סגור
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים 18.11.23
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: דנה קופל)

ראש המל"ל: שחרור החטופים - לא לפני יום שישי

גורם מדיני: "יש הסכם, אבל מנגנון ההחלפה לא סוכם סופית"; נתניהו על עסקת החטופים: "לא תמיד מבצע צבאי אפשרי, לכן איננו ממתינים"; לוחם גבעתי איתן דב רוזנצוויג נהרג בעזה; הושמד בניין מטה המודיעין של חמאס בעזה; F-35 יירט טיל שיוט ששוגר לאילת; בתוך יממה: שתי הפצצות יזומות נגד יעדי חיזבאללה

23:56 - גורם מדיני: "יש הסכם, אבל מנגנון ההחלפה לא סוכם סופית". גורם מדיני הסביר כי העובדה שמחר לא יהיה שחרור חטופים נובעת מכך שהמנגנון של השחרור עצמו טרם סוכם סופית - אף שיש עסקה מול חמאס. לכן, לדבריו, ולפי ההבנות המקוריות, השחרור אמור להתחיל רק ביום שישי. הוא מעריך כי השחרור יתחיל בסביבות 7 בבוקר בשישי, אך לא התחייב על זמן מדויק. (יובל קרני)
23:42 - ראש המל"ל: שחרור החטופים - לא לפני יום שישי. ראש המלל צחי הנגבי הודיע כי "המגעים לשחרור החטופים מתקדמים ונמשכים כל העת". הוא הדגיש כי "תחילת השחרור תתבצע על פי ההסכם המקורי בין הצדדים, ולא לפני יום שישי".
26 צפייה בגלריה
 פוטו חטופים קיר עם תמונות
 פוטו חטופים קיר עם תמונות
כיכר החטופים בת"א
(צילום: נמרוד גליקמן )

23:15 - משפחות החטופים הצטלמו יחד בוותיקן אחרי המפגש עם האפיפיור
בני משפחות החטופים שנפגשו הבוקר עם האפיפיור פרנסיסקוס הצטלמו הערב עם תמונות יקיריהם על רקע כיכר פטרוס הקדוש, מסמליו המוכרים ביותר של הוותיקן, בקריאה להחזרת כלל החטופים הנמצאים בשבי חמאס. "השיבו את כל חטופינו מעזה!", דרשו.
ברומא נפגשו בני המשפחות גם עם שרי החוץ והתרבות של איטליה, קיימו מספר מסיבות עיתונאים והשתתפו באירוע מיוחד עם הקהילה היהודית המקומית. ביקור המשלחת יצא לפועל בהובלת משרד החוץ והמטה הממונה על החטופים והנעדרים במשרד ראש הממשלה. (איתמר אייכנר)
26 צפייה בגלריה
 משפחות החטופים  בכיכר סאן פייטרו אחרי המפגש עם האפיפיור 22.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
 משפחות החטופים  בכיכר סאן פייטרו אחרי המפגש עם האפיפיור 22.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
בני משפחות החטופים בכיכר פטרוס הקדוש
(צילום: סטפנו צ'יריאני)
22:10 - גנץ: "ההסכם - ההחלטה הכי קשה שקיבלתי". השר בני גנץ אמר בהצהרה המשותפת בקריה, לצד נתניהו וגלנט, כי בעסקה מול חמאס "קיבלנו החלטה קשה ונכונה". לדבריו, "זאת הייתה מההחלטות הקשות שקיבלתי בלמעלה מ-40 שנים שאני משרת את המדינה. במדינה הזאת עוד יהיו החלטות קשות". (קורין אלבז-אלוש)
22:04 - גלנט על העסקה: "מתווה נכון וטוב יותר מאלו שעמדו לפנינו לפני שבוע". שר הביטחון יואב גלנט מדבר כעת במסיבת העיתונאים שנערכת בקריה, ואמר על העסקה מול חמאס: "אני מקווה שהמתווה יבוצע. הוא מתווה נכון וטוב יותר מאלו שעמדו לפנינו לפני שבוע". הוא הדגיש כיח הסיבה לכך היא הפעילות הצבאית של צה"ל ברצועת עזה: "בכל צעד שכוחות צה"ל מתקדמים אל עומק הרצועה, אל מעוזי החמאס, הם משפרים את הסיכוי להביא חטופים אל ביתם".
26 צפייה בגלריה
שר הביטחון יואב גלנט מסיבת עיתונאים 18.11.23
שר הביטחון יואב גלנט מסיבת עיתונאים 18.11.23
גלנט
(צילום: דנה קופל)
הוא הדגיש כי היעד של השמדת חמאס לא ייזנח: "אני שומע את החששות שיש בקרב רוב הציבור מכך שאנחנו נעצור את המלחמה. ואני אומר כאן, אני וצה"ל , שב"כ ומערכת הביטחון כולה, מחויבים להשלים את המלחמה עד להשגת מטרותיה - חיסול ארגון החמאס כמסגרת צבאית ושלטונית והשבתם של החטופים. כל זה עמד לנגד עיניי גם אתמול, טרם ישיבת הממשלה, ולצד ההחלטה הנכונה מאוד שאני מברך עליה, להגיע למתווה הסדרי להשבת חטופים בימים הקרובים, התעקשתי ודרשתי שיוכנס סעיף מיוחד שעוסק במה יקרה ביום שאחרי (כוונתו לסעיף בהחלטה שמחייב חזרה להמשך הלחימה בתום יישום העסקה - קא"א)". (קורין אלבז-אלוש)
22:03 - צה"ל: תקפנו עם מטוסי קרב תשתיות טרור שלח חיזבאללה. דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון. "בנוסף, כלי טיס וכוחות צה"ל תקפו חוליית מחבלים שניסתה לירות רקטות לעבר שטח ישראל, וחוליית מחבלים שביצעה ירי לעבר כוחותינו", נמסר עוד.
22:01 - נתניהו: לא תמיד אפשר לשחרר חטופים במבצע צבאי, לכן אנחנו לא ממתינים. בהצהרתו פירט ראש הממשלה את הסיבות להסכמתו לעסקה מול חמאס, אותה תיאר כהחלטה קשה, ואמר כי לא תמיד ניתן לשחרר חטופים במבצע צבאי. "שחרנו בפעולה צבאית נועזת את אורי מגידיש, אבל לא תמיד מבצע צבאי אפשרי. ולכן איננו ממתינים. מנצלים כל שביב הזדמנות לשחרור חטופינו כי השבתם היא משימה קדושה. צה"ל וכל גורמי הבטחון תומכים באופן מלא במתווה", אמר.
עוד אמר כי במהלך ההפוגה צה"ל ייערך להמשך המערכה: "אזרחי ישראל, אני רוצה להיות ברור - המלחמה נמשכת. אנחנו נמשיך בה עד שנשיג את כל מטרותינו. להשיב את כל חטופינו, לחסל את החמאס, ולהבטיח שביום שאחרי החמאס לא ישלוט בעזה גורם שתומך בטרור, שמחנך את ילדיו לטרור, משלם למחבלים או בני משפחותיהם. עזה לא תהווה יותר איום על ישראל. נחזיר את הביטחון הן לדרום והן לצפון". (קורין אלבז-אלוש)
21:57 - נתניהו: "השילוב של מאמץ צבאי ומדיני יאפשר שחרור חטופים נוספים בשלבים הבאים". ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה בפתח הצהרתו הערב למשפחות החטופים: "מאז תחילת המלחמה, אני לא מפסיק לחשוב עליהם ואני לא מפסיק לחשוב עליכם, עליכם בני המשפחות. נפגשתי איתכם, שמעתי מכם מה עובר עליכם. שמעתי מכם על הסיוט המתמשך, על ייסורי אי-הוודאות, על הדאגה שאיננה יודעת גבולות. כשאני נפגש איתכם, אתם מצמידים את התמונות של יקיריכם על החזה, לוח לבכם. ואני וחבריי מסתכלים על כל תמונה ותמונה. התמונות הללו הן ציווי לפעולה. מאז פרוץ המלחמה אנחנו אכן פועלים, ללא הרף, כדי להחזיר אותם הביתה, להחזיר את כולם. וכשאני אומר כולם אני מתכוון לכולם. כולל רון והדר, אברה והישאם".
