו. שכבות ההגנה שלנו טובות, נתחקר מה קרה ונפיק את הלקחים בהתאם". (ynet)
19:29 - אזעקה באילת והערבה הדרומית
התרעה מפני ירי רקטות וטילים נשמעה באילת, אילות ואזור תעשייה שחורת. דובר צה"ל מסר כי "הפרטים בבדיקה". (יואב זיתון)
19:28 - השליח האמריקאי למזה"ת: "העתיד של הפלסטינים בעזה, אך חמאס לא יישאר בשלטון"
השליח המיוחד של הבית הלבן לנושאים הומניטריים במזרח התיכון, דיוויד סטרפילד, אמר כי "אנחנו מאוד ברורים לגבי שני דברים שלא יכולים לקרות: כיבוש עזה או הישארות חמאס בשלטון. אך העתיד של הפלסטינים הוא בעזה ואנחנו לא רוצים לראות אותם נעקרים לשום מקום אחר. יהיה להם את היכולת לחזור לצפון הרצועה כשזה יהיה בטוח. פתרון שתי המדינות זאת הדרך היחידה, אבל איך מגיעים לשם מאוד תלוי בתוצאות של המלחמה". (דניאל אדלסון, ניו יורק)
19:24 - אונר"א ביקשה כחצי מיליארד דולר לטובת "צרכים הומניטריים בעזה ושירותי בריאות ביו"ש"
סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, אונר"א, ביקשה 481 מיליון דולר בשל "הרס חסר תקדים" ברצועת עזה וצרכים הולכים וגדלים ביהודה ושומרון. "הצרכים ההומניטריים בעזה עצומים, והם גדלים בכל שעה", נמסר מאונר"א, שציינה כי הכסף ישמש את הסוכנות למתן סיוע בסיסי במזון, מחסה, מים ותברואה בעזה, ולשירותי בריאות בסיסיים ליהודה ושומרון.
בתוך כך, השליח המיוחד של הבית הלבן למאמץ ההומניטרי במזרח התיכון, דיוויד סטרפילד, אמר בתדרוך לעיתונאים: "העתיד של הפלסטינים הוא בעזה ולא בשום מקום אחר. אנחנו לא רוצים לראות פלסטינים נעקרים לשום מקום אחר. תהיה להם את היכולת לחזור לצפון הרצועה כשזה יהיה בטוח".
הוא הוסיף: "אנחנו רואים עתיד בעזה שנקבע על ידי פלסטינים, עם איחוד של הגדה המערבית ועזה, בלי הפרדה בין השניים. פתרון שתי המדינות זאת הדרך היחידה, אבל איך מגיעים לשם מאוד תלוי בתוצאות של המלחמה. היינו מאוד ברורים לגבי שני דברים שלא יכולים לקרות - כיבוש עזה או הישארות חמאס בשלטון".

