סגור
עו"ד גלי בהרב מיארה ורה"מ בנימין נתניהו
עו"ד גלי בהרב מיארה ורה"מ בנימין נתניהו (צילומים: נחום סגל, אלכס קולומויסקי)

הממשלה מבקשת ייצוג נפרד בבג"ץ חוק הגיוס: "פער מהותי מעמדת היועמ"שית"

בנוגע לעתירות שהוגשו נגד הפטור מגיוס לחרדים, כותב מזכיר הממשלה יוסי פוקס למשנה ליועמ"שית גיל לימון: "אין כל אפשרות לגשר על הפער המהותי שבין עמדת היועצת המשפטית לעמדת הממשלה, הן בסוגיית הגיוס והן בסוגיית התמיכות"

מזכיר הממשלה יוסי פוקס ביקש מהמשנה ליועצת המשפטית לממשלה, גיל לימון, לאשר לממשלה ייצוג נפרד בדיון בבג"ץ על העתירות שהוגשו נגד הפטור מגיוס לחרדים.
לטענת פוקס, "אין כל אפשרות לגשר על הפער המהותי שבין עמדת היועצת המשפטית לממשלה לעמדת הממשלה הן בסוגיית הגיוס והן בסוגיית התמיכות וראוי כי בסוגיה ציבורית כה מרחיקת לכת בעיצומה של מלחמה יאושר יעוץ משפטי נפרד לממשלה בעתירות אלו".
בין היתר טוען פוקס שעמדת היועמ"שית שלפיה על מערכת הביטחון לפעול כבר כעת לגיוס תלמידי הישיבות ולהציג בבג"ץ כיצד פעלה, "אינה עולה בקנה אחד עם החלטות בג"ץ ומאיינת מכל תוכן את הדיון שנקבע בהרכב מורחב של תשעה שופטים".
בחודש שעבר קבע בג"ץ בצו ביניים כי החל מה-1.4 אין לתקצב מוסדות חרדיים עבור 56,5000 תלמידים שאיבדו את מעמד דחיית השירות. המשמעות היא ששליש מתלמידי הישיבות החרדיות ורוב תלמידי הישיבות הגדולות (ישיבות לרווקים) יאבדו את תקציבם. כן פקע בראשית החודש תוקף החלטת הממשלה למערכת הביטחון לא לגייס את תלמידי הישיבות ובגלל העתירות הממשלה לא הצליחה לחדש את ההחלטה.
היועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרה מיארה הורתה ביום ראשון שעבר ליועץ המשפטי של משרד הביטחון עו"ד איתי אופיר להתחיל לפעול לגיוס תלמיד הישיבות. כן הורתה ליועצת המשפטית למשרד החינוך עו"ד אילת מלקמן לוודא שלא יהיה כל ניסיון לעקוף את הוראת בג"ץ על הפסקת המימון לכ-60 אלף תלמידי ישיבות שאיבדו את מעמד דחיית השירות.
לטענת פוקס, בג"ץ נמנע מלקבוע שיש לגייס חרדים בצווים שהוציא. הוא הזכיר את בקשתו של נתניהו לאפשר לממשלה 30 ימים לגבש הסכמות הנוגעות לגיוס החרדים, כולל עבודת המטה הנדרשת, וטען: "בית המשפט נענה לבקשתו של ראש הממשלה, ועל כן כל הנחיה של הייעוץ המשפטי לפעול אקטיבית לגיוס תלמידי הישיבות מנוגדת להחלטת בג"ץ". פוקס מזכיר כי שר המשפטים יריב לוין ביקש מהיועצת לקבל ייצוג נפרד כבר לפני שלושה ימים - ונענה שזה מוקדם לעסוק בכך. "נבקש בדחיפות ייצוג נפרד".