26 צפייה בגלריה
בני גנץ יואב גלנט בנימין נתניהו מלחמה בעזה 22.11.23
בני גנץ יואב גלנט בנימין נתניהו מלחמה בעזה 22.11.23
גנץ, גלנט ונתניהו במסיבת העיתונאים, הערב
(צילום: איתמר אייכנר)
הוא הוסיף כי "השילוב של המאמץ הצבאי והמאמץ המדיני הבשיל את התנאים להשבת חטופינו. אני מאמין שהשילוב הזה יאפשר גם את שחרורם של חטופים נוספים בשלבים הבאים". בנוגע לביקורים שלדבריו הצלב האדום אמור לבצע אצל החטופים שלא ישוחררו, הוא אמר כי מדובר בסעיף מפורש בהסכם, אף שבצלב האדום אמרו שהסעיף הזה לא מוכר להם. לדבריו, הצלב האדום אמור להעביר לחטופים הללו גם תרופות. "אני מצפה שהצלב האדום יעשה את העבודה שלו". (קורין אלבז-אלוש)
21:51 - דיווחים בעזה: הפגזה אינטנסיבית מזרחית לחאן יונס. בעזה מדווחים על הפגזה ארטילרית "אינטנסיבית" מזרחית לחאן יונס שבדרום רצועת עזה. (עינב חלבי)
21:49 - ביידן: חשוב שכל ההיבטים של העסקה ייושמו באופן מלא. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בירך בציוץ ברשת X על העסקה בין ישראל לחמאס, ואמר כי מדובר בעדות ל"דיפלומטיה הבלתי פוסקת והנחושה" שהוביל הממשל שלו לשחרור החטופים האמריקנים שמוחזקים בעזה. "כעת, חשוב שכל ההיבטים (של העסקה) ייושמו באופן מלא", צייץ.
21:47 - עתירה חדשה לבג"ץ נגד עסקת החטופים. פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות הגיש עתירה חדשה לבג"ץ נגד עסקת החטופים, אליה הצטרף גם אביו של אחד החטופים שמוחזקים בעזה.
לפי העתירה החדשה לבג"ץ, אחרי שהראשונה כבר נדחתה הערב, "יש סיכון לשלומם של החטופים שיישארו נתונים תחת מרצחי החמאס לממשלת ישראל אחריות על שלומם וביטחונם של כלל החטופים באשר מתווה העסקה מורה למעשה על הפקרת שאר החטופים לגורלם בידי ארגון החמאס, כאשר ברור לחלוטין כי לאחר הפוגה בלחימה בדמות מספר ימים של הפסקת אש, הנצרכת והנדרשת כל כך לחמאס בעת הזו, תקטן המוטיבציה של החמאס לשחרורם של החטופים הנוספים. בנוסף - בימי ההפוגה עשוי החמאס להבריח חטופים נוספים למקומות מסתור אחרים אשר יקשו על שחרורם העתידי של שאר החטופים".
עו"ד משה פולסקי מסר: "העותרים מבקשים כי ממשלת ישראל תפעל להחזרה של כלל החטופים, אין מקום לקבל מתווה להחזרת חלקם הקטן של השבויים תוך חשיפת האחרים לסיכון והשארתם תחת ידי המרצחים מארגון הטרור הרצחני חמאס, כל זאת מעבר לסיכון הכרוך במתווה המוצע הכולל הפסקת אש בלתי תחומה בזמן לשיקול דעתו הבלעדי של חמאס, תוך מתן אפשרות לארגון החמאס בו היכו לוחמי צה"ל במשך החודש האחרון להתארגן ולהיערך מחדש ללחימה. העותרים מבקשים עסקה מקיפה וכוללת לשחרורם של כלל החטופים". (גלעד מורג)
26 צפייה בגלריה
פוטו חטופים מיצג באר שבע
פוטו חטופים מיצג באר שבע
מיצג של משפחות החטופים בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
21:23 - ראש המוסד קיבל את רשימת החטופים שישוחררו מחר. ראש המוסד דדי ברנע קיבל במהלך ביקורו בקטאר רשימה עם שמותיהם של החטופים שחמאס צפוי לשחרר מחר במסגרת הפעימה הראשונה בעסקה מול ארגון הטרור. ברנע עושה כעת את דרכו חזרה לישראל.
לא ברור כמה שמות בדיוק כוללת הרשימה, אבל לפי דיווח הערב ברשת CNN גם האמריקנים קיבלו לידם רשימה של אלו שצפויים להשתחרר מחר - וזו כוללת עשרה שמות. זהו גם מספר החטופים שלפי ההערכות ישוחרר ביום הראשון של ההפוגה. יצוין כי המשפחות של החטופים שנכללים ברשימה לא יעודכנו על כך הערב, וגורם ישראלי בכיר הסביר זאת מתוך רצון למנוע מפח נפש במקרה שבו הם לא ישוחררו בסופו של דבר. (איתמר אייכנר)
26 צפייה בגלריה
צעדת משפחות החטופים חטופים מקיבוץ גזר ללטרון 16.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
צעדת משפחות החטופים חטופים מקיבוץ גזר ללטרון 16.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
צעדת משפחות החטופים
(צילום: תומר שונם הלוי)
21:20 - נתניהו משוחח כעת עם ביידן: "מודה לו על הסיוע בהגעה לעסקה". ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח כעת עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. כך מסרה לשכת רה"מ, שציינה כי בשיחה נתניהו מודה לביידן על הסיוע בהגעה למתווה לשחרור החטופים. לאחר מכן, נמסר עוד, תחל מסיבת העיתונאים המשותפת של נתניהו עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ.
במקביל, הבית הלבן הודיע כי ביידן שוחח מוקדם יותר עם אמיר קטאר בנוגע לעסקת החטופים. בידן, כך נמסר, דן עם האמיר שייח' תמים בן חמד אל-ת'אני בהבטחת שחרורם של החטופים משבי חמאס. (איתמר אייכנר)
26 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ג'ו ביידן בפגישה לפני ישיבת קבינט המלחמה מלחמה בעזה חרבות ברזל 18.10.23
בנימין נתניהו ג'ו ביידן בפגישה לפני ישיבת קבינט המלחמה מלחמה בעזה חרבות ברזל 18.10.23
נתניהו וביידן במהלך ביקורו בישראל
(צילום: AP Photo/Evan Vucci)
21:13 - חשד לפיגוע בגבול ארה"ב-קנדה: שני הרוגים בפיצוץ רכב ליד מפלי הניאגרה. ה-FBI הודיע הערב כי הוא חוקר פיצוץ של כלי רכב ב"גשר הקשת" ליד מפלי הניאגרה, בגבול ארה"ב עם קנדה. הרקע לפיצוץ לא ברור בשלב זה, אך לפי דיווחים נחקר חשד לטרור. רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי שני בני אדם שהיו בכלי הרכב נהרגו ואחד מאנשי משמר הגבול נפצע.