7 צפייה בגלריה
מחנה אוהלים בחאן יונס
מחנה אוהלים בחאן יונס
מחנה אוהלים בחאן יונס
(צילום: EPA/HAITHAM IMAD)

18:49 - כאלף מוחים מול משרדי הצלב האדום בת"א: "דורשים מהם לבקר את החטופים בעזה"
כאלף רופאים ואנשי ארגוני הצלה מוחים מול משרדי הצלב האדום בתל אביב, ודורשים מהארגון לבקר ולבדוק את החטופים ברצועת עזה. במסגרת הדרישה, נשלח אמש מכתב לראש משלחת הצלב האדום בישראל, אלכסנדרה מנגון, ובו נכתב כי "כלקח מאירועי העבר, אנחנו לא יכולים להישאר אדישים ולא נעמוד בחיבוק ידיים. אנחנו דורשים מכם לנקוט בפעולה מיידית במסגרתה יבקרו נציגי הארגון את החטופים מישראל". (אדיר ינקו)
18:41 - צה"ל מבהיר: אין הפסקת אש בעזה, יש הפוגות הומניטריות מקומיות
בצה"ל הבהירו כי אין הפסקת אש בלחימה, אך יש אזורים בהם מתקיימות הפוגות טקטיות מקומיות של כמה שעות במהלכן צה"ל מאפשר לאזרחים לנוע דרומה. כוחות צה"ל פועלים בלב העיר עזה, ומפעילים לחץ רב על ארגון הטרור חמאס. יותר מאלף כלים משוריינים שונים פועלים על אדמת הרצועה, ובצבא מקפידים להילחם בסבבים על מנת להקטין את שחיקת הכוחות והסיכון ללוחמים. בימים האחרונים נתפסו ברצועה כ-4,000 אמצעי לחימה, בהם טילי נ"ט, רחפנים, מל"טים וכלים צוללים. 670 משאיות עם אוכל ותרופות נכנסו עד כה לדרום הרצועה. (יואב זיתון)
18:27 - הטרור הפסיכולוגי של הג'יהאד האיסלאמי: אות חיים משני חטופים נוספים
הדובר הצבאי של הג'יהאד האיסלאמי פרסם סרטון שבו נראים החטופים הישראלים חנה קציר בת ה-76 ויגיל יעקב בן ה-12, שניהם מקיבוץ ניר עוז. לטענת ארגון הטרור, הוא "מוכן לשחרר אותם מסיבות הומניטריות". עם זאת, לא צוין מה הם התנאים שבהם ישוחררו ומתי. (עינב חלבי)
18:18 - ראש העיר ניו יורק: "יש להשמיד את חמאס ולהחזיר את החטופים"
ראש העיר ניו יורק אריק אדמס התייחס למכתב של 300 עובדי העירייה שקראו לו לגנות את ישראל על "רצח עם" שהיא מבצעת בעזה, ואמר ל-ynet כי "מתקפות החמאס היו ברבריות ובלתי אנושיות. יש להשמיד את חמאס, לשחרר את החטופים, ולמצוא פתרון בדרכי שלום שיגן על חייהם של כל האזרחים החפים מפשע, משני הצדדים של הסכסוך הזה. מי שמסרב לקרוא לכולם מתעלם מהאמת של מה שקרה. לשנאה אין מקום בעיר שלנו או בכלל בעולם". (דניאל אדלסון, ניו יורק)
18:03 - כ-10 אלף רקטות שוגרו מפרוץ המלחמה: המתקפה ב-7 באוקטובר - הגדולה מקום המדינה
מפרוץ המלחמה שוגרו לעבר שטח ישראל כ-9,500 רקטות וטילים, ביניהם גם עשרות כלי טיס - מרצועת עזה, לבנון, סוריה ותימן. לוחמי ההגנה האווירית של צה"ל ביצעו אלפי יירוטים מוצלחים בכל שכבות ההגנה, מהר דב בצפון ועד לים סוף בדרום - ובמקביל נערכים בצבא לתרחישי קיצון הכוללים פתיחת זירות לחימה נוספות. במערכה הזו, לראשונה, כלל מערכות ההגנה אווירית של צה"ל פועלות במקביל - כיפת ברזל, קלע דוד, יהלום וחץ. מנתונים שפרסם דובר צה"ל, עולה כי בארבע השעות הראשונות של המלחמה בוצעו כ-3,000 שיגורים לעבר שטח המדינה. לצורך ההשוואה, ב-34 ימי מלחמת לבנון השנייה שוגרו 4,400 רקטות, ובכל 51 ימי מבצע "צוק איתן" שוגרו כ-4,500 רקטות. (יואב זיתון)

7 צפייה בגלריה
שיגורים מתחילת המלחמה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
שיגורים מתחילת המלחמה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
שיגורים מתחילת המלחמה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
( מקור: דובר צה"ל)

17:39 - הבית הלבן: ישראל מסכימה להפוגה הומניטרית של 4 שעות בכל יום בצפון הרצועה - החל מהיום
הבית הלבן הודיע כי ישראל הסכימה לאפשר מדי יום הפוגות של ארבע שעות בלחימה בצפון רצועת עזה, וכי ההכרזה עליהן תיעשה שלוש שעות לפני שייכנסו לתוקף. "נאמר לנו שלא יהיו מבצעים באזורים האלה בזמן ההפוגות וזה יתחיל החל מהיום", אמר דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון קירבי בתדרוך לכתבים.
