סגור
בצלאל סמוטריץ'
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אלכס קולומויסקי)

סמוטריץ' שוקל הרחבת נקודות הזיכוי לגילאים 18-12 - לאחר העברת התקציב

שר האוצר צפוי להאריך את הטבת נקודות זיכוי ממס הכנסה בגין ילדים בגילאי 6-12 שניתנה בממשלה הקודמת, אך זו תיכנס לתוקף באופן רטרואקטיבי רק אחרי אישור התקציב בכנסת ביוני הקרוב. הצעתו של סמוטריץ' מבקשת ללכת צעד אחד מעבר ולהרחיב את ההטבה להורים לילדים עד גיל 18

סמוטריץ' צפוי להאריך את הטבת נקודות זיכוי ממס הכנסה בגין ילדים בגילאי 6-12 שניתנה בממשלה הקודמת, אך ההארכה תיכנס לתוקף באופן רטרואקטיבי רק אחרי אישור התקציב בכנסת במהלך יוני הקרוב. במקביל, שר האוצר שוקל להרחיב את נקודות הזיכוי גם לגילאי 12-18, כפי שדרשו מפלגות הקואליציה הנוכחית כשהיו באופוזיציה. לכלכליסט נודע, כי שר האוצר מעוניין מאוד להקצות משאבים להרחבת נקודות הזיכוי, אך ההכרעה הסופית תתקבל רק כשתמונת התקציב תתבהר.
השר עדיין לא יצא בהצהרה רשמית על הצעד המתבקש של הארכת נקודות הזיכוי על גילאי 6-12, מכיוון שהתקציב עוד בשלבי גיבוש. ההחלטה על הרחבת נקודות הזיכוי לגילאי 12-18 לעומת זאת, תצטרך עוד לעבור משוכות רבות עד שיהיה ניתן לקבוע שהיא סופית מכיוון שעלות נקודות הזיכוי משמעותית. לצורך המחשה: עלות נקודות הזיכוי שניתנו בשנה שעברה מוערכת בכ-2.3 מיליארד שקל, וניתן להעריך שנקודות הזיכוי לגילאי 12-18 לא יהיו זול יותר, שכן הורים לילדים בגילאים אלה נוטים גם להרוויח יותר.
כל נקודת זיכוי מפחיתה 2820 שקל בשנה מתשלומי מס ההכנסה. עד לפברואר 2022, אבות לא היו זכאים לנקודות זיכוי על ילדים שגילם מעל 6, ואמהות היו זכאיות לנקודת זיכוי אחת על ילדים בגילאי 6-18. בפברואר 22 הוכרז על תוספת נקודת זיכוי לאבות ואמהות בגין ילדים בגילאי 6-12. המשמעות היא שעבור זוג עובד עם שני ילדים בגילאי 6-12, הטבת המס יכולה להגיע לכ-12 אלף שקל בשנה, כתלות בגובה הכנסתם.
הצעתו הנוכחית של סמוטריץ' מבקשת ללכת צעד אחד מעבר ולהרחיב את נקודות הזיכוי עד לגיל 18. כך לאחר השינוי, גברים ייהנו מנקודת זיכוי אחת בגין הילד עד לגיל 18 ולא עד לגיל 12, ונשים ייהנו משתי נקודות זיכוי עבור ילדים שבטווח הגילאים הזה.
שווי ההטבה שסמוטריץ' מציע גדל ככל שמשק הבית גדול יותר, כך שהמגזר הציוני-דתי שהשר מייצג, המאופיין בשיעורי ילודה ותעסוקה גבוהים, צפוי להינות במיוחד מהטבה זו. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבוע שעבר על יוקר המחיה השר הזכיר את מצבו האישי כדוגמא, ואמר "אני אב למשפחה, בעלת שבעה ילדים, ביניהם ילדים קטנים, בלי עין הרע. וגם אנחנו חווים את הקושי של יוקר המחיה, כמו כל עם ישראל".