סגור
אילוסטרציה פטיש בית משפט
בית משפט (אילוסטרציה) (קרדיט: Canva)

לראשונה מאז כינון הממשלה: מונו 18 שופטים חדשים

לאחר שנתיים שבהן לא מונו שופטים ועם מחסור חמור במערכת, התכנסה היום הוועדה לבחירת שופטים והחליטה על שורת מינויים - חלקם קבועים וחלקם בפועל לתקופה זמנית - כולם נבחרו פה אחד. חברי הוועדה קיבלו עדכון על אחד המועמדים לשיפוט שלגביו מתקיים בירור של משטרת ישראל

לאחר בצורת של קרוב לשנתיים, התכנסה היום (ג') הוועדה לבחירת שופטים לישיבה הראשונה מבין ארבע ישיבות שיתקיימו בחודשים פברואר-מרץ בנוגע למינוי שופטים חדשים לערכאות המחוזי, השלום ובתי הדין לעבודה. הוועדה החליטה היום על מינוי 18 שופטים חדשים למערכת, חלקם באופן קבוע וחלקם כשופטים בפועל לתקופה זמנית.
בין השאר החליטה הוועדה, כי מנהל בתי המשפט השופט צחי עוזיאל ימונה לשופט של בית משפט מחוזי (לא מדובר במינוי לבית משפט ספציפי אלא להסדרת מעמדו, הואיל שמכהן כמנהל בתי המשפט). כל המינויים בוצעו פה אחד, כך על פי הודעה משותפת שהוציאו שר המשפטים יריב לוין ומ"מ נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן.
בשולי ההודעה נכתב כי חברי הוועדה "קיבלו עדכון ממנהל בתי המשפט על המידע שנמסר בעניינו של מועמד לשיפוט שמתקיים לגביו בירור על ידי משטרת ישראל".
עוד הוחלט היום כי לבית המשפט המחוזי במחוז הצפון בנצרת ימונו השופטים אסף זגורי, מורן מרגלית ואפרת רבהון. השופטת ג׳מילה ג׳אברין מונתה לרשמת ולשופטת בפועל למשך 4 שנים. השופט סאמר ח׳טיב מונה למינוי בפועל למשך שנה.
לבית המשפט המחוזי במחוז חיפה מונו השופטים אילנית אימבר, נתנאל בנישו, אחסן כנעאן, יואב פרידמן, גיל קריזבום, עידית רז וינברגר, לובנה שלאעטה-חלאילה. השופטים זיו אריאלי, אייל דורון וזאיד פלח מונו לרשמים ולשופטים בפועל למשך 4 שנים. השופט שלמה בנג׳ו מונה מינוי בפועל למשך שנה. עוד מונה היום עו״ד ניר שניידרמן לשופט של בית המשפט השלום באילת. הוועדה מסרה כי בישיבתה הבאה ב-29 בפברואר, היא תדון בין השאר במינויים לבתי המשפט השלום במחוזות אלו.
במסגרת הישיבה נפרדו חברי הוועדה מעו"ד אילנה סקר, אחת משני נציגי לשכת עורכי הדין, אשר סיימה את תפקידה כחברת ועדה אחרי 3 קדנציות. מי שמחליפה אותה היא עו"ד יונית קלמנוביץ, שהיום היתה זו ישיבתה הראשונה. קלמנוביץ נבחרה השבוע ברוב מוחץ במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.
מוקדם יותר היום הודיע פוגלמן כי ב-1 במרץ יחליף השופט נעם סולברג כחבר בוועדה את השופט יצחק עמית, שבעצמו אמור להתמנות על פי שיטת הסניוריטי לנשיא בית המשפט העליון. אולם בעקבות התנגדות השר לוין לכך, טרם נקבעה ישיבה לדיון על מינוי נשיא קבוע לעליון ולשני השופטים החסרים בעליון במקום הנשיאה לשעבר אסתר חיות והשופטת ענת ברון שפרשו באוקטובר.