הוא הדגיש כי ארה"ב נמצאת במגעים מול ישראל בנוגע להגדלת הסיוע ההומניטרי לעזה ושחרור החטופים. "היום הישראלים הכריזו על צעדים חשובים בכיוון זה: יהיו שני מסדרונות הומניטריים שיאפשרו לאנשים לצאת מצפון עזה. המסדרון הראשון ייפתח במשך 4-5 שעות – ואפשר כבר לאלפים להגיע לאזורים בטוחים. המסדרון השני – לאורך הכביש בחוף הרצועה, יאפשר לעוד אלפים להגיע לדרום".
17:34 - הערכה: הפיצוץ באילת - מפגיעת כטב"מ ששוגר מתימן
גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי הפיצוץ בבית הספר באילת נגרם כתוצאה מכטב"מ ששוגר על ידי החות'ים בתימן. פרשננו רון בן ישי ציין כי מדובר בכטב"מ תימני מתוצרת החות'ים על פי דגם איראני מוכר סמאד-3, וכי הנזק שנגרם הוא מראש קרב של כ-10 עד 20 ק"ג. בהמשך ייבדק מה היה המסלול שהכטב"מ עשה שאפשר לו להגיע לישראל והאם המסלול הזה עבר דרך ירדן או מצרים.
16:45 - צה"ל פשט על "הרובע הביטחוני" של חמאס בלב עזה
כוחות חי"ר, שריון והנדסה של אוגדה 162, בסיוע חיל האוויר וכוחות מיוחדים פשטו על "הרובע הביטחוני" של חמאס בלב העיר עזה – סמוך לבית החולים שיפא. עד כה חוסלו ברובע יותר מ-50 מחבלים במהלך קרבות עזים. הלחימה שם, יודגש, טרם הסתיימה. צפו בתיעוד שפרסם דובר צה"ל מהמתחם הזה, ובו מוצג בין היתר מתקן לייצור אמצעי לחימה סמוך לכיתת לימוד.
מרחב הרובע הביטחוני, כך מסר דובר צה"ל, מהווה את "ליבת הפעילות המודיעינית והמבצעית של ארגון הטרור חמאס ושימש בין היתר לתכנון והכנת כוחותיו לקראת המתקפה הרצחנית שביצע ב-7 באוקטובר". בימים האחרונים כוחות חי"ר, שריון והנדסה של חטיבת גבעתי פעלו לטיהור המרחב ונטרול תשתיות הטרור הרבות בשטח, ביניהן תשתית תת-קרקעית רחבה, במקביל ללחימה רציפה וחיסול עשרות מחבלים. כמו כן נמצאו מסמכים מודיעיניים והושמדו מספר פירי מנהרות משמעותיים, מפעלים לייצור אמצעי לחימה ועמדות לשיגור נ"ט.
16:20 - צה"ל: כטב"מ פגע בבית הספר באילת, האירוע נבדק
צה"ל הודיע כי הפיצוץ באילת התרחש בעקבות כלי טיס בלתי מאויש שפגע בבית הספר בעיר. "זהות הכלי ופרטי האירוע בבדיקה", נמסר.
אילת, נזכיר, הייתה היעד של מתקפות מצד החות'ים בתימן בשבועות האחרונים, שיורטו בהצלחה על ידי ישראל וארה"ב, ולא ברור אם זהו אכן המקרה הנוכחי. באירוע נגרם נזק, ושבעה בני אדם לקו בחרדה.
