סגור
הדיון במליאה הריקה בהצעת חוק התקציב
הדיון במליאה הריקה בהצעת חוק התקציב (צילום: ערוץ הכנסת)

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת התקציב המעודכנת ל-2024

ההצבעה הוקדמה לאחר שחלק גדול מחברי הכנסת שנרשמו לדיון לא נכחו במליאה. חברי המחנה הממלכתי, השרים בני גנץ וגדעון סער, הצביעו נגד התקציב, יו"ר ש"ס אריה דרעי טען שהצבעתו לא נקלטה. הכנסת אישרה גם את החוק להגדלת תקרת הגירעון

מליאת הכנסת אישרה הערב (ד') בקריאה הראשונה את הצעת חוק התקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. בעד הצעת החוק הצביעו 57 ח"כים ונגדה 50 ח"כים. ההצבעה הוקדמה לאחר שחלק גדול מהח"כים שנרשמו לדיון לא נכחו במליאה. השרים בני גנץ וגדעון סער (המחנה הממלכתי) הצביעו נגד התקציב. יו"ר ש"ס אריה דרעי טען שהצבעתו לא נקלטה.
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הציג את הצעת התקציב, שהיקפה עומד על 724 מיליארד שקל, ואמר שהיא כוללת תוספות למערכת הביטחון ולשיקום העורף. לאחר שסיים להציג את התקציב עזב סמוטריץ' את המליאה. שר האוצר אמר את הדברים מול מליאה כמעט ריקה. חברי כנסת בודדים נותרו במליאה, בעיקר אלה שאמורים לשאת דברים.
ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) אמרה במליאה כי זהו תקציב גרוע. לדבריה, שר האוצר ואנשי משרדו עברו על החוק כשהגישו אותו באיחור כי "צריך להכניס את הכספים הקואליציוניים לתקציב. סמוטריץ' חיכה לחוות דעת משפטית כדי להלבין את הכספים הקואליציוניים, ולא בשביל לתת כסף למילואימניקים".
ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) מחתה על המשך העברת הכספים מישראל לאונר"א בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה: "אנחנו מכניסים לבנקים בעזה כסף דרך הבנקים שלנו. מישהו בדק מהם המקורות של אונר"א?".
נעמה לזימי (עבודה) אמרה כי ״הכנסת עומדת לאשר בקריאה ראשונה תקציב סקטוריאלי, מפלה, שלא משקיע במנועי צמיחה ופריון ושאינו מייצג שינוי בסדרי העדיפויות לאחר המלחמה. במקום לשנות סדרי עדיפויות, הממשלה מקצצת בשירותים החברתיים, בחינוך הממלכתי ובחקלאות, תוך העברת תוספות לכספים קואליציוניים״.
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר כי התקציב משקף גסות ואדישות מוחלטת של הממשלה: "השיקול הוא השיקול הפוליטי בלבד. התקציב משקף את זה שהממשלה עוסקת רק במה שטוב לה. כל מה שהוביל אותנו לרגע הנורא ב-7 באוקטובר חוזר. זה לא תקציב אלא הודעה שלא למדתם שום דבר ולא מעניין אתכם חברי הקואליציה שום דבר חוץ מעצמכם".
על פי החוק, הממשלה נדרשה להניח את הצעת התקציב המעודכנת על שולחן הכנסת עד ה-20 בינואר - לפני שבועיים וחצי. בפועל הצעת החוק הוגשה רק ביום שני האחרון. על פי החוק, אם הצעת התקציב לא תאושר בקריאה השנייה והשלישית עד ה-19 בפברואר יבוצע קיצוץ רוחבי עמוק של 67.3 מיליארד שקל.
היועצת המשפטית של הכנסת עו"ד שגית אפיק הודיעה כי לכנסת יידרשו 30 ימים לחוקק את החוק. שלשום אמר סמוטריץ' ל"כלכליסט" כי גם אם הצעת התקציב תעבור בקריאה השנייה והשלישית בתחילת מרץ 2024- לא יבצע קיצוץ רוחבי בתקציב אלא הקיצוץ יהיה "פורמלי" בלבד, על הנייר.

אושר: הגירעון יגדל

לאחר אישור חוק התקציב בקריאה הראשונה, אישרה הערב המליאה בקריאה ראשונה גם את החוק להגדלת תקרת הגירעון וההוצאה הממשלתית לשנת 2024. בהצעה תמכו 52 חברי כנסת, אל מול 44 שהתנגדו, והיא תועבר לדיון בוועדת הכספים.
לפי ההצעה, תעלה תקרת הגירעון לשנת 2024 כך ששיעור הגירעון הכולל לא יעלה על 6.6% מהתוצר הלאומי הגולמי (במקום שיעור של 2.25%). כמו כן מוצע להגדיל את ההוצאה הממשלתית המותרת בשנת 2024 בשיעור של 11.35% מסך ההוצאה הממשלתית לשנת 2023 לצורך המשך מימון הצרכים הצבאיים ובשיעור של 3.2% לצורך המשך מימון הצרכים האזרחיים הנובעים במישרין מהלחימה.
במקביל מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה הראשונה גם את חוק התוכנית המאזנת הכולל הטלת מס רווחי יתר על הבנקים בגובה של 26%, העלאת מס בריאות ב-0.15% החל מהשנה הבאה, הפחתה של יום הבראה בשנה למימון הסיוע למילואימניקים והקפאת מדרגות הביטוח הלאומי.