סגור

הקואליציה מבססת את הרוב בוועדת הכספים בעזרת המשותפת

בקואליציה פועלים לגייס את תמיכת הרשימה המשותפת בהצבעות על התקציב והעניקו לה שני נציגים בוועדת הכספים בתוספת הבטחות לתקציבים לחברה הערבית. ברע"מ זועמים ודורשים שכל סיכום עם המשותפת ייעשה בתיאום עמם

לקראת דיוני התקציב, הקואליציה ביססה אתמול את הרוב בוועדת הכספים החדשה באמצעות מינוי שלושה ח"כים ממלאי מקום קבועים מישראל ביתנו והקצאת שני מקומות בוועדה לרשימה המשותפת שבאופוזיציה. מאחר שנדרשת תמיכת 61 ח"כים בהצבעות במליאה על תקציב המדינה, בקואליציה פועלים לגייס את תמיכת הרשימה המשותפת בתקציב על מנת שלא להיות תלויים בח"כ עמיחי שיקלי (ימינה).
1 צפייה בגלריה
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר.סומכים על המשותפת
(דוברות הכנסת)
בתום דיון סוער בין הקואליציה לאופוזיציה אישרה אתמול הוועדה המסדרת את הרכב הוועדות בכנסת. ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) תמנה 16 ח"כים, מהם 9 לקואליציה. ממלאי המקום מישראל ביתנו יוכלו להשתתף בהצבעות בהיעדרם של ח"כים מהקואליציה.
הרשימה המשותפת אמנם באופוזיציה אבל בקואליציה מקיימים עמה מו"מ לצורך השגת רוב בכנסת בכלל ובוועדת הכספים בפרט. זאת בעקבות נפילתו בשבוע שעבר של חוק האזרחות. כעת, עם 2 נציגים של הרשימה המשותפת בוועדת הכספים תוכל הקואליציה להשיג רוב של 11 מבין 16 ח"כ הוועדה. לצורך כך, תציע הקואליציה העברת כספים ליעדים בחברה הערבית שיוצעו על ידי הרשימה המשותפת, הכשרת יישובים לא מוכרים ועוד.
ברע"מ הביעו זעם על ההתקרבות של הקואליציה אל הרשימה המשותפת ואיימו שלא ישתתפו בהצבעות. בעקבות כך הוסכם להעביר את הרשות לפיתוח הבדואים ממשרד הכלכלה אל משרד הרווחה. יו״ר סיעת רע"מ, ח״כ וליד טאהא, צייץ אתמול כי "בימים הקרובים נהיה עדים להחלטות משמעותיות בסוגיות רבות הקשורות לחברה הערבית". עוד סוכם כי כל הטבה או צ'ופר שיינתנו לרשימה המשותפת במסגרת דיוני התקציב בוועדת הכספים יהיו בתיאום רע"מ.
בוועדת הכלכלה, המונה 13 ח"כים, קיבל הליכוד 3 מושבים, מחצית מבין 6 ח"כי האופוזיציה. לקואליציה בוועדת הכלכלה יש רוב דחוק של 7 מושבים, אבל היא תנסה להיעזר בתמיכה של נציג הרשימה המשותפת שגם הוא חבר בוועדה. בוועדת הכלכלה ידונו חלק גדול מהסעיפים בחוק ההסדרים.
חלק הרפורמות ידונו בוועדה חדשה, "פרויקטים לאומיים", בראשות יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) שבה יהיו לקואליציה 5 נציגים מול 4 לאופוזיציה.
גורלה של הקואליציה הזו תלוי באישור התקציב עד ה־15 בנובמבר.