15:37 - אזעקות בגליל המערבי
אזעקות נשמעו זה עתה בשתולה ובאבן מנחם שבגליל המערבי.
15:19 - פיצוץ בחצר בית ספר באילת, 7 לקו בחרדה. המשטרה: נבדק חשד לאירוע ביטחוני
פיצוץ אירע בחצר בית ספר באילת. צוות מד"א מעניק טיפול רפואי לשבעה נפגעי חרדה במקום, אין נפגעים בגוף. במשטרה בודקים חשש לאירוע ביטחוני.
7 צפייה בגלריה
פיצוץ בחצר בית ספר ב אילת מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
פיצוץ בחצר בית ספר ב אילת מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
זירת הפיצוץ באילת
(צילום: מאיר אוחיון)
15:11 - דנים בעסקה לשחרור חטופים: ראש המוסד וראש ה-CIA בפגישה משולשת בקטאר
סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על פגישה משולשת בדוחה, בירת קטאר, בין ראש המוסד דדי ברנע לראש ה-CIA וויליאם ברנס וראש הממשלה הקטארי מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסים אאל ת'אני.
גורם שמעורה בפרטים אמר לרויטרס כי הפסגה בין הבכירים מעידה על ניסיון להאיץ את המגעים לעסקה לשחרור חטופים, שאמורה לכלול גם הפוגה בקרבות.
הגורם הוסיף כי הפגישה בקטאר נערכה על מנת להגיע להסכמה על פרטי העסקה ועל התזמון שבו הם ייצאו לפועל. בפגישה דנו הצדדים גם באפשרות של הכנסת דלק לצרכים הומניטריים לרצועת עזה.
14:50 - צה"ל תקף חוליות נ"ט בשטח לבנון, ירי בוצע לעבר טכב"ם ישראלי
דובר צה"ל הודיע כי בשעות האחרונות כוחות הצבא זיהו ותקפו שתי חוליות נ"ט בשטח לבנון, במרחב בירנית ובמרחב יפתח.
בנוסף, נמסר עוד, מחבלים ירו לפני זמן קצר לעבר כלי טיס בלתי מאויש של צה"ל במרחב הר דב. צה"ל תקף בתגובה את מקור הירי באמצעות כלי טיס וירי ארטילרי. כמו כן, מחבלים ירו טילי נ"ט לעבר מצפה עדי. צה"ל השיב גם במקרה הזה באש ארטילרית לעבר מקור הירי.
דובר צה"ל ציין בהודעתו כי אמש תקפו הכוחות חוליית מחבלים נוספת, סמוך לגבול במרחב ראש הנקרה.
14:36 - משרד התחבורה: לפי משרד הביטחון אין יותר צורך להפעיל רכבות בשבת
במשרד התחבורה אומרים כי משרד הביטחון פנה אליהם והודיע כי אין יותר צורך בהפעלת רכבות בשבת. מערך המילואים, כך נמסר, יוכל לפעול בהיסעים. טרם ברור אם מדובר בהחלטה סופית.
14:28 - גלנט על ירי הרקטות: "הפעולה בעזה מדכאת חלק ניכר מהאיום על העורף"
שר הביטחון יואב גלנט התייחס לירי הרקטות שנמשך מרצועת עזה גם אחרי יותר מחודש של מלחמה, ואמר כי הפעולה הקרקעית בתוך הרצועה "מדכאת חלק ניכר מהאיום על העורף". גלנט, שאמר את הדברים במפגש עם מנכ"לי משרדי ממשלה שעסק במצב בעורף, הוסיף: "הירי של החמאס בימים אלה נועד בעיקר כדי להפריע לשגרת החיים באופן תודעתי. אנו צריכים לדאוג שלאזרחים יוקנה ביטחון ויכולת לנהל שגרה רצופה".
הדיון נערך ב"וועדה העליונה למשק לשעת חירום", בהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר ומנכ"לי משרדי הממשלה, יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג', ראש רשות החירום הלאומית יורם לרדו, מפקד פיקוד העורף אלוף רפי מילוא וגורמים נוספים ברשויות ובשירות המדינה.