20:55 - איראן: "אם הפסקת האש לא תתארך - המלחמה תתפשט". דובר צה"ל: "הם מחמשים את החות'ים, שירו לאילת". שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאללהיאן איים הערב כי אם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, שצפויה להיכנס לתוקף מחר, לא תוארך, "המלחמה תתפשט". ממש במקביל אמר דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי כי הירי היום לאילת בוצע על ידי החות'ים בתימן, והוא האשים כי איראן היא זו שמחמשת אותם.
החות'ים קיבלו הערב אחריות על שיגור טיל השיוט לעבר אילת, שלפי צה"ל יורט מחוץ לגבולות ישראל באמצעות מטוס F-35. "הכוחות שיגרו מטח טילים על מטרות צבאיות שונות של ישראל באילת", מסרו החות'ים. "הכוחות ממשיכים בביצוע פעולות צבאיות עד שתיפסק התוקפנות הישראלית נגד העם בעזה ובגדה". (יעל צ'כנובר)
20:50 - דובר צה"ל: "נהיה ערוכים להפסקת אש - עד שזה לא קורה, הכול ממשיך כרגיל". דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר בהצהרה הערב כי הצבא נערך ליישום השלב הראשון בעסקה, בכלל זאת הפסקת האש הזמנית במסגרתה, והזהיר מפני ניסיונות של טרור פסיכולוגי בימים הקרובים מצד ארגוני הטרור. הוא קרא להישמע רק להודעות רשמיות ולא להפיץ שמועות. "הימים הקרובים יהיו מאופיניים ברגעים של הקלה ורגעים של כאב", הזהיר.
הגרי נשאל על הפסקת הזמנית המתוכננת במסגרת העסקה מול חמאס, ואמר כי אינו יודע מתי תתחיל הפסקת האש. לדבריו צה"ל יהיה ערוך לנצירת האש, אבל הדגיש כי כעת הוא ממשיך בפעילות ההתקפית - עד שההפוגה תיכנס לתוקף: "עד שזה לא קורה, הכול ממשיך כרגיל".
הוא הוסיף: "קיימנו היום שיח של הרמטכ"ל עם כל מפקדי החטיבות, אני לא יודע מתי תיכנס הפסקת אש, נהיה ערוכים עם כל מה שצריך. כרגע אנחנו מתמקדים במלחמה, מה שעשינו היום זה לחשוף מנהרות חמאס ולהשמיד אותם. זה גם מה שאנחנו הולכים לעשות בשעות הקרובות ונמשיך עד שיגיע שלב שצריך לעצור בו. בשלב הזה, אם יגיע, נדע לבצע עצירה מבצעית. אנחנו כצבא נממש מה שהממשלה תחליט, נדע להיאחז בשטח, להחזיק את השטח מבחינה מבצעית, לאפשר לתנאים להשבת חטופים כי זה מטרה עליונה במלחמה ולכן נדע לייצר לזה תנאים מבצעים".
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נשאל על ידי ynet במסיבת העיתונאים הערב אם במהלך הפסקת האש יוותרו בצבא על הזדמנות שאולי תצוץ לחיסול בכירי חמאס - בכללם מנהיג ארגון הטרור בעזה יחיא סינוואר - והשיב: "להפסקת אש יש כללים, כשהיא תיחתם, אנחנו נכבד אותה ולאחר מכן נמשיך בלחימה להשגת מטרותינו". (יעל צ'כנובר)
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה דובר צה"ל דניאל הגרי ב הודעה ל תקשורת מוכיח שהפגיעה ב בית החולים אל-אהלי מקורה בטיל של הג'יהאד האסלאמי 18.10.23
מלחמת עזה דובר צה"ל דניאל הגרי ב הודעה ל תקשורת מוכיח שהפגיעה ב בית החולים אל-אהלי מקורה בטיל של הג'יהאד האסלאמי 18.10.23
דובר צה"ל דניאל הגרי
(צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)
20:45 - דובר צה"ל מזהיר: בימים הקרובים יכולים להיות ניסיונות לטרור פסיכולוגי. דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר בהצהרה הערב כי הצבא נערך ליישום השלב הראשון בעסקה, בכלל זאת הפסקת האש הזמנית במסגרתה, והזהיר מפני ניסיונות של טרור פסיכולוגי בימים הקרובים מצד ארגוני הטרור. הוא קרא להישמע רק להודעות רשמיות ולא להפיץ שמועות. "הימים הקרובים יהיו מאופיניים ברגעים של הקלה ורגעים של כאב", הזהיר. (יעל צ'כנובר)
20:03 - צה"ל חשף עשרות מטרים של תוואי מנהרת טרור מסועפת מתחת לביה"ח שיפא. כוחות מיוחדים של צה"ל ושב"כ ממשיכים בחישוף תוואי מנהרת הטרור וחשפו כי המנהרה בבית החולים שיפא עוברת ברובה תחת מבני בית החולים. עד כה נחשפו עשרות מטרים
מאחורי דלת ההדף שנפרצה, אותרו במנהרה חדרי מלחמה, חדר שהייה ומסתור ממוזג, וכן שירותים ומטבח לשהייה ממושכת. כמו כן, אותר פיר שיוצא מתוך מוסד חינוכי ופיר נוסף במרחב הסמוך לבית החולים. בנוסף, הכוחות איתרו במרחב בית החולים אמצעי לחימה רבים וכן ממצאים אשר יכולים להעיד על שהייה קודמת של חטופים.
19:36 - שגרירת ארה"ב באו"ם: "חמאס מתחבא מאחורי חצאיות של נשים, איפה הגינוי האוניברסלי?". שגרירת ארצות הברית באו"ם, לינדה תומאס-גרינפילד אמרה במהלך דיון חירום של מועצת הביטחון בנושא ההשפעה של המלחמה בעזה על נשים וילדים כי עסקת החטופים "לא מבטלת את המחיר ההרסני שהסכסוך הזה גרם לנשים וילדים חפים מפשע". לדבריה, "ראינו קטעים מחרידים המצביעים על אונס ותקיפה מינית של חמאס באזרחים חפים מפשע. איפה הגינוי האוניברסלי? איפה הזעם? חמאס מתחבא מאחורי חצאיות נשים ואזרחים תמימים". השגרירה הוסיפה כי ארגוני הסיוע הבינלאומיים "לא מצליחים לספק מענה לאלימות מבוססת מגדר בעזה. עלינו להגדיל את הסיוע ההומניטרי לעזה. הנשים והנערות הללו זקוקות ליותר תמיכה והגנה". (דניאל אדלסון, ניו יורק)
26 צפייה בגלריה
שגרירת ארה"ב ב או"ם לינדה תומאס גרינפילד דיון חירום של מועצת הביטחון 22.11.23
שגרירת ארה"ב ב או"ם לינדה תומאס גרינפילד דיון חירום של מועצת הביטחון 22.11.23
תומאס-גרינפילד בדיון באו"ם
(צילום: Michael M. Santiago/Getty Images)
19:26 - בעזה טוענים: מספר ההרוגים הפלסטינים טיפס ל-14,532. משרד המידע הממשלתי בעזה, שנתון לשלטון חמאס, הודיע כי מניין ההרוגים ברצועה מתחילת המלחמה עומד כעת על 14,532 בני אדם. לטענתו, בין ההרוגים הפלסטינים יותר מ-6,000 ילדים ו-4,000 נשים. (עינב חלבי)
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה הפצצות צה"ל בעזה 22.11.23
מלחמת עזה הפצצות צה"ל בעזה 22.11.23
הפצצות צה"ל בעזה
(צילום: REUTERS/Alexander Ermochenko)
19:15 - באופן יזום, בפעם השנייה ביממה האחרונה: מטוסי קרב תקפו יעדי חיזבאללה. צה"ל הודיע כי תקף יעדי חיזבאללה בלבנון, וזו הפעם השנייה שהוא עושה זאת באופן יזום ביממה האחרונה. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מספר תשתיות טרור ואתר צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון".
