סגור

שר הכלכלה ניר ברקת מעניק חותמת כשרות לחברות שהזניקו מחירים

בניגוד להצהרותיו הלוחמניות, השר הגיע להסכם עם החברות, לפיו העלאות המחירים החדות שביצעו במהלך המלחמה לא יבוטלו. במקום זאת, הן יציעו מבצעי הוזלות בפסח

שר הכלכלה ניר ברקת ממשיך בקמפיין המנוגד למציאות בפועל, במסגרתו הוא מציג חברות שהעלו מחירים בשיעור חד כמי שהקפיאו מחירים, ובה בעת, תוקף חברות שהעלאות המחירים של חלקן כלל לא נכנסו לתוקף.
כפי שחשף כלכליסט, אחרי שכל חברות המזון סירבו לבקשת ברקת לבטל את העלאת המחירים עליה הודיעו לפני כחודש, ואחרי שהאולטימטום שהציב להן (ושאותו האריך), לא שינה את דעתן, סגר ברקת הסכם עם חלק מהחברות.
ההסכם קובע כי החברות לא יבטלו את העלאות המחירים, אלא יציעו מבצעי הוזלות לפסח. בה בעת, החברות התחייבו כי לא יעלו מחירים עד סוף המחצית הראשונה של השנה.
בתמורה, ויתר ברקת על דרישתו לחשיפה רחבה של נתוני רווחיות של החברות, בפני המפקח על המחירים. הוויתור לא היה חלק רשמי מההסכם, אלא עלה לקראת דיון בעתירת החברות לבג"צ, בדבר חוסר סמכות המפקח לדרוש את הנתונים.
אתמול פרסם ברקת את ההסכם שרקם, וציין שהחברות שלא יצטרפו אליו ייכנסו לרשימה שחורה וינקטו כנגדן צעדים. הערב פרסם ברקת הודעה שבה חילק את החברות, בין רשימה לבנה לשחורה, כשברשימה הלבנה שטראוס וסוגת שהעלו מחירים בשיעור של עד 25% ובשחורה חברות כמו אסם שעדיין לא העלתה מחירים.
לרשימה הלבנה צירף ברקת חברות שככל הידוע כלל לא תכננו להעלות מחירים ובהן, החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), תנובה וטמפו. חלק מהחברות שהכניס לרשימה השחורה כמו ויליפוד ושסטוביץ, טענו כבר אתמול שלא ידעו על ההסכם ושהן מוכנות להצטרף אליו מיידית.