"אנחנו נמצאים במלחמה ממושכת, נושא המשק האזרחי הוא גורם מרכזי בניהול המלחמה. אנו צריכים לפתור דברים באופן מהיר, גם אם לא באופן מושלם. אנו צריכים לשנות את אופן החשיבה, אנשים יקחו אחריות גם על תחומים שלא הורגלו להם בזמן שגרה. נהיה חייבים לנהוג במדיניות תקציבית מרחיבה ולקצר עבודות מטה ממושכות", אמר גלנט.
14:04 - נמשכת הבריחה מצפון הרצועה: 7,000 פלסטינים נעים דרומה, במסדרון שפתח צה"ל
כ-7,000 פלסטינים עוברים בשעות אלה מצפון רצועת עזה לדרומה, במסגרת המסדרון שפתח עבורם צה"ל דרך ציר נצרים מדרום לעיר עזה.
7 צפייה בגלריה
פלסטינים עוברים מצפון רצועת עזה לדרומה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
פלסטינים עוברים מצפון רצועת עזה לדרומה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
פלסטינים עוזבים את צפון הרצועה
(צילום: MAHMUD HAMS / AFP)

7 צפייה בגלריה
פלסטינים עוברים מצפון רצועת עזה לדרומה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
פלסטינים עוברים מצפון רצועת עזה לדרומה מלחמה בעזה חרבות ברזל 9.11.23
(צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
14:01 - אזעקות גם באשדוד וגן יבנה
אזעקות הופעלו כעת גם באשדוד, גן יבנה וביישובים במועצות האזוריות גדרות, מ"א באר טוביה וחוף אשקלון. במקביל נשמעו אזעקות נוספות באשכול.
14:01 - צבע אדום בעוטף עזה
אזעקות צבע אדום נשמעו זה עתה ביישובים במועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה.
13:22 - ראש הממשלה הפלסטיני בוועידה בפריז: "ישראל לא נלחמת בחמאס, אלא בכל הפלסטינים"
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה טען בוועידה בפריז העוסקת במשבר ההומניטרי בעזה כי הפלסטינים "זקוקים להגנה בינלאומית", בצל המלחמה של ישראל נגד חמאס שנמשכת כבר 34 ימים. לדבריו, החוק הבינלאומי מופר על ידי ישראל - שנלחמת "לא נגד חמאס, אלא נגד כל הפלסטינים".
במסגרת הוועידה, שנערכת בארמון האליזה, הודיע נשיא צרפת עמנואל מקרון כי ארצו תגדיל את הסיוע לפלסטינים מ-20 מיליון אירו ל-100 מיליון אירו ב-2023.
12:46 - הפלסטינים: 8 הרוגים מפעילות צה"ל בג'נין
משרד הבריאות הפלסטיני עדכן כי לפחות שמונה נהרגו במהלך פעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין, שם הותקפה חוליית מחבלים מהאוויר לאור יום. נוסף להרוגים, הפלסטינים מדווחים כי יותר מ-14 נפצעו באירוע.
12:42 - רויטרס: "מכחישים את הדיווח לפיו היה לנו ידע מוקדם על מתקפת הפתע של חמאס"
סוכנות הידיעות רויטרס הכחישה כי היה לה ידע מוקדם על מתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר. אתמול, פורסם התחקיר שביצע ארגון HonestReporting על הצטרפותם של צלמי עיתונות העובדים עם כלי תקשורת בינלאומיים לסיקור מעשי הטבח. "אנו מודעים להאשמות שהופנו נגד שני צלמים עצמאיים שתרמו לסיקור רויטרס ב-7 באוקטובר. רכשנו תצלומים משני צלמים מעזה ששהו בגבול, עמם לא הייתה מערכת יחסים קודמת. התמונות שפרסמה רויטרס צולמו שעתיים אחרי שחמאס ירה רקטות ויותר מ-45 דקות לאחר שישראל אמרה שחמושים חצו את הגבול. עיתונאי רויטרס לא היו בשטח במקומות שצוינו בתחקיר", נמסר.