עוד נמסר כי חוליית מחבלים של חיזבאללה, שביצעה ירי מלבנון לשטח ישראל סמוך למרחב חניתה, הותקפה באמצעות כלי טיס ובשילוב ירי ארטילרי. בנוסף, הותקף מבנה צבאי אשר ממנו בוצע ירי למרחב מתת, שבו פעלו כוחות צה"ל מוקדם יותר היום.
לפי צה"ל, האזעקות שנשמעו לפני כשעתיים במועצות האזוריות מבואות החרמון והגליל העליון נגרמו בשל מספר שיגורים שחצו משטח לבנון לשטח ישראל. "כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי", נמסר.
19:10 - אל-מיאדין: "בית החולים האינדונזי בעזה פונה לקראת הסתערות של צה"ל". רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, שמזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי בית החולים האינדונזי שבצפון רצועת עזה פונה מכל החולים והפליטים שמצאו בו מחסה. לדבריה, הפינוי נעשה "לקראת הסתערות כוחות צה"ל" על המתחם. יצוין כי מדובר בדיווח יחיד עד כה, ואמינות הטענה בדבר פינוי המתחם אינה ברורה לפי שעה.
בצה"ל פועלים בימים האחרונים לא רק בשיפא אלא גם סביב בתי חולים אחרים ברצועה, בכללם בית החולים האינדונזי, בחיפוש אחר תשתיות טרור. כבר שלשום נטען כי כוחות צה"ל מכתרים את בית החולים.
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה בית החולים האינדונזי ב עזה 1.11.23
מלחמת עזה בית החולים האינדונזי ב עזה 1.11.23
ית החולים האינדונזי
(צילום: Bashar TALEB / AFP)
18:44 - תיעוד: בניין מטה המודיעין של חמאס בעזה הושמד אחרי פשיטת לוחמי הצנחנים. צה"ל הודיע כי לוחמי הצנחנים שפועלים בשכונת תל אל-אווה בעיר עזה פשטו על מוצב החטיבה של חמאס בעיר ועל המשרד המודיעיני הצבאי של ארגון הטרור. "בפשיטה הלוחמים אספו חומרי מודיעין, שלל טכני ומידע משמעותי על תשתיות התת קרקע של חמאס", נמסר.
עוד נמסר כי בפשיטות על המוצבים ותשתיות הטרור הלוחמים חיסלו מחבלים, איתרו סדנה לייצור כטב"מים, מעבדת רחפני נפץ, מטענים, פצמ"רים ואמצעי לחימה נוספים.
18:33 - בג"ץ דחה על הסף את העתירה נגד עסקת החטופים. בג"ץ דחה על הסף, ללא דיון, את העתירה היחידה שהוגשה עד כה נגד עסקת החטופים. העתירה, כך נמסר, נדחתה מטעמים של היעדר עילת התערבות ושיקול דעת רחב לממשלה בהחלטות בעלות אפי מדיני מובהק. לעתירות נגד העסקה שתכלול שחרור אסירים ביטחוניים יש פרק זמן של עד 24 שעות, שצפוי להסתיים בלילה הקרוב, וייתכן אמנם שיוגשו עתירות נוספות - אבל לנוכח ההחלטה הנחרצת כעת סביר להניח שגם הן יידחו.
השופט אלכס שטיין קבע בהחלטת יחיד כי "העתירה נעדרת תשתית עובדתית ומשפטית נחוצה". הוא הדגיש את סמכות הממשלה לשחרר אסירים על פי חוק, והוסיף: "העתירה נעדרת התייחסות לסד הזמנים הקצר בו נמצאת הממשלה בעודה מופקדת על ניהול הלחימה נגד ארגוני טרור רצחניים מדרום ומצפון. שנית, וזה העיקר, הסוגיה הקשה שהעותרת הניחה לפתחנו נטועה, כל-כולה, בלב-לבם של שיקולי מלחמה-ושלום ומדיניות-חוץ אשר מסורים להחלטת הממשלה. במילים אחרות: מדובר בסוגיה מדינית מובהקת שבית משפט זה אינו רואה להידרש לה".
26 צפייה בגלריה
פרופסור אלכס שטיין שופט בית המשפט העליון
פרופסור אלכס שטיין שופט בית המשפט העליון
השופט אלכס שטיין
(צילום: אוהד צויגנברג)
בסיכום דבריו כתב שטיין: "כאבי המשפחות שהעותרת מדברת בשמן הוא כאב עמוק, כן ואמיתי; ועל כן לא נקל בו ראש. כאבן של משפחות אלו הוא כאבנו. ברם, סבלם היומיומי של החטופים והכאב שחשים בני משפחותיהם, חבריהם, ועמם רבבות אזרחי המדינה שחרדים לגורל החטופים – גם הם עמוקים, כנים ואמתיים. הסמכות הקשה מנשוא להעמיד כאב-מול-כאב וסבל-מול-סבל במקרים כגון זה שלפנינו מסורה לממשלת ישראל – לה, ולא לנו. אשר על כן, בהיעדר עילה להתערבות שיפוטית, דין העתירה להידחות". (גלעד מורג)
18:14 - בחמאס מתרברבים ומצהירים: "נישאר עם יד על ההדק". בכיר חמאס פאוזי ברהום טען כי עסקת החטופים מול ישראל מהווה הישג עבור ארגון הטרור, וכחלק מהלוחמה הפסיכולוגית שהוא מפעיל אמר כי מחבלי החמאס "שברו את עמדתו הפוליטית (של האויב) ויצרו אווירה שאילצה את הנהגתו להיכנע לתנאים שלנו". הוא הצהיר עוד כי גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, "השיגו ניצחון אסטרטגי ב-7 באוקטובר ויישארו איתנים עם היד על ההדק בהגנה על עמנו במקרה שהכיבוש יבצע עבירה כלשהי". (עינב חלבי)
17:57 - הותר לפרסום שמו של לוחם נוסף שנפל ברצועת עזה. צה"ל התיר לפרסום כי סמ"ר איתן דב רוזנצוויג, בן 21 מאלון שבות, לוחם בגדוד שקד בחטיבת גבעתי, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. בנוסף, לוחם במילואים מיחידת המודיעין 504 ולוחם בסיירת גולני נפצעו באורח קשה. הודעה נמסרה למשפחות.
26 צפייה בגלריה
סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל
סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל
סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל
(צילום: דובר צה"ל)
17:51 - צבע אדום בעוטף עזה. אזעקה המתריעה מפני טילים הופעלה בקיבוץ ניר עם שבעוטף עזה.
17:42 - שווייץ הודיעה: נוציא מחוץ לחוק את חמאס. ממשלת שווייץ הודיעה כי תקדם חקיקה האוסרת על פעילות חמאס במדינה. "זוהי התגובה ההולמת ביותר למצב השורר במזרח התיכון מאז 7 באוקטובר", נמסר בהצהרת הממשלה.
