סגור
גלי בהרב מיארה היועצת המשפטית לממשלה
גלי בהרב מיארה היועצת המשפטית לממשלה (צילום: גיל נחושתן)

היועמ"שית מזהירה את נתניהו: מינוי נציב שירות המדינה - רק באמצעות ועדת איתור

הקדנציה של הנציב הנוכחי, דניאל הרשקוביץ, מסתיימת בספטמבר - אך עד עתה לא החל הליך למציאת מחליף, ולפי הערכות ראש הממשלה מתכוון להאריך את הכהונה בכמה חודשים; לדברי גלי בהרב מיארה, המינוי צריך להתבצע באמצעות ועדת איתור שבראשה שופט עליון בדימוס

יש להקים ועדת איתור שבראשה יעמוד שופט עליון בדימוס לטובת מינוי נציב שירות המדינה הבא - כך קובעת היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, במכתב ששלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו.
הנציבות היא יחידת סמך במשרד ראש הממשלה, ואחראית על סוגיות כוח אדם ומשאבי אנוש של עובדי המדינה.
נציב שירות המדינה הנוכחי, דניאל הרשקוביץ, אמור לסיים את כהונתו בספטמבר הקרוב, אך נכון לעכשיו לא החל הליך למציאת מחליף, וההערכה במערכת הפוליטית היא שנתניהו מתכוון להאריך לו את הכהונה בכמה חודשים.
הרשקוביץ נחשב לנציב נוח עבור נתניהו וכהונתו התאפיינה בהידרדרות המעמד של שירות המדינה, בעיקר בכל הקשור למתח המובנה שבין הדרג הפוליטי לדרג הפקידותי־מקצועי, ולהגנה על מעמדם ואיכותם של אנשי השירות הציבורי.
במכתבה, כותבת היועמ"שית כי "לאחר בחינת הנושא בהתאם להחלטת הממשלה (משנת 2018, י"ש) על ידי גורמי המקצוע המשפטיים במשרד ראש הממשלה ובמחלקת ייעוץ וחקיקה האמונה על התחום, ודיונים שהתקיימו בעניין, מצאתי לקבל המלצתם לפיה לשם הבטחת הליך מינוי תקין והולם של נציב שירות המדינה, יש לקיים הליך תחרותי למשרה, ולקבוע כי המינוי ייעשה על ידי ועדת איתור בראשות שופט בדימוס של בית המשפט העליון כמתואר בחוות הדעת המצורפת למכתבי. זאת בין היתר נוכח מאפייניו הייחודיים של תפקיד נציב שירות המדינה, חובתו לפעול בממלכתיות ובאופן בלתי תלוי, והשפעתו העמוקה על דמותו של השירות הציבורי".
עוד הוסיפה כי "קיימת מניעה משפטית לכך שהנציב הבא ייבחר בהליך בו הוא ימונה באופן ישיר על ידי ראש הממשלה ומינויו נבדק על ידי הוועדה המייעצת לתפקידים בכירים".