12:16 - אונר"א: "הסיוע שנכנס דרך רפיח אינו מספיק, יש לפתוח את כל המעברים לרצועה"
ראש סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים (אונר"א) פיליפ לזריני אמר כי הוא מודאג מכך שהמצב בעזה יתרחב, והוסיף כי "הגדה המערבית רותחת". לזריני הדגיש כי ישנו צורך בסיוע הומניטרי משמעותי ורציף לעזה, כולל דלק. לדבריו, הסיוע שנכנס דרך מעבר רפיח אינו מספיק וטען כי יש לפתוח את כל המעברים לרצועת עזה.
11:40 - לאור יום: חוליית מחבלים סוכלה מהאוויר בג'נין
כוחות צה"ל פועלים במחנה הפליטים ג'נין. חוליית מחבלים הותקפה מהאוויר על ידי כטב"ם, לאחר שהמחבלים פתחו באש לעבר כוח מחטיבת כפיר. במקביל, פועלים במחנה גם כוחות של דובדבן, הנדסה ומג"ב. הכוחות עצרו מבוקשים וחמוש אחד חוסל.
11:17 - מערך ההסברה הלאומי: "לנקוט פעולה מיידית נגד הצלמים בשירות חמאס"
לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרה כי מערך ההסברה הלאומי "רואה בחומרה רבה את תופעת הצטרפותם של צלמי עיתונות העובדים עם כלי תקשורת בינלאומיים, לסיקור מעשי הטבח האכזריים של מחבלי חמאס, ב-7 באוקטובר ביישובי עוטף עזה, ודורש שתינקט פעולה מיידית בנוגע ל'צלמים בשירות חמאס'". בלשכת נתניהו ציינו: "אנשי תקשורת אלו הינם שותפים לפשעים נגד האנושות. מדובר בפגיעה בכללי האתיקה המקצועית. לשכת העיתונות הממשלתית הוציאה הלילה מכתב דחוף לראשי מערכות התקשורת שבהן מועסקים צלמים אלו, וביקשה הבהרות בעניין".
11:04 - דובר צה"ל בערבית לתושבי עזה: "גם היום תתאפשר תנועה בטוחה דרומה"
דובר צה"ל בערבית סגן-אלוף אביחי אדרעי התייחס בחשבון ה-X שלו להיענות של עשרות אלפי תושבי צפון רצועת עזה שנעו אתמול דרומה, והודיע כי גם היום תתאפשר התנועה בכביש כביש סלאח א-דין בין 10:00 ל-16:00. אדרעי פנה לתושבי עזה, וביקש: "אל תקשיבו למה שאומרים חלק ממנהיגי חמאס מהמלונות שלהם בחו"ל או מהמקומות שסידרו לעצמם ולבני משפחתם במחתרת. למען ביטחונכם, נצלו את הזמן לנוע דרומה. אזור צפון רצועת עזה נחשב לאזור לחימה והזמן אוזל לפינויו".
11:00 - צה"ל: חוסל בכיר במערך הנ"ט בחמאס
כוחות צה"ל בהכוונה מודיעינית של שב"כ ואמ"ן חיסלו את המחבל איבראהים אבו-מע'ציב, ראש מערך טילי הנ"ט של חטיבת מחנות המרכז בחמאס באמצעות מטוס קרב. במסגרת תפקידו, אבו-מע'ציב הכווין והוציא לפועל פיגועי נ"ט רבים לעבר אזרחי ישראל וכוחות צה"ל. בנוסף, במסגרת הסיוע לפעילות הקרקעית, כוחות זרוע הים תקפו עמדת שיגור טילי נ"ט של חמאס, ממנה זוהו שיגורים לכיוון הכוחות המתמרנים.