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה הפגנה בעד ישראל ב ז'נבה שוויץ 22.10.23
מלחמת עזה הפגנה בעד ישראל ב ז'נבה שוויץ 22.10.23
הפגנה בעד ישראל בז'נבה, שוויץ
(צילום: EPA/MAGALI GIRARDIN)
17:40 - הערב: נתניהו, גלנט וגנץ יכנסו מסיבת עיתונאים. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ יקיימו הערב, בשעה 21:15, מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב - שתעסוק בעסקת החטופים מול חמאס, שצפויה לצאת מחר לדרך.
26 צפייה בגלריה
קריה תל אביב מסיבה מסיבת עיתונאים ראש ממשלה בנימין נתניהו יואב גלנט שר ביטחון בני גנץ יו"ר המחנה הממ
קריה תל אביב מסיבה מסיבת עיתונאים ראש ממשלה בנימין נתניהו יואב גלנט שר ביטחון בני גנץ יו"ר המחנה הממ
גנץ, גלנט ונתניהו
(צילום: דנה קופל)
17:37 - דיווחים בלבנון על תקיפות ישראליות, גם עם כטב"ם. רשת "אל-מנאר", ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, דיווחה על תקיפות ישראליות בכמה מוקדים בדרום לבנון. במקביל, הרשת הלבנונית "אל-מיאדין" שמזוהה גם היא עם ארגון הטרור השיעי, דיווחה כי כטב"ם ישראלי תקף בעיירה דיר סריאן. (ליאור בן ארי)
17:20 - "ניו יורק טיימס": חיל האוויר הישראלי לא יפעל בדרום הרצועה במהלך ההפוגה, בצפונה הפעילות תופסק למשך 6 שעות מדי יום. ב"ניו יורק טיימס" מדווחים כי כפי שטענו בחמאס מוקדם יותר היום, חיל האוויר הישראלי לא יטוס מעל דרום רצועת עזה במהלך ימי ההפוגה במסגרת עסקת החטופים, ובחלק הצפוני של הרצועה המטוסים לא יוכלו לחוג בשמיים במהלך שש שעות בכל אחד מימי ההפוגה. הדיווח של העיתון נסמך על גורמים ישראליים, אולם בישראל לא אישרו זאת באופן פומבי - וגםן לא הכחישו את טענת חמאס.
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה כטב"מ ישראלי בשמי הרצועה 17.11.23
מלחמת עזה כטב"מ ישראלי בשמי הרצועה 17.11.23
כטב"מ ישראלי בשמי הרצועה
(צילום: FADEL SENNA / AFP)
במקביל, רשת CNN דיווחה כי במסגרת העסקה סוכם שלא רק ישראל תפסיק למשך שש שעות את הפעילות האווירית בשמי רצועת עזה – בכלל זאת טיסות ביון – אלא גם ארה"ב. ארה"ב, נזכיר, מפעילה גם היא כטב"מים בשמי עזה במסגרת המאמצים לאיתור חטופים. את המידע סיפק לרשת האמריקנית ג'ון פינר, סגנו היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן.
17:02 - אזעקות במבואות החרמון ובגליל העליון. אזעקות המתריעות על ירי טילים ורקטות הופעלו בשטחי המועצות האזוריות מבואות החרמון והגליל העליון.
16:58 - לקראת העסקה: ראש המוסד מבקר בקטאר. ראש המוסד דדי ברנע הגיע היום לביקור בקטאר לפגישות עם בכירים שם, כדי לסגור את כל הפרטים האחרונים בעסקה ולוודא שהיא מיושמת, וכן על מנת לתת את המעטפת הנדרשת מהצד הישראלי לקידום העסקה.
בישראל עובדים מסביב לשעון כדי להבטיח שהעסקה תצא אל הפועל, ולברנע יש קשרים עמוקים ויחסי אמון עם מנהיגי קטאר, מי שתיווכה בעסקה מול חמאס. לברנע התלווה האלוף במיל' ניצן אלון, הממונה על נושא המודיעין בסוגיית החטופים. ברנע נמצא גם בקשר הדוק עם ראש ה-CIA ביל ברנס, שהיה איש מפתח בגיבוש העסקה, לצד שליחו של הנשיא ג'ו ביידן ברט מקגורק. (איתמר אייכנר)
26 צפייה בגלריה
דדי ברנע ראש המוסד
דדי ברנע ראש המוסד
ראש המוסד דדי ברנע
(צילום: חיים צח לעמ)
16:55 - מטוס F-35 יירט את טיל השיוט, החות'ים טרם קיבלו אחריות על הירי לאילת. מטוס אדיר, F-35, הוא שיירט את טיל השיוט שיורט לאילת. מדובר בפעם השנייה במלחמה שמטוס הקרב מהדגם הזה מיירט טיל שיוט. החות'ים בתימן, נאמניה של איראן, טרם קיבלו אחריות על הירי - אבל אחד מבכיריהם, חזאם אל-אסד, רמז בציוץ ברשת X וכתב: "מה קורה באילת?". (יואב זיתון, ליאור בן ארי)
16:51 - צבע אדום בעוטף עזה. אזעקה המתריעה מפני טילים הופעלה בקיבוצים כפר עזה וסעד שבעוטף עזה.
16:34 - דיווח במצרים: עד כה הוכנסו לעזה 15 משאיות דלק. העיתון המצרי "אל-קאהרה אל-אחבאריה" דיווח כי שתי משאיות דלק נוספות נכנסו לרצועת עזה דרך מעבר רפיח. לפי הדיווח, בסך הכול עד כה נכנסו 15 משאיות דלק. (ליאור בן ארי)
16:28 - האזעקה באילת: מטוס קרב יירט טיל שיוט מחוץ לשטח ישראל. לאחר שהופעלה התרעה באילת, דובר צה"ל מסר כי מטוס קרב של חיל האוויר יירט בהצלחה טיל שיוט ששוגר לעבר שטח ישראל. האיום לא חדר לשטח ישראל.
16:26 - אותרה חומה שמדמה את גדר הגבול: לוחמי גבעתי פשטו על מפקדת חמאס בשכונת יוקרה. לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי פשטו על מפקדת החטיבה הצפונית של ארגון הטרור חמאס באזור שכונת שייח זאייד בצפון רצועת עזה. הכוחות ביצעו פשיטה משוריינת על המפקדה ואיתרו בו מספר פירים, בהם פיר אסטרטגי רחב בעומק 50 מטרים ורוחב של שבעה מטרים. באזור אותרו גם חומה המדמה את גדר הגבול בעזה. בנוסף, אותרו מתחמי שיגור הכוללים מחרטה לייצור רקטות, בורות תת-קרקעיים המיועדים לשיגור ואמצעי לחימה רבים. בנוסף, חיסלו הלוחמים עשרות מחבלים - ועם סיום הפעולה הכוחות השמידו את המוצב.
שייח זאייד היא שכונת יוקרה בה מתגוררים בכירים רבים בחמאס, שכונת שייח זאייד הינה שכונת יוקרה בה מתגוררים בכירי חמאס רבים, ובו נמצאים בלב אוכלוסיה אזרחית מוצבים רבים בשימוש כוחות הנוחבה. בפעילות נוספת באותו אזור, איתרו לוחמי גבעתי בתוך מסגד אמצעי לחימה רבים על גבי רכב שככל הנראה שימש את מחבלי חמאס בטבח של ה-7 באוקטובר.