10:08 - בלב שכונה: לוחמי צה"ל איתרו אתר לייצור אמצעי לחימה בבניין מגורים ברצועה
לוחמי צה"ל איתרו אתר לייצור ואחסון כלי טיס מאוישים מרחוק ואמצעי לחימה של חמאס, בבניין בלב שכונת המגורים שייח רדואן בצפון רצועת עזה ובסמוך לבתי ספר. בבניין נמצאים חדרי מגורים וחדרי ילדים סמוך לאתר האחסון שבו אותרו מטעני חבלה, חומרי נפץ ותוכניות אופרטיביות של חמאס.


9:57 - אזעקה באשדוד, דקות אחרי שראש העיר הודיע על הקלות בהנחיות
אזעקה נשמעה באשדוד, דקות אחרי שראש העיר יחיאל לסרי הודיע על הקלה בהנחיות, עליה החליטו בפיקוד העורף. בהודעתו הבהיר כי "האיום הרקטי על אשדוד לא הוסר וטווח הירי יכול להגיע גם מדרום הרצועה. יחד עם זאת, ביממה האחרונה אין ירי כלפי אשדוד ופיקוד העורף שינה את רמת האיום לאשדוד ל'ירוק' מה שגורר הקלה משמעותית בחיי השגרה כך שיש צורך לאזן בין הדריכות לחזרה לשגרה".
הוא הסביר כי "מבחינת הנחיות פיקוד העורף, ניתן לקיים פעילויות חינוכיות במקום שאפשר להגיע ממנו למרחב מוגן תיקני בזמן התגוננות". לדבריו, "בחופי הים יש עדיין נפלים, שכן טילים לים וגם ברצועת החוף לא יורטו והיו עשרות נפילות באזור חוף הים. לכן, איסור ההגעה לחופי הים נותר בעינו".
9:01 - עד כה זוהו במחנה שורה גופותיהם של 845 חללים אזרחים
המשטרה עדכנה כי עד כה זוהו בתחנת ריכוז החללים במחנה שורה 845 חללים אזרחים, שאינם חיילים, שנרצחו במערכה וגופותיהם הובאו לזיהוי.

8:17 - לאחר 10 שעות לחימה: לוחמי הנח"ל השתלטו על מוצב חמאס בג'באליה
דובר צה"ל עדכן כי במהלך הלילה התנהלו קרבות ארוכים במערב ג'באליה, שם הצליחו לבסוף לוחמי הנח"ל להשתלט על מוצב חמאס. לפי הודעת צה"ל, "לוחמי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל השלימו מבצע השתלטות על מוצב 17, מעוז צבאי של ארגון הטרור בצפון הרצועה. במהלך ההשתלטות על המוצב הלוחמים ניהלו קרב מול מחבלי חמאס וג'יהאד איסלאמי ששהו במוצב, הן מעל פני הקרקע והן בתוואי תת-קרקעי במרחב". לאחר כ-10 שעות של לחימה, במהלכן חיסלו מחבלים ותפסו אמצעי לחימה רבים, השולמה ההשתלטות על המוצב.
הלוחמים אף חשפו פירי מנהרות טרור, לרבות פיר שנמצא סמוך לגן ילדים ומוביל לתוואי תת-קרקעי נרחב. עוד הוסיף דובר צה"ל כי "במהלך ההשתלטות על המוצב כוחות הנח"ל איתרו ואספו חומרים אופרטיביים משמעותיים על אודות התוכניות המבצעיות של האויב".