16:14 - צבע אדום בעוטף עזה. אזעקה המתריעה מפני טילים הופעלה בכיסופים שבעוטף עזה.
16:13 - יותר מ-140 אלף מובטלים חדשים מאז תחילת המלחמה; נמשכת ההאטה בקצב הגידול. מספר המובטלים החדשים מאז תחילת המלחמה הגיע ל-140.6 אלף. עם זאת, נמשכת ההאטה בקצב הגידול: אם בשלושת השבועות האחרונים ממוצע המובטלים החדשים בימי חול עמד על כ-6,000, הרי שבתחילת השבוע הוא ירד ל-4,100. אם הירידה תתמיד, יש אפשרות שנובמבר יסתיים עם כ-160 אלף מובטלים חדשים.
מתוך המובטלים החדשים, 104.1 אלף (74%) הוצאו לחל"ת כפוי; 36.5 אלף (26%) פוטרו או איבדו את עבודתם בנסיבות אחרות. גל המובטלים, כולל ריבוי החל"ת, נובע בחלקו הגדול מהחלטת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על הקלות גדולות בתנאי החל"ת שעודדה מעסיקים להעביר את האחריות לשכר עובדים לביטוח הלאומי, על אף שבחלק מענפי המשק חסרים עובדים. מועד ההקלות מסתיים בסוף החודש, ועדיין לא ברור אם סמוטריץ' ייכנע שוב ויאריך אותן.
26 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה לשכת ה תעסוקה אבטלה
לשכת התעסוקה לשכת ה תעסוקה אבטלה
סניף של לשכת התעסוקה
(Photo: Kobi Kuankas)
שלושת השבועות האחרונים היו שבועות השיא של גל האבטלה. בשבוע הראשון של החודש והרביעי של המלחמה (29 באוקטובר עד 4 בנובמבר) נוספו 31 אלף מובטלים (ממוצע מובטלים חדשים בימים א'-ה': 5,800). בשבוע החמישי של המלחמה (11-5 בנובמבר) הגיע גל האבטלה לשיאו עם 33.9 אלף מובטלים חדשים וממוצע יומי של 6,200. בשבוע שעבר, השישי של המלחמה, היתה ירידה קלה ל-30.2 אלף מובטלים בסך הכול וממוצע יומי של 5,600. השבוע, כאמור, מסתמנת ירידה נוספת בממוצע היומי ל-4,100 וייתכן שאף פחות. (שחר אילן)
16:11 - הצבא החות'י בתימן מאיים: "נמשיך לבצע את פעולותינו נגד ספינות ישראליות". דובר הצבא החות'י בתימן שיגר איום לעבר ישראל. "כל כלי צבאי שיגן על הספינות הישראליות יהיה יעד לגיטימי לפעולות כוחתינו", ציין. "הפעולות שלנו מכוונות לספינות המניפות את דגל ישראל, מנוהלות על ידי חברות ישראליות או בבעלות ישראלים. אנחנו קוראים לספינות בים סוף לא להפליג ליד ספינות ישראליות ולא לכבות את אמצעי הזיהוי שלהן. נמשיך לבצע את פעולותינו נגד הספינות והאינטרסים הישראליים עד שתיפסק התוקפנות בעזה", אמר. (ליאור בן ארי)
16:04 - התרעה על כלי טיס עוין באילת
15:42 - אזעקה בגליל המערבי. אזעקה המתריעה על ירי טילים הופעלה בקיבוצים אדמית וחניתה שבגליל המערבי.
15:36 - זוהתה גופתה של שני גבאי, שהוגדרה נעדרת מאז הטבח במסיבה ברעים. זוהתה גופתה של שני גבאי, תושב יוקנעם שהוגדרה נעדרת מאז הטבח במסיבה ברעים ב-7 באוקטובר. מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים מסר כי "פרטים נוספים בנוגע למועד ההלוויה יימסרו בהמשך". (הדר גיל-עד)
26 צפייה בגלריה
שני גבאי ז"ל
שני גבאי ז"ל
שני גבאי ז"ל
15:03 - שיגורים מלבנון נפלו בשטח פתוח, טנק של צה"ל תקף עמדה צבאית של חיזבאללה. דובר צה"ל הודיע כי "בהמשך להתרעות שהופעלו בשעות האחרונות, זוהו מספר שיגורים שחצו מלבנון לעבר מרחבים שונים בצפון הארץ ונפלו בשטח פתוח. אין נפגעים". עוד נמסר כי "כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי. בנוסף, טנק של צה"ל תקף עמדה צבאית של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון". בסך הכול, חיזבאללה לקחת מהבוקר אחריות על שישה מקרי ירי לעבר ישראל. (קורין אלבז-אלוש, ליאור בן ארי)
26 צפייה בגלריה
מלחמת עזה  אימון טנק של צה"ל באזור הצפון  ב לבנון חרבות ברזל   24.10.23
מלחמת עזה  אימון טנק של צה"ל באזור הצפון  ב לבנון חרבות ברזל   24.10.23
טנק של צה"ל בגבול לבנון
( צילום: Aris MESSINIS / AFP)
15:00 - גורם ישראלי ל-CNN: ההפוגה תחל מחר ב-10:00. גורם ישראלי רשמי אמר לרשת CNN כי ההפוגה בלחימה תחל מחר בשעה 10:00. בדיווח נכתב כי ההפוגה עשויה להימשך עד עשרה ימים, בהתאם להסכם בין ישראל לחמאס, אך צוין כי גורמים בישראל לא חושבים שזה יגיע לכך. (ynet)
26 צפייה בגלריה
מנהרה פיר של חמאס רצועת עזה מלחמת עזה 21.11.2023
מנהרה פיר של חמאס רצועת עזה מלחמת עזה 21.11.2023
פיר של חמאס בעזה
(צילום: דובר צה"ל)
14:55 - יועץ ראש הלשכה המדינית של חמאס: כחלק מההסכם - ייכנסו לרצועה 8 משאיות עם דלק. טאהר אל-נונו, יועצו של ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה, אמר בהתייחס לעסקה לשחרור האסירים בעזה כי "כעת מתבצעת ביקורת על רשימות האסירים". עוד אמר אל-נונו כי "יהיה לצלב האדום והאו"ם תפקיד לגבי ביצוע העסקה, הסיוע שייכנס לרצועת עזה כולל חומרים בסיסיים וביגוד, וייכנסו גם שמונה משאיות עם דלק". לדבריו, "כניסת הסיוע לעזה תימשך מעבר לימי הפסקת האש, מפני שמדובר בכמות הגדולה". (עינב חלבי)
26 צפייה בגלריה
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית סולר מצרית בכניסה למעבר רפיח
(צילום: SAID KHATIB / AFP)
14:45 - משרד ההגנה בסוריה: ישראל תקפה באמצעות 2 טילים, אחד יורט. משרד ההגנה הסורי מסר כי ישראל תקפה באמצעות שני טילים כמה נקודות באזור דמשק. לפי הודעת המשרד, כוחות ההגנה האווירית יירטו את אחד הטילים ונזק נגרם לרכוש. (ליאור בן ארי)
14:37 - דיווח בסוריה: פיצוצים בדמשק, מערכות ההגנה האווירית הופעלו. תחנת הרדיו "שאם אף אם" בסוריה דיווחה על שמיעת פיצוצים בדמשק. לפי הדיווח, "ההגנה האווירית מנסה להתמודד עם התקיפה". (ליאור בן ארי)
14:35 - על רקע המלחמה: צה"ל יחמיר את הענישה כלפי אלפי עריקים. החל מ-1 בדצמבר תוחמר האכיפה והענישה כלפי חיילים עריקים שלא יתייצבו ביחידותיהם, כחודשיים מאז פרוץ המלחמה. יחס הענישה צפוי להיות בהיקף של יום עד שלושה ימי כליאה בפועל על כל יום היעדרות, בהשוואה לתקופות מעצר קצרות יותר בעבר. בצה"ל יש כיום כ-2,000 חיילים עריקים, רובם בשירות סדיר, וחלקם הארי הוא מהתקופה שקדמה ל-7 באוקטובר. מאות מהעריקים הם בשירות מילואים. (יואב זיתון)
14:12 - דיווח בלבנון: צה"ל תוקף בדרום המדינה. רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחה כי ישראל תוקפת בכביש שבין אל-חמאמס לאל-וזאני ובאזורים נוספים בדרום לבנון.
13:35 - גורם בחיזבאללה: נעמוד בהפסקת האש - אם ישראל תעמוד בה. גורם בחיזבאללה התייחס להסכם בין ישראל לחמאס לשחרור חטופים, ואמר לערוץ הקטארי אל-ג'זירה כי "לא היינו חלק מהמשא ומתן על הסכם הפסקת האש וחילופי השבויים. דרום לבנון היא חזית התומכת בעזה, והפסקת אש שם כוללת את לבנון. חיזבאללה יעמוד בהפסקת האש אם ישראל תעמוד בה. כל הסלמה ישראלית בדרום לבנון או בעזה תיענה בתגובה של חיזבאללה". (ליאור בן ארי)
12:40 - בכיר חמאס לאל-ג'זירה: ההפוגה תחל מחר ב-10:00. חבר הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק אמר לערוץ הקטארי אל-ג'זירה כי ההפוגה בלחימה תתחיל מחר בשעה 10:00 בבוקר. לדבריו, רוב החטופים שישוחררו במסגרת ההסכם הם בעלי אזרחות זרה, אך הוא לא ציין אם האזרחות הזרה היא בנוסף לזו הישראלית. (עינב חלבי)
12:00 - מפרוץ המלחמה: כ-400 פירים אותרו והושמדו ברצועה. דובר צה"ל עדכן כי מפרוץ המלחמה אותרו והושמדו ברצועת עזה כ-400 פירי מנהרות. עוד נמסר כי לוחמי יחידת יהל"ם לוקחים חלק משמעותי בחשיפת הפירים והשמדתם באמצעים מגוונים. התשתיות התת-קרקעיות שנחשפו אותרו בלב שכונות אזרחיות, סמוך לבתי מגורים, בתי ספר, בתי חולים, בתי קברות ושטחים חקלאיים. (יואב זיתון וקורין אלבז-אלוש)
11:04 - אזעקה בראש הנקרה. אזעקה המתריעה על ירי טילים הופעלה בראש הנקרה.
10:31 - המשך הפעילות בעזה: חוסלו תצפיתני חמאס במחנה ג'באליה. כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בשטח רצועת עזה. ביממה האחרונה הכווינו לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 כמה תקיפות של כלי טיס שבהן נתקפו תשתיות טרור שמהן בוצע ירי לעבר כוחותינו וחוסלו כמה מחבלים. בנוסף, כוחות מחטיבת גבעתי ביצעו פשיטות ממוקדות בצפון מערב מחנה הפליטים ג'באליה, שבמהלכן זוהו וחוסלו תצפיתני חמאס. כמו כן, לוחמי צה"ל מחטיבה 14 פשטו על מרחב בית חאנון, ואיתרו באחד מהבתים אמצעי לחימה רבים, ביניהם רובה מסוג קלצ'ניקוב, גרזנים ומחסניות.
10:00 - בן גביר: המתווה - תקדים מסוכן. במקום להוריד את חמאס על הברכיים, מקבלים את תכתיביו. השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, שהתנגד לעסקת החטופים יחד עם שרי עוצמה יהודית, הסביר כי "האירוע שלפנינו איננו אירוע פשוט. הלב של כולנו מונח שותת דם על השולחן. חיי יקירנו תלויים מנגד. ההכרעות קשות כולן, ולא משנה איזו החלטה התקבלה. יש יתרון במתווה שאושר אמש ולפיו נראה חלק מהילדים והנשים שנחטפו חוזרים הביתה. זה משמח מאוד ומאחד את כולנו, ויש לנו חובה מוסרית עצומה להביא לרגע הזה".
עם זאת, ציין כי "יש לנו גם חובה מוסרית להחזיר את כולם, ואין לנו זכות ורשות להסכים לרעיון הפרדתם והחזרתם רק של חלק. ודאי שאי אפשר לקבל שבמסגרת מתווה שמשחררים את המחבלות והמחבלים הנערים שלהם לא נקבל בחזרה את כל הנשים, הילדים, התצפתניות וכל מי שנשאר מאחורה! צריך לומר את האמת: מתווה שמשאיר חלק מהילדים והנשים בעזה, איננו מוסרי בעיניי, לא הגיוני ולטעמי - רחוק רחוק מכדי מיצוי. זה יכול והיה צריך להיות אחרת".
26 צפייה בגלריה
מימין ח"כ שמחה רוטמן השרה אורית סטרוק והשר איתמר בן גביר
מימין ח"כ שמחה רוטמן השרה אורית סטרוק והשר איתמר בן גביר
בן גביר. "במקום להוריד את החמאס על הברכיים, מקיימים את תכתיביו"
(צילומים: שלו שלום, מארק ישראל סלם)
לדבריו, "החמאס רצה את פסק הזמן הזה יותר מכל. הוא גם רצה 'להיפטר' מהנשים והילדים בשלב ראשון, מפני שאלו גרמו ללחץ בינלאומי עליו, הוא רצה לקבל בתמורה דלק, שחרור מחבלים, הפסקת פעולות צה"ל ואפילו איסור טיסות. את כל אלה הוא קיבל. המתווה הוא תקדים מסוכן, שמשנה משוואה ועלול להביא אירועים נוספים. אנחנו רואים באופן הברור ביותר איך הלחץ הצבאי מביא תוצאות. זה הזמן לעוד מאמץ, עוד הגברת לחץ לשבור את החמאס, ואפשר היה להגיע לתוצאה שונה. הבעיה שישראל שוב שבויה בקונספציה שוב חוזרת על טעויות עבר ולמעשה סינוואר ממשיך בתוכניתו ובמקום להוריד את החמאס על הברכיים, ישראל מקבלת את תכתיביו". (איתמר אייכנר)
9:51 - ראש המוסד לשעבר: יהיה לחץ לסיים את המלחמה, גם מארה"ב. ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי התייחס להסכם בין ישראל לחמאס לשחרור חטופים, ואמר בריאיון ל-ynet Live כי "זו העסקה הטובה ביותר שהיה ניתן להשיג בשלב זה". לדבריו, "יהיו לחצים גדולים מאוד בתחום הבינלאומי, כולל מארה"ב. האמריקאים רואים בעסקה הזאת גם מהלך שיחזק את הכוונה להוביל את המלחמה לסיומה". הוא הוסיף כי "אם יקודם התהליך של החילופים עד סופו, יהיה הרבה יותר קשה לחדש את המערכה, למרות שראש הממשלה אמר שיחדשו עד למיטוט החמאס". (אלכסנדרה לוקש, ניר "שוקו" כהן ומורן אזולאי)
26 צפייה בגלריה
מוסף אפרים הלוי
מוסף אפרים הלוי
ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי. "זו העסקה הטובה ביותר שהיה ניתן להשיג בשלב זה"
(צילום: עמית שעל)