7 צפייה בגלריה
מלחמת עזה טנק של צה"ל ב רצועת עזה 9.11.23
מלחמת עזה טנק של צה"ל ב רצועת עזה 9.11.23
טנק של צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
8:00 - אונר"א: בפעם השנייה מתחילת הלחימה הועבר ציוד רפואי לבית החולים שיפא בעזה
אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, הודיעה כי העבירה אספקת ציוד רפואי ותרופות חירום לבית החולים שיפא בעיר עזה. אונר"א וארגון הבריאות העולמי מסרו בהודעה משותפת כי הציוד הועבר למרות הסיכון הגדול שבו נמצאים עובדיהם "עקב ההפצצות המתמשכות בעזה". לדבריהם, זו הפעם השנייה שבה מועברת "אספקה ​​מצילת חיים" לבית החולים.
7:43 - משרד התחבורה: טיסות חינם למפונים מרמון לנתב"ג
משרד התחבורה יאפשר למפונים ולמשפחות נעדרים וחטופים לטוס בחינם מנתב"ג לשדה התעופה רמון ובחזרה. כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט" לאחרונה פנו חברות התעופה הישראליות הפועלות בקו בין שדה התעופה רמון ונתב"ג לשרת התחבורה בבקשה לסייע לחברות בהמשך הפעלת הטיסות הפנים ארציות שמחיריהן מסובסדים. ב-26 לאוקטובר שלחה שרת התחבורה מירי רגב מכתב לשר האוצר לפיו, "על מנת לתת מענה לצורכיהם השונים של התושבים שפונו, למשפחות השכולות ולמשפחות החטופים, אבקש כי המדינה תעמיד מימון מיידי לטיסות משדה התעופה רמון לשדה התעופה בן גוריון באמצעות חברות התעופה הישראליות". ישראייר מפעילה טיסה יומית אחת לאילת וארקיע מפעילה ארבע טיסות. לפי הודעת משרד התחבורה, הטיסות ישולמו במלואן על ידי המדינה לאחר הסכמה בנושא מול משרד האוצר. (תומר הדר)
7:00 - הותר לפרסום: לוחם ההנדסה רס"ר אליהו בנימין אלמקייס נפל בקרב בעזה
רס"ר אליהו בנימין אלמקייס (29) מירושלים, לוחם הנדסה בגדוד 8219 של חטיבה 551, נפל אתמול בקרב במרכז רצועת עזה. כך הותר לפרסום. אלמקייס הוא החלל ה-35 מתחילת הכניסה הקרקעית. בנוסף, בקרבות ברצועה נפצעו באורח קשה קצין ושני לוחמים מגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, קצין במילואים מגדוד 697 של חטיבה 551 ולוחם במילואים בגדוד 6551 של חטיבה 551.
7 צפייה בגלריה
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 9.11.23
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 9.11.23
כוחות קרקעיים בעזה
(צילום: דובר צה"ל)
6:30 - ארה"ב תקפה מתקנים של משמרות המהפכה בסוריה
המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי תשעה בני אדם ה"קשורים למיליציות הנתמכות על ידי איראן" נהרגו במתקפה בדיר א-זור. שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין הבהיר: "לא נהסס לנקוט צעדים נוספים כדי להגן על עצמנו". זמן קצר לאחר מכן, דווח ב-CNN מפי גורם ביטחוני אמריקני בכיר כי ארה"ב נקטה "צעדים נוספים כדי לתקשר ישירות עם איראן" כי היא "אינה שואפת להסלים את הסכסוך במזרח התיכון".
הלילה - CNN על הטענות שצלמיה הגיעו לגדר ותיעדו את הטבח: הושעה קשר עם עיתונאי
הרשת האמריקנית CNN הגיבה על הטענות שלפיהן צלמיה, בידיעתה, הצטרפו למחבלים של חמאס וחדרו מרצועת עזה לישראל ב-7 באוקטובר, ומסרה ל-ynet: "אנחנו מודעים למאמר ולתמונה הנוגעים לחסן אסלייה, צלם עיתונות עצמאי שעבד עם כמה כלי תקשורת בינלאומיים וישראליים. אומנם לא מצאנו בשלב זה סיבה לפקפק בדיוק העיתונאי של העבודה שעשה עבורנו, אך החלטנו להשעות את כל הקשרים עימו".