9:41 - נסראללה נפגש עם בכירי חמאס, דיווח בלבנון: ההפוגה בלחימה - גם בצפון. מזכ"ל חיזבאללה נפגש עם בכירי חמאס חליל אל-חיה ואוסמה חמדאן. נמסר כי "השלושה סקרו את האירועים האחרונים ודנו בעמדות ובהתפתחויות בכל החזיתות של ההתנגדות, במיוחד ברצועת עזה". עוד נכתב כי הם "דיברו על חשיבות התיאום והנחישות להשגת הניצחון". במקביל, העיתון הלבנוני נידאא' אל-וטן דיווח כי ההפוגה בעזה תחול גם על דרום לבנון. נכתב כי "חיזבאללה יהיה מחויב להפוגה אם ישראל תהיה מחויבת לה". (ליאור בן ארי)
9:37 - סין, צרפת ובריטניה בירכו על ההסכם: "צעד קריטי להמשך". משרד החוץ של סין בירך על ההסכם שהושג בין ישראל לחמאס לשחרור חטופים ולהפוגה בלחימה ברצועת עזה. בהצהרת המשרד נכתב כי סין מקווה שההפוגה "תסייע להקל על המשבר ההומניטרי ברצועה". במקביל, גם צרפת ובריטניה בירכו על ההסכם בתיווך קטאר ומצרים. ממשרד החוץ הצרפתי נמסר כי בפריז מקווים לשחרור של אזרחים צרפתים במסגרת העסקה, ושר החוץ הבריטי דיוויד קמרון קרא "לכל הצדדים למלא אחר פרטי ההסכם", והוסיף כי מדובר ב"צעד קריטי" להמשך. (רויטרס)
26 צפייה בגלריה
דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה לשעבר
דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה לשעבר
שר החוץ של בריטניה דיוויד קמרון. "צעד קריטי"
(צילום: Hannah McKay/Reuters)
9:00 - יידו אבנים, תמכו בטרור: אלה 300 המחבלים "המיועדים לשחרור". משרד המשפטים פרסם הבוקר רשימה ובה שמותיהם של 300 אסירים "מיועדים לשחרור" במסגרת עסקת החטופים ו"מטעמים של ניהול יחסי החוץ של המדינה וביטחונה". בין השמות ניתן למצוא מחבלים שהורשעו בעבירות של יידוי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה, תמיכה בטרור וכן "פגיעה בביטחון האזור". לרשימה המלאה - לחצו כאן (מאיר תורג'מן)
7:28 - הציונות הדתית מסבירה את שינוי העמדה: "העסקה היא הישג שתואם את מטרות המלחמה". במפלגת הציונות הדתית, שטענו כי עסקת החטופים "רעה" לפני ישיבת הממשלה, הצביעו לבסוף בעד והותירו את שרי עוצמה יהודית לבד בצד המתנגד לה. בהודעה ארוכה הבוקר הסבירה המפלגה: "לאחר שעות רבות של דיונים בממשלה ביקשו שרי הציונות הדתית הפסקה לצורך התייעצות לפני ההצבעה והחליטו פה אחד להצביע בעד עסקת שחרור החטופים. שרי הציונות הדתית השתכנעו שמדובר בהישג שתואם ומקדם את מטרות המלחמה הכוללות ולא חלילה פוגע בו".
"עסקה במחירים נמוכים שהיא תוצאה של הלחץ שמופעל ועוד יופעל על סינוואר, עסקה שתביא לשחרור נשים וילדים רבים, מהלך תחום בזמן שכולל מנגנוני ביצוע ברורים שימנעו שחיקה זוחלת ומיד לאחריו תחודש המלחמה בנחישות ובהחלטיות עד להשמדת חמאס והסרת האיום הנשקף מעזה לעבר אזרחי ישראל. הבהירות בדבר מטרות המלחמה והחובה להמשיך בעזרת השם ולא לעצור עד השגתן המלאה משותפת מקצה לקצה לכל שרי הממשלה והקבינט ולכל גופי הביטחון, מה שמבטיח יכולת עמידה בלחצים מבית ומחוץ ואת המשך הלחימה באחדות ותוך קונצנזוס לאומי רחב".
7:04 - צה"ל פעל בטול כרם, 5 מחבלים חוסלו בתקיפה אווירית. חמישה מחבלים פלסטינים חוסלו מהאוויר במחנה הפליטים טול כרם. מצה"ל נמסר כי כי לוחמי מילואים יחד עם כוחות מג"ב פעלו במקום לחשיפת כבישים שתחתם הוטמנו מטעני חבלה, וכי התקיימו חילופי אש של ירי והשלכת מטענים. במהלך הפעילות גם נעצרו מבוקשים. "כלי טיס תקפו מהאוויר מחבלים שירו והשליכו מטענים לעבר כוחותינו וסיכנו אותם. חוסלו עד כה מספר פעילי טרור מרכזיים במחנה הפליטים טול כרם. הכוחות ממשיכים לפעול שם כעת", נמסר עוד. (עינב חלבי, אלישע בן קימון)
26 צפייה בגלריה
תמרן קרקעי חיילים צה"ל ב רצועת עזה מלחמת עזה 21.11.2023
תמרן קרקעי חיילים צה"ל ב רצועת עזה מלחמת עזה 21.11.2023
פעילות צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
6:30 - חמאס על עסקת החטופים: הכיבוש לא יתקוף או יעצור איש, תנועת כלי הטיס בדרום ובצפון תיעצר. לאחר שהממשלה אישרה הלילה את עסקת החטופים עם חמאס, בארגון הטרור הודיעו כי "ההסכם כולל הפסקת אש מצד שני הצדדים, הפסקת כל הפעולות הצבאיות של צבא הכיבוש בכל אזורי רצועת עזה, והפסקת תנועת הרכבים שלו". עוד נמסר כי העסקה כוללת את שחרורם של 50 "עצורים", כלשון חמאס, "נשים וילדים מתחת לגיל 19. בתמורה ישוחררו 150 נשים וילדים מתחת לגיל 19 מבתי הכלא שלו, בהתאם לוותק שלהם".
מארגון הטרור נמסר כי במסגרת ההפוגה, "תופסק התנועה האווירית בדרום הרצועה לארבעה ימים, ובצפון תיפסק התנועה האווירית במשך 6 שעות ביום - בין 10:00 ל-16:00. בתקופת הפסקת האש, הכיבוש מתחייב שלא יתקוף או יעצור איש בכל רצועת עזה, ויובטח חופש התנועה של האנשים מצפון לדרום לאורך רחוב סלאח א-דין".
5:59 - הותר לפרסום: סרן לירון שניר, מפקד צוות בסיירת גולני, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. הותר לפרסום כי סרן לירון שניר, בן 25 מעפרה, מפקד צוות בסיירת גולני, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר בנוסף כי לוחם בסיירת גבעתי נפצע באורח קשה בקרבות בצפון הרצועה. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי ומשפחתו עודכנה.
סיכום חדשות הלילה
• הממשלה אישרה את עסקת החטופים: "מחויבים להשבת כולם, זה השלב הראשון"
• ארה"ב: 2 ישראליות ופעוטה בעלות אזרחות אמריקנית ישוחררו במסגרת עסקת החטופים
• הנשיא הרצוג על עסקת החטופים: מגבה ותומך בהחלטת הממשלה, למרות הלבטים הכואבים והקשים